բայց պետք չէ այն չարաշահել։
Կան երկրներ, որտեղ ընկերներին խաբելն ու նրանց «ֆռռացնելը» ավանդույթի ուժ են ստացել։ Իրարից չեն նեղանում նույնիսկ այն դեպքերում, երբ չափն անցնում են։
Երբ ապրիլի 1–ին սուտ են ասում և «խոխմա» անում ընկերները, ապա դա դրական էմոցիաներ առաջացնող երևույթ է։ Բայց երբ խաբում է իշխանությունը, այն էլ ոչ միայն ապրիլի 1–ին, այլ բոլոր օրերին, ապա դա արդեն այլ բան է նշանակում։
Քայլարածները և հատկապես նրանց առաջնորդը խաբում են։ Սուտը դարձել է նոր իշխանության բրենդը։ Ասել մի բան ու անել հակառակը, խոստանալ մի բան ու չանել։ Սա՛ է նոր իշխանության «որակի նշանը»։
Ընդդիմադիր աշխատող Նիկոլ Փաշինյանը խոստանում էր վերացնել արագաչափերը։ «Ժողովրդի վարչապետ» դառնալուց հետո նա «մոռացել» է իր խոստումը։ Արագաչափերն ավելացել են։
Նա դեմ էր պարտադիր կուտակայինին։ Հետո ատամներով պաշտպանեց այդ համակարգը։
Խոստանում էր թռիչքաձև տնտեսական աճ, բայց հիմա հերոսաբար ներկայացնում է տարեկան 5 տոկոս աճի տեսլական, որն ավելի քիչ է, քան նախորդ կառավարությունն էր ապահովել։
Նա հայտարարեց սիրո և հանդուրժողականության մասին, բայց իրականացրեց ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն։ Մեր հանրությունը բաժանված է սևերի ու սպիտակների։ Պառակտումը շարունակվելու է մինչև վերջ։
Փաշինյանը խոստացավ, որ վենդետտաներ չեն լինելու, և դատարաններն աշխատելու են առանց գործադիր իշխանության միջամտության։ Ունենք ճիշտ հակառակ պատկերը։ Նա զբաղված է վրեժխնդրությամբ։ Դատավորների վրա ճնշումն աննախադեպ է։
Այս ստերի շարքը կարելի է երկար շարունակել, բայց այսքանն էլ բավարար է, որպեսզի պարզ դառնա, որ սուտասանությունը, դեմագոգիան, փարիսեցիությունը, ծաղրածուությունը, ոչ կոմպետենտությունը դարձել են Հայաստանի նոր իշխանությունների հիմնական բնութագրիչները։
Ի դեպ, ապրիլի 1–ը համարվում է նաև Հիմարների միջազգային օր։ Այս առումով արժե շնորհավորել քաղաքական, փորձագիտական և լրագրողական դաշտի բազմաթիվ ներկայացուցիչների իրենց պրոֆեսիոնալ տոնի կապակցությամբ։ Հատկապես քայլարածների ճնշող մեծամասնության օրն է սա։ Հիմարություն նրանք այնքան շատ են անում ու այնքան հիմար բաներ դուրս տալիս, որ պարզապես ապրիլի 1–ը նրանց համար է պրոֆեսիոնալ օր հռչակվել։
Այս իշխանությունների համար, ըստ այդմ, կրկնակի տոն է այսօր, քանզի նրանք հա՛մ ստախոս են, հա՛մ հիմարների պակաս չունեն իրենց շարքերում։ Հիմար են նաև բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են իշխանական ստերին ու հպարտ քաղաքացու կեցվածքով թույլ տալիս «լապշա» կախել սեփական ականջներից։

но не следует им злоупотреблять
Есть страны, в которых обманывать и разыгрывать друзей стало традицией. На них не обижаются даже тогда, когда немного переходят рамки.
Когда 1 апреля врут и насмехаются друзья, то это явление порождает позитивные эмоции. Однако, когда врет правительство, к тому же не только 1 апреля, но и во все остальные дни, это уже означает совсем другое.
Лгут моишаговцы и в особенности их лидер. Ложь стала брендом новой власти. Говорить одно и делать прямо противоположное, обещать и не выполнять данного обещания – таков «знак качества» новой власти.
Работавший оппозиционером Никол Пашинян обещал ликвидировать спидометры. Став «народным премьером», он «забыл» о своем обещании. Количество спидометров лишь увеличилось.
Он был против обязательной накопительной пенсионной системы. Затем он грудью отстаивал эту систему.
Он обещал экономический взлет, но сейчас героически преподносит тезис о годовом 5-процентном росте, который даже меньше, чем обеспечивало предыдущее правительство.
Он завил о любви и толерантности, но осуществил политику ненависти и вражды. Наше общество разделено на черных и белых. Раскол продолжится до самого конца.
Пашинян пообещал, что вендетт не будет, а суды станут работать без вмешательства исполнительной власти. Картина сейчас прямо противоположная. Он занят местью, а давление на судей беспрецедентное.
Лживость, демагогия, фарисейство, паясничание и некомпетентность стали основными характеристиками новых властей Армении.
Кстати, 1 апреля считается также Международным днем дураков. В этом плане многих представителей политического, экспертного и информационного поля стоит поздравить с их профессиональным праздником. Эта дата – день в особенности подавляющего большинства моихшаговцев. Глупостей они совершают так много, а несуразности выдают так часто, что 1 апреля именно для них и был провозглашен профессиональным праздником.
Иными словами, для действующей власти сегодня двойной праздник, так как они и лгуны, и с лихвой держат в своих рядах дураков. Дураками являются и все те, кто верит в ложь властей и в позе гордого гражданина позволяет вешать себе на уши лапшу.