ԱՊԼ-ն պնդելու է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի ընդունումը Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշման դեմ
Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) անդամ երկրները պնդելու են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) բանաձեւի ընդունումը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի ինքնիշխանության ճանաչման մասին ԱՄՆ-ի որոշման դեմ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել Է Reuters գործակալությունը, մարտի 31-ին Թունիսում կայացած միջարաբական գագաթաժողովի ամփոփիչ հայտարարության մեջ հանդիպման մասնակիցները մյուս երկրներին նախազգուշացրել են ԱՄՆ-ի օրինակին հետեւելու ցանկացած փորձերից:
«Արաբական պետությունները բանաձեւի նախագիծ կներկայացնեն ՄԱԿ-ի ԱԽ եւ կպահանջեն ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի եզրակացությունն ԱՄՆ-ի ճանաչման անօրինականության եւ անվավերության մասին»,- նշված Է հայտարարության մեջ:
«ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում բնաձեւի նախագծի տարածմամբ կզբաղվի Քուվեյթը (Էմիրությունն այժմ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ Է),- նշել Է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբու ալ Գեյթը գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, որը հրավիրվել Էր Թունիսի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Հմայես Ժինաուիի հետ համատեղ:- Գոլանների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշումը ոչ մի իրավաբանական ուժ չունի, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի անդամներից ոչ մեկն, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները, չեն պաշտպանել այն», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЛАГ будет настаивать на принятии резолюции СБ ООН против решения США по Голанским высотам
Страны-члены Лиги арабских государств (ЛАГ) будут настаивать на принятии резолюции СБ ООН против решения США о признании суверенитета Израиля над Голанскими высотами.
Как отмечает агентство «Reuters», в итоговом заявлении состоявшегося в воскресенье в Тунисе межарабского саммита участники встречи предостерегли другие страны от любых попыток последовать американскому примеру.
«Арабские государства представят проект резолюции в СБ ООН и запросят заключение Международного суда ООН о незаконности и недействительности американского признания», – отмечается в заявлении, сообщает ТАСС.
«Продвижением проекта резолюции в СБ ООН займется Кувейт (эмират в настоящее время является непостоянным членом СБ ООН ). Решение США по Голанам не имеет никакой юридической силы, никто из членов СБ ООН, в том числе союзники США, не поддержали его», – отметил генеральный секретарь ЛАГ Ахмед Абу аль-Гейт в ходе совместной с главой МИД Туниса Хмайесом Жинауи пресс-конференции по итогам саммита.