Եվս երկու երկիր Երուսաղեմը ճանաչեց Իսրայելի մայրաքաղաք
Ռումինիան եւ Հոնդուրասը մարտի 24-ին հայտարարել են Երուսաղեմը Իսրայել պետության մայրաքաղաքը ճանաչելու մասին: Ռումինիայի վարչապետ Վիորիկա Դենչիլեի եւ Հոնդուրասի նախագահ Խուան Էռնանդեսի համապատասխան հայտարարություններն արվել են Հանրային գործերի ամերիկա-իսրայելական կոմիտեի տարեկան խորհրդաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Երկու երկրներն Էլ մտադիր են դեսպանատները տեղափոխել Երուսաղեմ:
ԶԼՄ-ները նշում են, որ այս քայլերն արդեն ողջունել են Թել Ավիվում:
Մինչդեռ մամուլին հայտնի Է դարձել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսի արձագանքը, ով հայտարարել Է, որ վարչապետն իր հետ անհրաժեշտ կոնսուլտացիաներ չի անցկացրել: Ընդսմին նա Ռումինիայի կառավարությանը «կատարյալ տգիտության» մեջ Է մեղադրել արտաքին քաղաքականության հարցերում:
Անցած տարվա վերջին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը ճանաչել Է Իսրայելի մայրաքաղաք եւ հայտարարել ամերիկյան դեսպանատունն այդ քաղաք տեղափոխելու մասին: Համանման որոշում Է ընդունել Գվատեմալան, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Еще две страны признали Иерусалим столицей Израиля
Румыния и Гондурас в воскресенье объявили о признании Иерусалим столицей Израильского государства, соответствующие заявления сделаны главой румынского МИД Виорикой Денчилэ и президентом Гондураса Хуаном Эрнандесом на ежегодной конференции Американо-израильского комитета по общественным делам.
Обе страны намерены перенести в Иерусалим посольства, сообщает «Интерфакс».
Западные СМИ отмечают, что эти шаги уже приветствовали в Тель-Авиве.
Между тем, пресса указала на высказывания президента Румынии Клауса Иоханниса, который заявил, что премьер-министр не провел с ним необходимых консультаций. При этом он обвинил правительство Румынии в «полном невежестве» в делах внешней политики.
В конце прошлого года президент США признал Иерусалим столицей Израиля и объявил о переносе в этот город американского посольства. Аналогичное решение затем приняла Гватемала.