Օրերս Ամուլսարի հանքի շահագործման լիցենզիա ունեցող «Լիդիան Արմենիան» հայտարարություն էր տարածել ու մեղադրել Կառավարությանն անգործության համար։
Բանն այն է, որ բնապահպանական խնդիրներ են առաջացել Ամուլսարում, քանզի հանքի ճանապարհների փակ լինելու պատճառով ընկերությունը չի կարողացել համապատասխան աշխատանքներ իրականացնել։
«Լիդիանը» տեղեկացրել է Կառավարությանը, որ ընկերությունը պատասխանատվություն չի կրում բնապահպանական որևէ խնդրի, այդ թվում՝ մակերևութային ջրերի որակազրկման համար, որը 2018 թվականի հունիսից ի վեր՝ կառավարության կողմից ապօրինի շրջափակման վերացման ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելու հետևանք է:
«Շրջակա միջավայրի, ջրի և օդի որակի վատթարացման հետ կապված ցանկացած խնդրի առաջացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը»,– նշված է «Լիդիանի» հաղորդագրության մեջ։
Այն, որ կառավարությունը տարօրինակ ու կասկածելի անգործություն է ցուցաբերում Ամուլսարի հանքի հետ կապված, տեսանելի է շատերին։
Տարօրինակ ու կասկածելի չէ՞ արդյոք այն հանգամանքը, որ Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ խոսում է ներդրումներից, տնտեսության զարգացումից ու աշխատանքից, բայց մատը մատին չի տալիս Ամուլսարի հանքի պահով։ Հանք, որի շահագործմամբ զբաղվող ընկերությունը միակն է Հայաստանում, որի բաժնետոմսերը վաճառվում են Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում և որի բաժնետոմսերը կարող է գնել ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի։ Հանք, որը Հայաստանի խոշորագույն ներդրումային ծրագրերից է։
Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ ամիսներ շարունակ հանքի ճանապարհը փակվում է, հսկայական գումարներ են ծախսվում այդ ճանապարհները փակ պահելու և հակաամուլսարական քարոզչական ակցիաներ կազմակերպելու համար, բայց վարչապետին չի հետաքրքրում, թե այդ ովքե՞ր ի՞նչ նպատակով ու ի՞նչ աղբյուրներից են այդ ամենն իրականացնում։ Իսկ միգուցե իշխանության ներսում շահագրգիռ շրջանա՞կ կա այս հարցում։
Փաշինյանը փոխանակ ամեն ինչ անի, որպեսզի հանքի աշխատանքները վերսկսվեն, մարդիկ աշխատանք ունենան, բյուջեն չզրկվի տարեկան 100 միլիոն դոլար գումարից, պետությունը չհայտնվի միջազգային դատարանում ու 2 միլիարդ դոլարի պարտավորության տակ չընկնի, մեր երկրի ներդրումային իմիջին հասցված վնասը գոնե մասամբ վերականգնվի, 1000–ից ավելի մարդու աշխատանքային իրավունքը վերականգնվի, տասնյակ կապալառուները բիզնեսն ընդլայնելու հնարավորություն ստանան, համառորեն ոչինչ չի անում։
Նախորդ տարի խոսվում էր այն մասին, որ փորձագիտական աշխատանքներ պետք է իրականացվեն, որից հետո կորոշեն՝ արդյոք թույլ տա՞լ հանքի շահագործումը, թե՞ ոչ։ Անցել են ամիսներ, սակայն որևէ փորձագիտական աշխատանք չկա (համենայնդեպս, հանրությանը փորձագիտական աշխատանքների ընթացքի մասին տեղյակ չի պահվում)։
Այդ ի՞նչ հզոր ձեռք է, որ թույլ չի տալիս Նիկոլ Փաշինյանին որոշում կայացնել։ Կամ այդ ի՞նչ շահեր են, որ ստիպում են վարչապետին չնկատել այն գերանը, որը կառավարության աչքում է հայտնվել, բայց նկատել այլոց աչքի փուշը, որը պարզվում է՝ չկա։
Ի դեպ, երբ կառավարության անդամը, այն էլ՝ արդարադատության նախարարի կարգավիճակ ունեցող անդամը մասնակցում է «Սորոս» հիմնադրամի կողմից Ամուլսարի հանքի ճանապարհը փակողների խրախուսմանը և ժպիտը դեմքին լուսանկարվում նրանց հետ, ապա կառավարության տենդենցիոզության մասին կասկածներն է՛լ ավելի են խորանում։

На днях обладающая лицензией на эксплуатацию рудника Амулсар компания «Lydian Armenia» распространила заявление, обвинив правительство в бездействии.
Дело в том, что в Амулсаре возникли экологические проблемы, так как из-за закрытой дороги компания не смогла провести необходимых работ.
«Lydian» проинформировала правительство, что компания не несет ответственности за какие-либо экологические проблемы, в том числе за ухудшение качества поверхностных сточных вод, которое является следствием бездействия правительства в деле снятия незаконной блокады прииска начиная с июня 2018 года.
«Всю ответственность за возникновение любых проблем по части ухудшения состояния окружающей среды, качества воды и воздуха несет правительство РА», – отмечается в заявлении «Lydian».
То, что правительство проявляет странное и подозрительное бездействие в связи с Амулсаром, заметно многим.
Разве не является странным и подозрительным то обстоятельство, что Никол Пашинян постоянно говорит об инвестициях, развитии экономики и работе, но и пальцем о палец не ударяет по части рудника Амулсар? Рудника, эксплуатирующая который компания является единственной в Армении, чьи акции выставляются на фондовой бирже Торонто и которые может приобрести любой гражданин РА. Рудника, который является одним из крупнейших в Армении инвестиционных проектов.
Как так получается, что на протяжении месяцев перекрывается ведущая к руднику дорога, тратятся огромные суммы на поддержание этой дороги закрытой и организацию антиамулсаровских агитационных акций, но премьера не интересует, кто, с какой целью и из каких источников всё это осуществляет? А может заинтересованные в этом вопросе круги имеются внутри самой власти?
Вместо того чтобы сделать всё для возобновления работы прииска, обеспечения людей работой, а бюджет – дополнительными 100 млн долларов в год, ухода от перспективы, когда государство может предстать перед международным судом и оказаться перед обязательством в 2 млрд долларов, хотя бы частичной компенсации нанесенного инвестиционному имиджу страны урона, восстановления трудовых прав более 1000 человек, предоставления десяткам компаний-подрядчиков возможности расширить свой бизнес, упорно ничего не предпринимается.
В прошлом году говорилось о необходимости проведения экспертных работ и принятия лишь после этого решения о возможности введения рудника в эксплуатацию. Прошли месяцы, но никаких экспертных работ осуществлено не было (по крайней мере общество о ходе этих работ никак не информируется).
Что это за могучая рука не позволяет Николу Пашиняну принять решение? Или что это за интересы, которые заставляют премьера не видеть бревна в глазу правительства, но замечать сучок в чужом глазу, в особенности когда, как выясняется, его нет.
Кстати, когда член правительства, к тому же обладающий статусом министра юстиции, принимает участие в организованной фондом «Сорос» церемонии поощрения тех, кто перекрыл дорогу к прииску Амулсар, и с улыбкой на лице фотографируется с ними, то подозрения в тенденциозности правительства еще более усиливаются.