ԱՊՀ երկրների բանակների շտաբների պետերը Մոսկվայում կքննարկեն անօդաչու սարքերի դիմակայության հարցերը
Մոսկվայում հինգշաբթի տեղի է ունենում ԱՊՀ երկրների զինված ուժերի շտաբների պետերի կոմիտեի հերթական նիստը՝ ՌԴ ԳՇ պետ Վալերի Գերասիմովի նախագահությամբ։ Այս մասին տեղեկացրել են ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունում։
«Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի պատվիրակությունների ղեկավարները կքննարկեն փոխգործակցության հարցերը ռազմական ոլորտում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
«Մասնավորապես, կքննարկվեն անօդաչու թռչող սարքերի կիրառության եւ դրանց դիմակայելու, զինված ուժերի տեղագրական ապահովման ոլորտում համագործակցության զարգացման հարցերը, նախանշվել են համատեղ միջոցառումներ գալիք տարվա համար։ Բացի այդ, նախատեսվում է քննարկել պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի համալիր»,- հավելել են մամուլի ծառայությունում։

Начальники штабов армий стран СНГ обсудят в Москве противодействие беспилотникам
Очередное заседание Комитета начальников штабов вооруженных сил стран СНГ пройдет в четверг в Москве под председательством начальника Генштаба ВС РФ Валерия Герасимова. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны РФ.
«Главы делегаций Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана рассмотрят вопросы взаимодействия в военной сфере», – говорится в сообщении.
«В частности, будут обсуждены вопросы развития сотрудничества в области применения и противодействия беспилотным летательным аппаратам, топографического обеспечения вооруженных сил, намечены совместные мероприятия на следующий год. Кроме того, планируется обсудить комплекс вопросов сотрудничества в сфере обороны и безопасности, представляющий взаимный интерес», – добавили в пресс-службе.