Ավելի քան 6 մլն մարդ է ստորագրել Brexit-ի չեղարկման հանրագիրը
Brexit-ի չեղարկման եւ Մեծ Բրիտանիան Եվրամիության կազմում պահելու պահանջով հանրագիրը մարտի 31-ին գերազանցել Է 6 մլն հավաքված ստորագրությունների նշագիծը: Այս միջնորդությունը առավել լայն աջակցությունն Է ստացել բոլոր այն հանրագրերից, որոնք երբեւիցե զետեղվել են բրիտանական խորհրդարանի կայքում, եւ բրիտանացի օրենսդիրներն ապրիլի 1-ը կնվիրեն դրա շուրջ բանավեճերին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ երկրի կառավարությունն արձագանքել Է այդ հանրագրին` հայտարարելով, որ չի հրաժարվելու Brexit-ից, քանի որ մտադիր Է հարգել 2016 թվականի հանրաքվեի արդյունքները եւ խորհրդարանի հետ միասին աշխատել այն գործարքի հաստատման համար, որը կապահովի ԵՄ-ից Միացյալ Թագավորության կանոնակարգված դուրս գալը:
YouGov սոցիոլոգիական ծառայության անցկացրած հարցման՝ հրապարակված տվյալների համաձայն՝ ներկայում բրիտանացիների 61 տոկոսը ցանկանում Է, որ Միացյալ Թագավորությունը դուրս չգա Եվրամիությունից: Հարցվածների 39 տոկոսը պատրաստ Է պաշտպանել Լոնդոնի եւ Բրյուսելի «ապահարզանն» այն պայմաններով, որոնք ամրագրված են Brexit-ի վերաբերյալ համաձայնագրի նախագծում, որը հաստատվել Է Եվրամիության կողմից, բայց առայժմ չի ստացել բրիտանական խորհրդարանի հավանությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Петиция за отмену «Brexit» собрала больше 6 млн подписей
Петиция с требованием отмены «Brexit» и сохранения членства Великобритании в составе Евросоюза в воскресенье преодолела отметку в 6 млн собранных подписей. Это ходатайство получило наиболее широкую поддержку из всех петиций, когда-либо размещавшихся на сайте парламента Великобритании, и британские законодатели в понедельник посветят ему дебаты, сообщает ТАСС.
Ранее правительство страны отреагировало на петицию, заявив, что не будет отказываться от «Brexit», так как намерено уважать результаты референдума 2016 года и вместе с парламентом работать над утверждением сделки, которая обеспечит выход Соединенного Королевства из ЕС.
По итогам проведенного в июне 2016 года референдума, на который был поставлен вопрос о необходимости выхода Великобритании из европейского сообщества, 17,4 млн британцев (51,9% голосовавших) высказались за проведение «Brexit». 16,1 млн человек (48,1%) проголосовали за то, чтобы страна осталась в ЕС. По данным опроса, опубликованным социологической службой «YouGov» в начале месяца, сейчас 61% британцев хотят, чтобы Соединенное Королевство не выходило из Евросоюза, в то время как 39% готовы поддержать «развод» Лондона и Брюсселя на условиях, прописанных в проекте соглашения о «Brexit», утвержденном Евросоюзом, но пока так и не получившем одобрения британского парламента.