«Տնտեսական հեղափոխության» դահճային դեմքը
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած «տնտեսական հեղափոխությունն» ամբողջությամբ մտել է ուժի մեջ։ Հեղափոխական տեմպերով (երբեմն՝ 60 անգամ) բարձրացվում են հարկերը, կրճատվում պետական ծառայողները (եթե պետք լինի, ապա 10 հազարին կկրճատեն՝ առանց աչք թարթելու), փակվում են նախարարությունները (հեղափոխական «կռուգից» նախարարացու չգտնելու պատճառով), և կա զրո ներդրում։ Ներդրում, ի դեպ, չի էլ կարող լինել այն պայմաններում, երբ իշխող խմբակցության անդամը հայտարարում է, որ պետք է խոշոր սեփականատերերի ունեցածի 70 տոկոսը խլել, իսկ մասնավոր բիզնեսի դեմ պետականորեն հարձակում է կազմակերպված։
«Տնտեսական հեղափոխությունը» դեռ ոչինչ չի սարքել, բայց քանդում է՝ «Այս աշխարհը կքանդենք մենք հիմնովին» բոլշևիկյան ծրագրի շրջանակներում։
Քանդում են պատմական նշանակության շենքը, մասնավոր շինությունները։ Հիմա հասել են սրճարաններին։ Օպերայի տարածքի սրճարաններին։ Ու «խոխման» այն է, որ նախորդ իշխանություններին ամեն կերպ քսմսվող ու նախորդ իշխանություններին կից տղա աշխատող, իսկ այժմ սարսափելի հեղափոխական դարձած Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար նշանակված Վիկտոր Մնացականյանն է էնտուզիազմով լծվել քանդելու գործին (այս դեմագոգը երեկ դերասանություն էր անում, թե բա՝ ինչու են ժողովրդից խոտը խլել և տեղում ասֆալտ ու բետոն արել, բայց «մոռացել» էր, որ իր մինչթավշյա կյանքի մեծ մասն անցկացրել է այդ բետոնի վրայի սրճարաններում)։
Վիկտորը կատարում է նախորդ իշխանությունների օրոք ծաղրածու և «սուպեր մամա» աշխատող Հայկ Մարությանի հրահանգը, իսկ վերջինս էլ՝ նախորդ իշխանությունների օրոք հաճախորդ–պատգամավոր աշխատող Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգը։ Սրանք ակնհայտորեն բարդույթներ ունեն։ Իրենց թվում է, թե քանդելով «աչոկ» են հավաքելու։ «Աչոկ» միգուցե հավաքեն, բայց հանրության ամենաբոմժական զանգվածի, այսինքն՝ ստորին ու ավերիչ բնազդներով առաջնորդվողների մոտ։ Իսկ ահա ստեղծող ու մտածող մարդիկ պարզապես վանվելու են այս իշխանություններից։ Բիզնես դաշտը կոպեկ անգամ չի դնի այս պայմաններում։ Միայն հեղափոխական Լֆիկով գարուն չի գա։ Առավել ևս, որ Լֆիկը այսօր մուծվում է, իսկ վաղը կարող է արդեն ցուցմունք տալ, թե ում ինչքան և ինչպես է մուծվել։ Ինչևէ։
Մի՞թե մեր երկրի թիվ մեկ խնդիրը քանդելն է։ Ըստ Օպերայի շրջակայքի սրճանանների սեփականատերերի՝ ապամոնտաժման արդյունքում շուրջ 300 մարդ մնալու է գործազուրկ: Քաղաքապետարանը այս նախաձեռնությունից առաջ որևէ հաշվարկ չի կատարել՝ գնահատելու տնտեսական վնասը, չի մտահոգվել գործազուրկ մնացող մարդկանց ճակատագրով և չունի պատասխան՝ ի՞նչ են անելու տարածքում ներդրում կատարած գործարարները, որոնք միլիոնավոր վարկեր ունեն բանկերում:
Քաղաքապետարանի որևէ պաշտոնյա չի հանդիպել սրճարանների սեփականատերերի հետ։ Անպատասխան են թողել նրանց նամակը:
Սրճարանատերերից մեկը երեկ հայտարարեց, որ 700 մլն դրամ հարկ է վճարել այս տարիներին: Երկու ամիս առաջ «գալոչկայի» համար տեղեկացնել ու հետո գալ առանց զգուշացման փորձել քանդել՝ վնասելով այլոց սեփականություն հանդիսացող գույքն ուղղակի անընդունելի է։
Եթե մարդկանց այլընտրանք չի առաջարկվում, ապա պարզապես դահիճ պետք է լինել եղածը քանդելու համար։ Տնտեսական հեղափոխությունից ու ներդրումներից խոսող կառավարությունը վատ ազդակ է տալիս գործարարներին ու պոտենցիալ ներդրողներին՝ ցույց տալով, որ ներդրում կատարած և աշխատատեղ ստեղծած մարդկանց հետ կնքած պայմանագրերը խզում են առանց պատշաճ ժամանակ տալու և նրանց հետ անգամ մեկ բառ փոխանակելու:
«Տնտեսական հեղափոխությունը» դահճային դեմք ունի։ Այդ դեմքը թաքնված է «թավշյա» դիմակի տակ, բայց էությունը թաքցնել հնարավոր չէ։

Лицо палача «экономической революции»
