Սեֆիլյանի սպառնալիքը և Փաշինյանի անելիքը
Այսօր «Սասնա ծռեր» խմբավորման առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանը հանդես է եկել ֆեյսբուքյան գրառմամբ՝ սպառնալով Նիկոլ Փաշինյանին։
Սեֆիլյանը գրում է, որ համբերության բաժակը լցվել է։ Իսկ լցվել է այդ բաժակը, քանզի «Սասնա ծուռ ապստամբներ Արմեն Բիլյանը և Սմբատ Բարսեղյանը հեղափոխությունից տասը ամիս անց դեռևս բանտում են»։
Իր գրառումը Սեֆիլյանը եզրափակում է «Համբերության բաժակը լցվել է, և եթե Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը չազատվեն, մեր ժողովրդի առավել արժանապատիվ ու գիտակից հատվածը կպարտադրի ապստամբության իրավունքի ճանաչումն ու ապստամբների ազատությունը» ձևակերպմամբ։
Մինչև վերջերս «Սասնա ծռերը» ռիսկ չէին անի նման հայտարարություն անել։ Ճիշտ է, նրանք ոչ հրապարակային խոսքում համարում էին (են) Նիկոլ Փաշինյանին «պատահական հեղափոխական», որը իրենց արածի վրա եկել է իշխանության, և որին ժամանակի ընթացքում պետք է հեռացնել իշխանությունից, սակայն հրապարակավ հավատարմության երդում էին տալիս «ժողովրդի վարչապետին»։
«Սասնա ծռերը» ռիսկ չարեցին Փաշինյանին պատասխանել նախընտրական փուլում, երբ վերջինս կոչ արեց «ապստամբներին» չշշկռվել ու հայտարարեց, որ նրանք կառնեն ասֆալտի համը, եթե շարունակեն երկու տարի անց արտահերթ ընտրություն պահանջել։ Փաշինյանի այդ հայտարարությունից հետո «ծռերը» սսկվեցին ու շտապեցին հայտարարել, որ իրենք հեղափոխության կողքին են։
Հիմա իրավիճակ է փոխվել, և «ծռերը» արդեն իրենց առաջնորդի շուրթերով «հաթաթա» են տալիս Փաշինյանին՝ նրան փաստացի սպառնալով ՊՊԾ գնդի գրավման պես մի բանով, եթե նա չլուծի իրենց ընկերներին ազատելու հարցը։ Ավելին՝ նրանք «ապստամբության իրավունք» են օդում թափահարում՝ մինչ այդ դատարանի դահլիճում «լակոտ» համարելով Փաշինյանի նշանակած ոստիկանապետին։ Այլ կերպ ասած՝ «ծռերը» Փաշինյանի դեմ հաբռգել են։
Իսկ իրավիճակ է փոխվել, ու հաբռգել են «ծռերը» երկու հիմնական պատճառով՝
1. Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ դառնալուն պես հրաժարվեց «թավշյա» օրերի՝ սիրո և հանդուրժողականության կարգախոսից ու քաղաքական վենդետտաներ չանելու խոստումից։
Ընտրովի արդարադատությունը, պաթոլոգիկ մտասևեռումը և Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ իրականացված քաղաքական հետապնդումը Փաշինյանին, այսպես կոչված, ժիրոնդիստական տիրույթից տեղափոխեցին յակոբինյան տիրույթ, որտեղ արդեն նա պարտվում է «Սասնա ծռերին»։ Քանզի եթե դու բացում են «Պանդորայի արկղը», ապա այդ դեպքում գործում են այլ խաղի կանոններ, ու վերջում կարող ես ինքդ հայտնվել «արկղում»՝ է՛լ ավելի արմատական տրամադրված մարդկանց ձեռքերով։ «Սասնա ծռերը», ահա, յակոբինյան տիրույթում են գործում, իսկ Փաշինյանն իր ձեռքերով բացում է այդ տիրույթի դարպասները։
ԱԺ արտահերթ ընտրությունները ցույց տվեցին, որ «Սասնա ծռերի» մոտեցումներն ու քայլերը պահանջարկ չեն վայելում մեր հանրության մոտ։ Սակայն Փաշինյանն իր վենդետտաներով ակամայից վերակենդանացնում է «ծռերիզմը» և փոս փորում սեփական քաղաքական կարիերայի համար։
2. Փաշինյանի ներքին ու արտաքին, ինչպես նաև տնտեսական քաղաքականությունը հիմնականում բացասական արդյունքներ է գրանցում, ինչն ազդել է նրա վարկանիշի վրա։ Վարկանիշն այդ գահավիժում է։ Դա արձանագրել են բոլորը, այդ թվում՝ Փաշինյանն ու իր շրջապատը։ Արձանագրել են նաև «ծռերը» և ռիսկովացել քննադատական խոսքում։
Եթե Փաշինյանը հետքայլ չանի ու դուրս չգա «Մարտի 1–ի վարչապետի» կարգավիճակից ու հետ չքաշվի յակոբինյան տիրույթում հայտնվելու որոշումից, ապա լավագույն դեպքում կընկնի հետցարական Ռուսաստանի ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Կերենսկու օրը։ Բայց մեր մտավախությունն ու դարդը Փաշինյանը չէ։ Փաշինյանն իր սխալ քաղաքականության հետևանքով կարող է վնասել ոչ միայն իրեն, այլ նաև Հայաստանին ու Արցախին։ Այ սա՛ է խնդիրը։
Փաշինյանը դեռևս կարմիր գծերը չի անցել ու ժամանակ ունի շտկվելու՝ միաժամանակ դեմքը փրկելով։ Հետո արդեն ուշ կլինի։

Угроза Сефиляна и задача Пашиняна
Сегодня лидер группировки «Сасна црер» Жирайр Сефилян выступил с заявлением в «Фейсбук», в котором пригрозил Николу Пашиняну.
