Երբ աչքերը մամայինն են, ձայնը՝ ուսանողինը, իսկ մանդատը՝ Նիկոլինը (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» դաշինքի ներկայացուցիչների հետ չես տխրի։ Կրկեսի չվերակառուցված շենքի պակասն էլ չես զգա։ Ամեն մեկը մի «հորքուրի գանձ» է։ Մեջները եթե մի քանի նորմալը կա, ապա միևնույն է՝ տարրալուծվում է քայլարածների բազմության մեջ։
Սրանք շարիկովներ են։ Գործնականում չեն տարբերվում Գյումրիից դեպի Երևան քայլող Չալո անունով շնից։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանն այդ շանը մտցներ «Իմ քայլի» ցուցակ, ապա նույն հաջողությամբ Չալոն կդառնար պատգամավոր, ինչպես որ պատգամավոր դարձան շատերը։ Օրինակ՝ այն աղջիկը, ով կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարում էր, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանը բերեր ծրագիր, որի մեջ գրված լիներ ընդամենը մեկ տող՝ «ամեն ինչ շատ–շատ լավ է լինելու», ինքը կողմ կքվեարկեր այդ ծրագրին։ Կամ այն մյուսը, որ կրկեսի ծաղրածուի պես էր իրեն պահում «TV 5»–ի եթերում։
Դրանցից մեկն էլ այն օրը դեմքի լուրջ, հեղափոխական ու թավշա արտահայտությամբ և դարի բացահայտում արածի խրոխտ կեցվածքով ԱԺ ամբիոնից պատմում էր, թե ինչպես է ուսանողի վախվորած ձայնով զանգահարել ու ճշտել, թե ինչ արժե կուրսային գրելը։ Փաստորեն, այս քայլարածական պատգամավորի համար ուսանողի ձայնը լինում է վախվորած։ Ինքը երևի այդպիսին է եղել ուսանող ժամանակ։
Ու խնդիրն այն է, որ «Իմ քայլում» բոլորն են վախվորած ուսանող հիշեցնում։ Ինչպես գովազդային վահանակի վրայի աչոնիկն է ասում՝ դրանց աչքերը մամայինն են, ձայնը՝ վախվորած ուսանողինը, իսկ մանդատը՝ Նիկոլ Փաշինյանինը։ Եթե վերջինս Չալոյին դներ ցուցակ, ապա Չալոն կդառնար պատգամավոր։ Չալոյի դեպքում էլ աչքերը կլինեին մամայինը, մանդատը՝ Նիկոլինը։ Իսկ ահա ձայնը կլիներ ոչ թե վախվորած ուսանողի նման, այլ կհնչեր կատաղած հեղափոխականի պես։
Հ.Գ.։ Հետաքրքիր է, թե ինչպիսի արձագանք կլինի հպարտ քաղաքացուց, եթե քայլարածները զանգեն հպարտ քաղաքացիներին ու ներկայանան որպես վախվորած ձայնով «Իմ քայլի» պատգամավորներ։ Ըստ ամենայնի՝ կստացվի այնպիսի բան, ինչպես որ «Միմինոյի» մեջ ստացվեց։

Когда глаза мамины, голос – студента, а мандат – Никола (видео)
С представителями альянса «Мой шаг» не соскучишься. Отсутствия реконструируемого здания цирка с ними тоже пока не ощущается. Каждый из них – «тётино сокровище». Если среди них и есть несколько нормальных, то в массе моихшаговцев они попросту растворяются.
Они – Шариковы наших дней. На деле ничем не отличаются от прошагавшей от Гюмри до Еревана дворняжки по кличке Чало.
Если бы Никол Пашинян включил эту собаку в список «Моего шага», то Чало с тем же успехом стала бы депутатом, что и остальные. Например, та девушка, которая в ходе обсуждения программы правительства заявила, что если бы Никол внес в парламент программу, в которой была бы одна фраза – «Всё будет очень-очень хорошо», она бы проголосовала за эту программу. Или тот, который вел себя в эфире «TV 5» подобно цирковому клоуну.
Ее один из них на днях, с серьезным, революционным и бархатным выражением лица, а также с горделивой осанкой сделавшего открытие века, рассказывал с трибуны НС, как робким голосом студента позвонил и уточнил стоимость курсовой работы. Фактически, для этого депутата-мойшаговца голос студента бывает боязливым. Наверное, в студенческие годы сам был таким.
И вся проблема в том, что в альянсе «Мой шаг» все напоминают робкого студента. Как говорит девушка с рекламного щита, их глаза мамины, голос – робкого студента, а мандат – Никола Пашиняна. В случае же с Чало, который с тем же успехом мог бы стать депутатом, глаза были бы мамины, мандат – Никола, а вот голос – далеко не робкого студента, а бешеного революционера.
P.S. Интересно, как бы отреагировали гордые граждане, если бы им позвонили моишаговцы и представились депутатами «Моего шага» с робким голосом? Судя по всему, получилось бы примерно то же, что и в «Мимино».