Տեսարաններ՝ հացի փոխարեն
Մինչ հայ ժողովրդին զբաղեցնում են քաղաքական տեսարաններով, թամաշաներով ու թիթեռնիկի կյանք ունեցող շոուներով, սոցիալ–տնտեսական ոլորտում տեղի են ունենում բացասական գործընթացներ։
1. Կառավարությունը որոշել է ավելացնել գազավորված ըմպելիքների (բացի հանքային ջրից) ակցիզային հարկը 30 տոկոսով։ Սա նշանակում է այդ ապրանքների թանկացումներ, աշխատատեղերի կրճատումներ և ամենակարևորը՝ հարկային բեռի ավելացում հպարտ սպառողի վրա, քանզի անուղղակի հարկատեսակների վերջնական վճարողը սպառողն է։
Այստեղ մի հատ գըմփ–գըմփ–հո՛ւ անենք ու անցնենք հաջորդ կետին։
2. Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ այս տարվա հունվար ամսին 2018–ի հունվարի համեմատ Հայաստանի արտահանումը նվազել է 15,8 տոկոսով, իսկ նախորդ ամսվա՝ դեկտեմբերի համեմատ արտահանումը պակասել է 30,1 տոկոսով։ Սրանք սարսափելի թվեր են։ Սա նշանակում է, որ մենք արտաքին շուկաներ ենք կորցնում։ Ընդ որում՝ արտահանման թվերը բացասական դինամիկա ունեին նաև նախորդ տարվա մակրոցուցանիշների ամփոփման ժամանակ։
Առավել մանրամասն արտահանման կառուցվածքին ու դրա դետալներին կանդրադառնամ մեկ ուրիշ անգամ՝ ֆեյսբուքյան գրառման կամ հոդվածի տեսքով։

Зрелища – вместо хлеба
Пока армянский народ занимают политическими зрелищами, шоу и представлениями, в социально-экономической сфере разворачиваются негативные процессы.
1. Правительство решило повысить акцизный налог на газированные напитки (кроме минеральной воды) на 30 процентов. Это означает подорожание данных товаров, сокращение рабочих мест и, самое главное, увеличение налогового бремени гордых граждан, поскольку оплачивающим косвенные налоги в конечном итоге является потребитель.
Здесь можем сделать небольшую паузу для «гмп-гмп-ху» и пойти дальше.
2. Согласно официальным данным, в январе этого года, по сравнению с аналогичным периодом 2018 года, экспорт из Армении сократился на 15,8%, а по сравнению с прошлым месяцем (декабрем) – на 30,1%. Эти ужасающие показатели означают, что мы теряем внешние рынки. Причем негативная динамика в показателях экспорта присутствовала также во время подведения макроэкономических итогов прошлого года.
Более детально к структуре экспорта и ее составляющим обратимся как-нибудь отдельно – в виде записи в «Фейсбук» или статьи.