Երբ գողն առաջինն է գոռում՝ «Բռնե՛ք գողին»
Ցինիկ ու փարիսեցիական ժամանակներ են եկել։ Ավելի ճիշտ՝ այդ երևույթները խորացել են։ Արդյունքում՝ հայտնվել ենք կապիկների մոլորակում։
Անբարոյականները բարոյականություն են քարոզում, գողերը՝ օրինապաշտություն, հաճախորդները՝ քաղաքական մաքրություն, ագահները՝ ժուժկալություն, անկուշտները՝ քչակերություն, անգրագետները՝ գրագիտություն և այլն։ Պատկերը զզվելի է։
Զզվելի է, երբ ընտրակեղծիքների ներդրման գլխավոր տեխնոլոգ Գագիկ Ջհանգիրյանը խոսում է ընտրակեղծիքների անթուլատրելիությունից, արդարությունից և սահմանադրականության դասեր տալիս հայ ժողովրդին։
Անտեղյակներին ասենք, իսկ տեղեկացվածներին էլ հիշեցնենք, որ 1995–ի հուլիսի 5–ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների և սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ Գագիկ Ջհանգիրյանը հանդիսանում էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։ Իրականում նա փաստացի ղեկավարն էր, քանզի ղեկավարի դերում նստացրել էին կոմունիստական «Ֆունտի», որպեսզի նրա թիկունքից Ջհանգիրյանն իր գործն աներ։ Եվ արեց։ Ներդրվեց ընտրակեղծիքի ավանդույթը՝ լցոնումներ, քվեատուփերի գողություն, ծեծ ու ջարդ, ընտրահանձնաժողովականների ահաբեկում և այլն։
Հետագայում Ջհանգիրյանը տարբեր պաշտոններ զբաղեցրեց։ Ըստ օդում կախված լուրերի՝ նա դատախազության ամենակաշառակեր դեմքերից էր և իր վրա էր վերցնում բանակում սպանությունների գործերը «սվաղելու» դերակատարումը (օրինակ՝ «Մատաղիսի գործը»)։
Ու հիմա, երբ Ջհանգիրյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերից ազատ ընտրություններ և սահմանադրական իրավունք է քարոզում, հասկանում ես, որ Հայաստանը ոչ միայն կապիկների մոլորակ է դարձել, այլ նաև վերածվել է ծուռ հայելիների թագավորության։
Եվ ինչքա՞ն պետք է այս ամենը հանդուրժել։ Ինչքա՞ն կարելի է հետևել, թե ինչպես է գողն առաջինը գոռում՝ «Բռնե՛ք գողին»։
Մինչև 1995–ի և հատկապես 1996–ի ընտրակեղծիքների համար չպատժվեն ընտրակեղծիքների հիմնադիր–հայրերը, որևէ այլ թվականներին անդրադառնալը կլինի ոչ լեգիտիմ ու կընկալվի որպես անձնական վրեժխնդրություն, ավելին՝ հանցակցություն կամ հանցագործության կոծկում։

Когда вор первым кричит «Держите вора!»
Настали циничные и фарисейские времена. Вернее, эти явления усугубились. Как результат, мы оказались на планете обезьян.
Безнравственные учат морали, воры – законопослушанию, клиенты – политической непорочности, алчные – сдержанности, ненасытные – малоедству, неучи – грамотности и т.д. Картина отталкивающая.
Омерзительно, когда главный технолог внедрения избирательных фальсификаций Гагик Джангирян говорит о недопустимости фальсификаций, о справедливости, и дает армянскому народу уроки конституционности.
Неинформированным скажем, а осведомленным напомним, что в ходе парламентских выборов и конституционного референдума 5 июля 1995 года Гагик Джангирян являлся заместителем главы Центральной избирательной комиссии. В реальности он был фактическим руководителем ЦИК, так как ее главой назначили коммунистического «Фунта», чтобы Джангирян занимался за его спиной своим делом. И занялся. Была внедрена традиция фальсификации выборов: вбросы бюллетеней, кража урн, драки и погромы, запугивание членов избиркомов и др.
Впоследствии Джангирян занимал различные должности. Согласно муссируемым слухам, он был одним из самых коррумпированных представителей генпрокуратуры и заминал дела об убийствах в армии (например, «Матагисское дело»).
И теперь, когда Джангирян агитирует в эфире Общественного телеканала свободные выборы и конституционное право, понимаешь, что Армения стала не только планетой обезьян, но и королевством кривых зеркал.
И как долго все это придется терпеть? Сколько можно следить за тем, как вор первым кричит «Держите вора!»?
Пока за фальсификации 1995-го и в особенности 1996-го не будут наказаны отцы-основатели этих фальсификаций, обращение к остальным датам будет нелегитимным, и восприниматься это будет как личная месть и даже соучастие в преступлении или его укрывательство.