Խորհրդակցության մասնակցիների ցուցմունքներից միայն Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքն է տարբերվում, որն էլ տրվել է պաշտոնի դիմաց. Քոչարյանի փաստաբանը՝ գործի նյութերից
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը շարունակում է ծանոթանալ Մարտի 1-ի քրեական գործի 76 հատորներին և արդեն հասցրել է ծանոթանալ դրա շուրջ 40 տոկոսին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Քոչարյանի պաշտպանական խմբի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նախաքննություն իրականացրած Հատուկ Քննչական ծառայությունը 76 հատորանոց քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար կողմերին տրամադրել էր 50 օր, որի ավարտը կլինի 15 օրից։ Պաշտպանական կողմը բողոքում էր տրամադրված քիչ ժամկետից և նույնիսկ բողոքարկեցին այդ որոշումը, սակայն ապարդյուն՝ նրանց բողոքը չբավարարվեց։
«Եթե մարդը իր բանուգործը թողնի մի կողմ ու սկսի ընթերցել մի գիրք, ուղղակի ընթերցել, մի օրում մեկը կավարտի՞։ Իսկ մեզ մեկ հատորի համար մեկ օր էլ չեն տրամադրել. 76 հատորի համար 50 օրացուցային օր։ Մեր իրավունքները սահմանափակել են»,-նշեց Ալումյանը։
Քրեական գործի նյութերին փաստաբանները այժմ ծանոթանում են դրվագ առ դրվագ՝ փետրվարի 23-ի խորհրդակցություն, Մարտի 1-ի առավոտյան դեպքեր և այլն։
Հետաքրքրվեցինք, թե մինչ այժմ ուսումնասիրած նյութերից ի՞նչ եզրակացության են եկել, ի՞նչ նոր մասեր են բացահայտել, Ալումյանը պատասխանեց. «Մենք բաներ ենք գտել, որոնք մեզ տալիս են լրացուցիչ ու բավականին ծանրակշիռ փաստարկներ, որոնք մենք կօգտագործենք»։
Փաստաբանը մատնանշեց փետրվարի 23-ի խորհրդակցության դրվագը և տեղեկացրեց, որ դրա մասնակիցներից միայն մեկի՝ Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքն է տարբերվում, որն էլ արվել է «ցուցմունք պաշտոնի դիմաց» սկզբունքով։
Նկատենք, որ Արշակ Կարապետյանը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ հետախուզության վարչության պետն էր և 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո հետախուզության ոլորտում ձախողումից հետո պաշտոնանկ էր արվել։ Եվ դեկտեմբերին նա նշանակվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական, ինչն էլ ակնարկում է փաստաբան Ալումյանը։
«Ցուցմունքները նայում ենք՝ բոլորը անխտիր ասել են այն նույն բանը, ինչ ժամանակին մենք ասում էինք, բացառությամբ մեկ հոգու, որին դուք գիտեք և որը ցուցմունք պաշտոնի դիմաց գործարքի գնաց։ Բացի այդ ցուցմունքից, բոլոր մյուս ցուցմունքներն ուղղակիորեն հաստատում են այն, ինչ մենք ամիսներ շարունակ ասում էինք։ Դա մեզ համար նորություն էր։ Մարտի 1-ի առավոտվա հետ կապված որոշակի հստակեցումներ արեցինք»,-ասաց փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նա մասնավորեցրեց, նշելով, որ 2008-ի փետրվարի 23-ի խորհրդակցության մասին իրենց նախկին պնդումները, որոնք, ըստ էության, հաստատվել են խորհրդակցության մասնակիցների ցուցմունքներով, վերաբերում էին պաշտպանության փոխնախարարների ու բարձրաստիճան սպաների կողմից ցուցարարներին միանալու մասին քաղաքական քննարկումներին։
«Խորհրդակցության մասնակիցներն էլ ասել են, որ խնդիրը հստակ դրվել է՝ բացառել բանակի մասնակցությունը այդ գործընթացներին, ասել են, որ նախագահը բարկացել է պաշտպանության նախարարի վրա ու հարցրել՝ ինչո՞ւ Մանվել Գրիգորյանը չկա, երբ բոլորը եկել են խորհրդակցության, իսկ պաշտպանության նախարարն էլ պատասխանել է, որ չգիտի Մանվել Գրիգորյանի գտնվելու վայրը։ Բոլորն էլ ասել են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը բարկացել է պաշտպանության նախարարի վրա այն բանի համար, որ չգիտի՝ ուր են իր ենթակաները ու հանձնարարել է՝ այնպես անեն, որ Մանվել Գրիգորյանը դադարեցնի զինվորական կոչման հետ անհամատեղելի գործունեությունը, ասել է՝ թող ընտրի՝ կա՛մ մնում է Երկարապահում ու դուրս է գալիս բանակից, կա՛մ մնում է բանակում և երկրապահի հետ գործ չունեն։ Եվ ամենահստակը այն է, որը պնդում են խորհրդակցության բոլոր մասնակիցները՝ պարոն Քոչարյանն ասել է բացառել բանակի մասնակցությունը այդ իրադարձություններին։ Սա է, հիմա բոլորը դա հաստատում են», -ներկայացրեց Ալումյանը։
Փաստաբանը անհեթեթ համարեց այն պնդումները, թե այդ ժամանակների «գեներալիտետը», Քոչարյանի դեմ ցուցմունքներ են տվել։ Նա ասաց, որ Քոչարյանի դեմ միակ ցուցմունքը Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքն է ու հավելեց. «Ընդ որում, Կարապետյանի ցուցմունքը միայն մեկ հատվածով են փորձում օգտագործել՝ իբրև թե պարոն Քոչարյանը ասել է՝ վաղվանից արտակարգ դրություն ենք մտցնում։ Բայց եթե Քոչարյանը այդպես էլ ասած լիներ, երևի հասկանում եք, որ հենց վաղը չէր մտցնելու արտակարգ դրություն։ Մնացած բոլոր տեսանկյուններից անգամ այդ ցուցմունքը հնարավոր չէ օգտագործել պարոն Քոչարյանի դեմ։ Բացի այդ, բոլորն ասում են, որ նման բան չի եղել»։
Նշենք, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Այժմ նա կալանավորված է։

От показаний участников совещания отличается только показание Аршака Карапетяна, которое дано за должность – адвокат Роберта Кочаряна
Команда защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна продолжает процесс ознакомления с 76 томами уголовного дела 1 марта и уже успела ознакомиться с порядка 40 процентами материалов, заявил в беседе с корреспондентом «Aysor.am» адвокат Айк Алумян.