Объявленная Николом Пашиняном «экономическая революция» набрала все обороты. В революционном темпе (иногда – в 60-кратном) повышаются налоги, сокращаются госслужащие (если будет нужно, то 10 тыс. из них сократят, не моргнув и глазом), закрываются министерства (из-за неспособности найти министра из революционных кругов), и ноль инвестиций. В условиях, когда член правящей фракции заявляет, что нужно отобрать 70 процентов имущества крупных собственников, а на частный бизнес на государственном уровне организовано наступление, инвестиций не могло быть и в помине.
«Экономическая революция» ничего пока не создала, но уже разрушает в рамках большевистской программы «Весь мир разрушим до основанья».
Сносят здание исторического значения, частные постройки. Теперь добрались до кафе. До кафе на прилегающей к зданию Оперы территории. И вся хохма в том, что всячески притиравшийся к предыдущим властям и работавший при них мальчиком на побегушках, а сейчас ставший ярым революционером руководитель административного округа Кентрон Виктор Мнацаканян с энтузиазмом впрягся в дело сноса (этот демагог вчера актерствовал, мол, почему у народа отобрали зеленые насаждения и залили эти места бетоном и асфальтом, но «забыл» при этом, что большую часть своей добархатной жизни провел в этих кафе на бетоне).
Виктор выполняет распоряжение работавшего при предыдущих властях клоуном и «супермамой» Айка Марутяна, а последний – распоряжение работавшего при предыдущих властях клиентом-депутатом Никола Пашиняна. Они явно страдают комплексами. Им кажется, что сносами они смогут заработать себе очки. Возможно, заработают, но только в глазах самой маргинальной части общества, то есть тех, кто руководствуется низменными и деструктивными инстинктами. Созидающих же и думающих людей эти власти от себя попросту оттолкнут. Бизнес-сообщество в этих условиях не инвестирует и копейки. На одном лишь революционном Лфике далеко не уедешь. Тем более что сегодня Лфик отстегивает, а завтра может дать показания о том, кому и сколько.
Неужели главной задачей нашей страны являются сносы? Согласно собственникам прилегающих к территории Оперы кафе, в результате демонтажа без работы останутся около 300 человек. Перед данной инициативой мэрия не провела никаких расчетов, чтобы оценить возможные экономические потери, не позаботилась о судьбе остающихся безработными людей и не имеет ответа на вопрос о том, что должны делать предприниматели, которые осуществили на данной территории инвестиции и которые имеют миллионные кредиты в банках.
Ни один из чиновников мэрии не встретился с собственниками кафе. Без ответа было оставлено также их письмо.
Один из владельцев кафе вчера заявил, что за эти годы заплатил 700 млн драмов налогов. Информировать за 2 месяца для галочки, а затем приходить и без предупреждения пытаться сносить, портя являющееся чужой собственностью имущество попросту недопустимо.
Если людям не предлагается альтернативы, то для разрушения имеющегося нужно быть попросту палачом. Говорящее об экономической революции и инвестициях правительство дает предпринимателям и потенциальным инвесторам плохой сигнал, показывая, что контракты с осуществившими инвестиции и создавшими рабочие места людьми они могут разорвать, не дав должного времени и не обменявшись с ними даже парой слов.
У «экономической революции» лицо палача. Это лицо скрыто за «бархатной» маской, но утаить сущность невозможно.