Մի քանի միամիտ հարցադրում «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների թեմայով
Հանրային ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել Նիկոլ Փաշինյանի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի կողմից ղեկավարվող «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների գործունեությունը:
7 ամիս առաջ այդ հիմնադրամներն այնքան էլ չէին հետաքրքրում լայն հանրությանը, բայց կառավարության գործունեության արդյունքները (կամ դրանց բացակայությունը), տարատեսակ գործուղումները, կասկածելի գաղտնապահությունը և այլ երևույթները բոլորի ուշադրության կենտրոնում դրեցին նշյալ հիմնադրամներին: Շատերին սկսեցին հետաքրքրել հատկապես դրանց կողմից տնօրինվող ֆինանսների չափն ու կառուցվածքը:
Այս կապակցությամբ մի քանի միամիտ հարցադրում ենք ուզում հնչեցնել՝
1. Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ այլ բարեգործական կազմակերպությունները գումար են փոխանցում Ա. Հակոբյանի բարեգործական կազմակերպությանը:
Տրամաբանությունը հուշում է, որ այդ բարեգործական կազմակերպությունները չեն ստեղծվել այն բանի համար, որ ֆինանսավորեն այլ բարեգործական կազմակերպության, բայց արի ու տես, որ Հակոբյանի համար բացառություն է արվել: Ինչո՞ւ:
2. Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն ավելի քան 100 հազար դոլար է փոխանցում «Ժպիտների քաղաքին» (ՓԲԸ խորհրդի անդամ, ՀՀԿ-ական Վահե Հակոբյանը, ով ըստ տեղեկությունների՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություններում սատարել է «Իմ քայլը» դաշինքին, ոչ մեծ գումար է համարում 100 հազար դոլարը, որ նա փոխանցել է «Իմ քայլը» դաշինքի բարեգործական «ֆիլիալին»): Եվ դա արվում է այն փուլում, երբ կոմբինատում ստուգումներ են իրականացվում:
Ուշագրավ ևս մեկ հանգամանք: Կառավարությունը ստուգումներ էր իրականացնում այդ կոմբինատում: Հետո ստուգող պետական կառույցի ղեկավարը, ֆեյսբուքչու ակտիվիստություն անելու շրջանակներում (տվյալ դեպքում դա արդեն էկան չէ, և սա այլ խոսակցության թեմա է), ակնարկում է, որ կոմբինատում չարաշահումներ են հայտնաբերել ու այդ ակնարկներից հետո հեռացվում է աշխատանքից: Իրոք որ ժպիտների քաղաք է ... Քաջարանը:
3. Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տարիներ շարունակ քննադատված «օլիգարխները» գումարներ են նվիրաբերում Աննա Հակոբյանի գլխավորած հիմնադրամներին: Դա «ինդուլգենցիա՞» է, թե՞ այլ բան:
4. Ի՞նչն է խանգարում «Իմ քայլին» գումարներ հատկացնողների ցանկը բացել հիմա, այլ ոչ թե սպասել, մինչև հիմնադրամի կայքը պատրաստ լինի:
5. Հնարավո՞ր է, որ «անցումային արդարադատությունը» և մեղավորության կանխավարկածի կիրառումը հսկայական ֆինանսական հոսք ապահովեն «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների համար:
Եթե իշխանությունը գնա «մեղավորության կանխավարկածի» ներդրման ճանապարհով, ապա ողջամիտ կասկածը կարող է արդեն տարածվել բոլորի, այդ թվում՝ Հակոբյանի գլխավորած հիմնադրամների մասով, քանզի ցանկացած սկզբունքի առաջ բոլորն են հավասար:

Несколько наивных вопросов на тему фондов «Мой шаг» и «Город улыбок»
В центре общественного внимания оказалась деятельность фондов «Мой шаг» и «Город улыбок», возглавляемых супругой Никола ПашинянаАнной Акопян.
7 месяцев назад обществу эти фонды были не особо интересны, но результаты деятельности правительства (или их отсутствие), различные командировки, подозрительная секретность и другие явления вывели эти фонды в центр всеобщего внимания. Многих стали интересовать в особенности размеры и структура находящихся в их распоряжении финансов.
В этой связи хотелось бы озвучить несколько наивных вопросов:
1. Как так получается, что благотворительному фонду Анны Акопян суммы перечисляют другие благотворительные организации?
Логика подсказывает, что эти благотворительные организации создавались не для того, чтобы финансировать другие благотворительные фонды, но, как выясняется, для Акопян было сделано исключение. Почему?
2. Как так получается, что ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» перечисляет «Городу улыбок» более 100 тысяч долларов (член Совета ЗАО, РПА-евец Ваге Акопян, который, согласно имеющейся информации, в ходе внеочередных выборов НС поддерживал альянс «Мой шаг», считает перечисленные им благотворительному филиалу альянса 100 тысяч долларов небольшой суммой)? И делается это на этапе, когда в комбинате проходят проверки.
Еще одно примечательное обстоятельство. Правительство осуществляло в комбинате проверки. Затем руководитель проверяющей госструктуры, в рамках фейсбуковской активности (в данном случае это уже несущественно, и является темой для отдельного разговора), намекает, что в комбинате были выявлены злоупотребления, и после этих намеков отстраняется от должности. Вот уж действительно город улыбок… Каджаран.
3. Как так получается, что критиковавшиеся Николом Пашиняном на протяжении лет «олигархи» жертвуют суммы возглавляемым Анной Акопян фондам? Это «индульгенция» или что-то другое?
4. Что мешает «Моему шагу» опубликовать список своих доноров сейчас, а не дожидаться задействования официального сайта фонда?
5. Возможно ли, что «переходное правосудие» и применение презумпции виновности обеспечат фондам «Мой шаг» и «Город улыбок» колоссальные финансовые поступления?
Если власти пойдут по пути внедрения «презумпции виновности», то разумные подозрения могут распространиться на всех, в том числе на возглавляемые Акопян фонды, так как перед любым принципом равны должны быть все.