2018-ին ավելի քան 27 հազար հայ ՌԴ քաղաքացիություն է ստացել
Նախարարության տվյալներով՝ 2013-ին Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է դարձել 135,8 հազար օտարերկրացի, 2018-ին այդ թիվը ավելացել է կրկնակի՝ 269,4 հազար մարդ, տեղեկացնում է RT-ն։
2018 թվականին ավելի հաճախ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացել են ուկրաինացիները (83 հազար մարդ), ղազախները (45,3 հազար), տաջիկները (35,7 հազար), հայերը (27,1 հազար) եւ ուզբեկները (21 հազար)։
ՌԴ քաղաքացի դառնալ ցանկացող օտարերկրացիների թիվն ավելացել է Ռուսաստանում քաղաքացիության ինստիտուտի արդիականացման եւ մարդկանց առանձին խմբի համար քաղաքացիություն ձեռք բերելու լրացուցիչ արտոնությունների ստեղծման արդյունքում։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հոկտեմբերին Ռուսաստանի նախագահը ստորագրել է պետական միգրացիոն քաղաքականության հայեցակարգը, որը, ինչպես ակնկալվում է, կպարզեցնի ՌԴ քաղաքացիություն ստանալը հայրենակիցների համար եւ նրանց համար հարմարավետ վերաբնակության պայմաններ կստեղծի։

В 2018 году более 27 тыс. армян получили гражданство РФ
МВД России подсчитало количество иностранцев, которые получили гражданство России за последние пять лет. По данным министерства, в 2013 году гражданами Российской Федерации стали 135,8 тысячи иностранцев, в 2018 году эта цифра увеличилась в два раза – до 269,4 тысячи человек, передает RT.
В 2018 году чаще всего российское гражданство получали украинцы (83 тысячи человек), казахи (45,3 тысячи), таджики (35,7 тысячи), армяне (27,1 тысячи) и узбеки (21 тысяча).
Количество иностранцев, желающих стать гражданами РФ, увеличилось в результате модернизации института гражданства в России и создания дополнительных преференций его приобретения для отдельных категорий лиц.
Напомним, в октябре 2018 года президент России подписал концепцию государственной миграционной политики, которая, как ожидается, упростит получение гражданства РФ для соотечественников и создаст условия для их комфортного переселения.