Փաշինյանը չի՞ նկատում Ամուլսարում տեղի ունեցողը
Ինչպես հայտնի է, ամիսներ շարունակ դադարեցվել են Ամուլսարի հանքի շինարարական աշխատանքները: «Հեղափոխական տեխնոլոգիաները»՝ ճանապարհ փակելը, կանգնեցրել են Հայաստանի խոշորագույն ներդրումային ծրագիրը: 1000-ից ավել մարդ կորցրել է աշխատանքը, տասնյակ կապալառուներ՝ պատվերները, պետական բյուջեն՝ 100 միլիոն դոլարի հասույթը, Հայաստանը՝ ներդրումային իմիջը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ կլինի փորձաքննություն, որից հետո որոշում կկայացվի: Եթե պարզվի, որ ջրերի վնասման խնդիր կա, ապա հանքը չի շահագործվի, իսկ եթե հակառակ եզրակացությունը տա փորձագիտական խումբը, ապա հանքի աշխատանքները կշարունակվեն:
Փաշինյանի այդ հայտարարությունից անցել են ամիսներ, սակայն դեռևս որևէ տեղեկություն չկա փորձագիտական աշխատանքներից: Աշխատանքներ, որոնց համար, ի դեպ, հարկատուներիս գրպանից, այսինքն՝ պետական բյուջեից մոտ 400 հազար դոլար է հատկացվել բազմաթիվ միջազգային փորձաքննություններ անցած Ամուլսարի հանքը ուսումնասիրելու համար (իսկ միգուցե դա գումարների «լվացքի մեքենա՞» է դարձել):
Հարկ է նկատել, որ Ամուլսարի հետ կապված բազմաթիվ տարօրինակ բաներ են տեղի ունենում:
Կառավարությունը զարմանալիորեն ու կասկածելիորեն չի նկատում, որ Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված «Լիդիան Արմենիայի» դեմ կա ուղղորդված գործընթաց:
Փաշինյանը չի նկատում (կամ չի ուզում նկատել) բոլոր այն ապօրինությունները, որոնք տեղի են ունենում: Օրինակ՝ ոստիկանությունը չի գրանցում հանցագործության դեպքերը:
Օրերս «168 ժամը» անդրադարձել էր այդ ապօրինություններից մեկին: Ջերմուկում և հարակից Կեչուտում միջադեպ էր տեղի ունեցել: Ընդհարումներ էր արձանագրվել համայնքում Ամուլսարի հանքի կողմնակիցների և հանքի ճանապարհները փակած խմբի միջև: Ըստ թերթի աղբյուրների՝ նույնիսկ դանակահարության դեպք էր եղել, որի մասին ոստիկանության կողմից որևէ հաղորդագրություն չէր եղել: Անաշխատանք մնացած համայնքի բնակիչները հարցերը պարզելու էին գնացել ճանապարհները փակող և աշխատանքները խոչընդոտող խմբի հետ: Արդյունքում՝ տեղի էին ունեցել բախումներ, կային տուժածներ: Ոստիկանության կողմից, սակայն, այս մասին որևէ բան չէր հաղորդվել: Ավելին, «168 ժամի» տեղեկություններով՝ ոստիկանությունը նաև չէր կանխել ճանապարհը փակողների ու համայնքի բնակիչների միջև բախումները, չէր ձերբակալել պատասխանատուներին:
Ի՞նչ է սա, եթե ոչ բազմաթիվ հարցեր ու կասկածներ ծնող միտումնավոր անգործություն: Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ «Նոր Հայաստանում», որտեղ խոստացված է իրավունքների պաշտպանություն և ներդրումների խրախուսում, պետականորեն խոչընդոտներ են հարուցվում մասնավոր ընկերության դեմ կամ առնվազն չեն կանխվում այդ խոչընդոտները: Փաշինյանը մտավախություն չունի՞ այս ամենի հետ կապված:
Փաշինյանին չի՞ հետաքրքրում, թե ով կամ ովքեր են ամիսներ շարունակ ֆինանսավորում հակաամուլսարական ակցիաներն ու տեղեկատվական արշավները: Իսկ միգուցե նա անձնական շա՞հ ունի այս պատմության մեջ: Հատկապես որ բազմաթիվ օդում կախված լուրեր են պտտվում այս և հարակից թեմաներով (մասնավորապես՝ Քաջարանի պղնձամոլիբդենայինի հետ կապված):

Пашинян не замечает происходящее в Амулсаре?
Как известно, уже на протяжении нескольких месяцев остановлены строительные работы в прииске Амулсар. «Революционные технологии» в виде перекрытия дорог застопорили крупнейшую в Армении инвестиционную программу. Более 1000 человек потеряли работу, десятки компаний-подрядчиков – заказы, госбюджет – поступления в размере 100 млн долларов, а Армения – инвестиционный имидж.
Никол Пашинян заявил, что будет проведена экспертиза, после которой будет принято решение. Если выяснится, что присутствует угроза загрязнения прилегающих вод, то рудник задействован не будет, а если экспертная группа даст противоположное заключение, работа прииска будет продолжена.
С момента этого заявления Пашиняна прошли месяцы, но об экспертных работах до сих пор нет никакой информации. Работах, на которые, кстати, из карманов налогоплательщиков, то есть из бюджета было выделено около 400 тыс. долларов – на изучение рудника Амулсар, прошедшего до этого многочисленные международные экспертизы (или всё же это – механизм «отмывания» денег?).
Стоит заметить, что в связи с Амулсаром происходит много странного.
Правительство удивительным и подозрительным образом не замечает, что против зарегистрированной на фондовой бирже Торонто «Lydian Armenia» присутствует направляемый процесс.
Пашинян не замечает (или не хочет замечать) все происходящие беззакония. Например, полиция не регистрирует случаи преступлений.
На днях газета «168 жам» обратилась к одному из этих беззаконий. В Джермуке и прилегающем Кечуте имели место инциденты. Были зафиксированы столкновения между сторонниками эксплуатации прииска Амулсар и перекрывшей дорогу к руднику группой. Согласно источникам газеты, был также случай поножовщины, о котором полиция ничего не сообщила. Оставшиеся без работы жители общины пошли выяснять отношения с перекрывшей дорогу и препятствующей работе рудника группой. В результате имели место столкновения, есть пострадавшие. Однако, повторюсь, полиция об этом ничего не сообщила. Более того, по данным «168 жам», полиция также не попыталась предотвратить столкновения или задержать виновных.
Что это, если не порождающее множество вопросов и подозрений намеренное бездействие? Как так получается, что в «Новой Армении», в которой обещаны защита прав и поощрение инвестиций, на государственном уровне чинятся препятствия частной компании или, как минимум, эти препятствия не устраняются? Не беспокоится ли Пашинян по этому поводу?
Пашиняна не интересует, кто на протяжении месяцев финансирует направленные против прииска Амулсар акции и информационные кампании? Или он имеет во всей этой истории личную заинтересованность? В особенности когда на эту и смежные темы муссируется различного рода информация (в частности, в связи с Каджаранским медно-молибденовым комбинатом).