Сефилян пишет о переполненной чаше терпения. Переполнилась же она потому, что «мятежники из «Сасна црер» Армен Билян и Смбат Барсегян спустя 10 месяцев после революции всё еще в тюрьме».
Данную запись Сефилян заканчивает формулировкой «Чаша терпения переполнена, и если Армен Билян и Смбат Барсегян не будут освобождены, наиболее достойная и сознательная часть нашего народа принудит признать право на восстание и освободить мятежников».
До последнего времени «Сасна црер» не рисковали делать подобных заявлений. Правда, в непубличной речи они считали и считают Никола Пашиняна «случайным революционером», который пришел к власти на начатом ими деле и которого со временем нужно будет отстранить от власти, но в публичном поле он клялись «народному премьеру» в верности.
«Сасна црер» не рискнули ответить Пашиняну на предвыборном этапе, когда последний призвал «мятежников» не «путать берега» и заявил, что они вкусят запах асфальта, если продолжат требовать проведения внеочередных выборов через 2 года. После этого заявления Пашиняна «црер» замолкли и начали показывать, что находятся рядом с революцией.
Сейчас ситуация изменилась, и «црер» устами своего лидера уже стращают Пашиняна, фактически запугивая его чем-то вроде захвата полка ППС, если он не решит вопроса освобождения их друзей. Более того, они сотрясают в воздухе «правом на восстание», назвав до этого в зале суда назначенного Пашиняном начальника полиции «щенком». Иными словами, «црер» в отношении Пашиняна «оборзели».
Ситуация же изменилась, а «црер» – «оборзели» по двум основным причинам:
1. По становлении премьером Никол Пашинян отказался от провозглашенного в «бархатные» дни лозунга любви и толерантности и обещания не осуществлять политических вендетт.
Избирательное правосудие, патологическая озабоченность и политическое преследование в отношении Роберта Кочаряна, так сказать, переместили Пашиняна из жирондистской в якобинскую плоскость, в которой он уже проигрывает «Сасна црер». Ведь если ты открываешь «ящик Пандоры», то действовать уже начинают совсем другие правила, и в конце сыграть в ящик можешь ты сам – от рук более радикально настроенных людей. В этом плане «Сасна црер» действуют в якобинском поле, а Пашинян своими руками отворяет ведущие к нему ворота.
Внеочередные выборы НС показали, что подходы и шаги «Сасна црер» не пользуются в нашем обществе спросом. Однако своими вендеттами Пашинян реанимирует «цреризм» и роет яму своей политической карьере.
2. Внутренняя, внешняя и экономическая политика Пашиняна фиксирует в основном негативные результаты, что сказалось также на его рейтинге. Рейтинг же этот переживает резкий спад. Констатировали это все, в том числе сам Пашинян и его окружение. Констатировали также «црер», и осмелели в своей критике.
Если Пашинян не сделает шага назад и не выйдет из статуса «премьера 1 марта», а также не отмотает свое решение войти в якобинское поле, то, в лучшем случае, удостоится участи руководителя Временного правительства послецарской России Керенского. Однако наша обеспокоенность касается не самого Пашиняна. Вследствие его ошибочной политики пострадать может не только он сам, но и Армения с Арцахом. В этом вся проблема!
Пашинян всё еще не перешел красной черты, и у него есть время исправиться и заодно спасти свое лицо. Потом уже будет поздно.