Ռուսական ինքնաթիռները մի խումբ զինվորականների հետ ժամանել են Վենեսուելա
Ռուսական ռազմատրանսպորտային Ան-124 եւ Իլ-62 ինքնաթիռները ժամանել են Կարակասի (Վենեսուելա) «Մայկետիա» օդանավակայան, հաղորդում է Լենտա.Ռու-ն՝ հղում կատարելով տեղի լրագրող Խավյեր Մայորկայի թվիթթերյան գրառմանը:
Նրա խոսքերով՝ այդ ինքնաթիռներով ժամանել են շուրջ 100 ռուս զինվորականներ՝ բարձրաստիճան գեներալի գլխավորությամբ: Օդանավակայանի նախագահական սրահում նրանց դիմավորել են վենեսուելական բանակի միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար փոխծովակալ Մարիանի Մաթան եւ Ռուսաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչները: Այցի նպատակները դեռ չեն հաղորդվում:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի ԱԳ նախարար Խորխե Արեասը հայտարարել էր, որ երկիրը չի պատրաստվում ռազմամթերք հայցել Ռուսաստանից: Նրա խոսքերով՝ երկրի ռազմական սարքավորումների հիմնական մասն իսկապես ռուսական է: Միեւնույն ժամանակ «ներկայումս մենք նոր սարքավորումների կարիք չունենք», ասել է նախարարը:
Փետրվարի 21-ին Վենեսուելայի ԱԳՆ-ը պատմել է, որ Կարակասը մտադիր չէ ռազմական օգնություն խնդրել Մոսկվայից, քանի որ դրա անհրաժեշտությունը չկա: Այդ ժամանակ նշվում էր նաեւ, որ երկիրը չի կարող համագործակցել ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի հետ տեխնոլոգիաների հարցով, այդ իսկ պատճառով համագործակցում է Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ:
Վենեսուելայում իրավիճակը սրվել էր հունվարի 23-ին, երբ զանգվածային բողոքի ցույցերի ֆոնին ընդդիմության առաջնորդն ինքնահռչակվել էր որպես ժամանակավոր նախագահ: Նրան ճանաչել էին ԱՄՆ-ն ու Լատինական Ամերիկայի եւ Եվրոպայի մի շարք երկրները: Ռուսաստանը սատարել էր գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին:

Российские самолеты прибыли в Венесуэлу с группой военных
Российские военно-транспортные самолеты Ан-124 и Ил-62 прибыли в аэропорт «Майкетия» в Каракасе (Венесуэла), сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на запись в «Twitter» местного журналиста Хавьера Майорки.
По его словам, на этих самолетах прилетели около ста российских военнослужащих во главе с высокопоставленным генералом. В президентской ложе аэропорта их встретили руководитель отдела международных связей венесуэльской армии вице-адмирал Марианни Мата и представители посольства России. О целях визита пока не сообщается.
Ранее глава венесуэльского МИД Хорхе Арреаса заявил, что страна не собирается запрашивать у России поставки вооружения. По его словам, основная часть военного оборудования в стране действительно российская. В то же время «в настоящий момент у нас нет определенной потребности» в новых поставках, сообщил министр.
21 февраля в МИД Венесуэлы рассказали, что Каракас не намерен просить у Москвы военную помощь, поскольку в подобной поддержке нет необходимости. Тогда же отмечалось, что страна не может сотрудничать в вопросе технологий с США и Европой, а потому сотрудничает с дружественными Россией и Китаем.