Специальная следственная служба предоставила стороне защиты для ознакомления с 76-томным уголовным делом 50 дней, которые закончатся через 15 дней. Сторона защиты жаловалась на недостаточность предоставленного срока и даже обжаловала это решение, однако тщетно, жалоба не была удовлетворена.
«Если оставить в сторону все дела, и начать читать какую-то книгу, просто читать, можно закончить ее за день? А нам для ознакомления с одним томом не предоставлен даже один день: для 76 томов – 50 календарных дней. Наши права ограничены», – отметил Айк Алумян.
Адвокаты пока знакомятся с материалами уголовного дела по эпизодам – совещание 23 февраля, произошедшие утром 1 марта события и т.д.
На вопрос, к какому выводу они пришли в результате изученных до сих пор материалов, появились ли какие-то новые детали, Айк Алумян ответил: «Мы нашли вещи, дающие нам дополнительные и довольно весомые аргументы, которые мы используем».
Адвокат указал эпизод совещания 23 февраля и сообщил, что из всех участников совещания только у одного Аршака Карапетяна отличается показание, которое было сделано по принципу «показание за должность».
Отметим, что генерал-майор Аршак Карапетян занимал пост начальника управления разведки Генштаба ВС Армении и был отправлен в отставку с занимаемой должности после апрельской воны 2016 года за провал возглавляемого им управления разведки, которое не смогло предупредить готовящееся наступление ВС Азербайджана. В декабре и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян назначил Аршака Карапетяна своим советником, на что намекал адвокат Айк Алумян.
«Мы смотрим показания, все без разбора сказали то же самое, что говорили в свое время мы, кроме одного человека, которого вы знаете и который пошел на сделку «показание за должность». Кроме этого показания, все остальные показания напрямую подтверждают то, о чем мы постоянно говорили на протяжении месяцев. Это стало для нас новостью. Мы сделали определенные корректировки в связи с утром 1 марта», – сказал адвокат Айк Алумян.
Он уточнил, что их прежние утверждения относительно совещания 23 февраля, которые, по сути, подтвердились показаниями участников совещания, касались политических обсуждений со стороны заместителей министров и высокопоставленных офицеров о присоединении к митингующим.
«Участники совещания сказали, что была четко поставлена задача – исключить участие армии в этих процессах. Сказали, что президент рассердился на министра обороны и спросил, почему нет Манвела Григоряна, когда все участвуют в совещании, а министр обороны ответил, что не знает о местонахождении Манвела Григоряна. Все сказали, что Роберт Кочарян рассердился на министра обороны за то, что тот не знает, где находятся его подчиненные и поручил сделать так, чтобы Манвел Григорян прекратил свою несовместимую с воинским званием деятельность. Сказал, пусть выбирает, либо остается в Союзе добровольцев «Еркрапа» и уходит из армии, либо остается в армии и не имеет дела с «Еркрапа». И самое четкое, что утверждают все участники совещания, это то, что господин Кочарян сказал, исключить участие армии в этих событиях. Сейчас это подтверждают все», – представил Алумян.
Адвокат посчитал нелепым утверждения о том, будто «генералитет» того времени дал показания против Кочаряна. Он отметил, что единственное показание против Роберта Кочаряна – это показание Аршака Карапетяна и добавил: «Причем показание Карапетяна пытаются использовать только по одной части, якобы господин Кочарян сказал, что с завтрашнего дня вводим чрезвычайное положение. Но если бы Кочарян даже сказал такое, наверное, понимаете, что не собирался ввести чрезвычайное положение прямо завтра. Со всех остальных точек зрения даже это показание невозможно использовать против господина Кочаряна. Кроме этого, все говорят, что подобного не было».
Отметим, что в рамках уголовного дела 1 марта второй президент Армении Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя. Сейчас он находится под арестом.