«Brexit-ի հարցում Եվրամիության համբերությունն սպառվում է». Յունկեր
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել Է, որ Եվրամիությունը Brexit-ի հետ կապված իրավիճակում մեծ համբերություն դրսեւորեց, բայց այն սպառվում Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք մեծ համբերություն ցուցաբերեցինք բրիտանացի մեր ընկերների նկատմամբ, բայց նույնիսկ այդ համբերությունն Է սպառվում. ես կցանկանայի, որ մի քանի ժամից, մի քանի օրից Մեծ Բրիտանիան համաձայնության գա այն բանի շուրջ, թե ինչ ճանապարհով Է այսուհետեւ ընթանալու»,-ապրիլի 1-ին Յունկերի հայտարարությունը մեջբերել Է Belga գործակալությունը: Նրա խոսքով՝ «մինչեւ այսօր մենք գիտեինք՝ ինչին Է «ոչ» ասում բրիտանական խորհրդարանը, բայց մենք չգիտենք՝ ինչին Է նա ասում «այո»:
Ինչ վերաբերում Է Brexit-ի շուրջ կրկնական հանրաքվեի անցկացմանը, ապա Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը դա համարում Է այն հարցը, որը «վերաբերում Է «բացառապես բրիտանացիներին»:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը մարտի 29-ին երրորդ անգամ մերժել Է Brexit-ի վերաբերյալ ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը, որն առաջարկել Է վարչապետ Թերեզա Մեյը: Այժմ Բրիտանիան կա՛մ պետք Է գործողությունների նոր ծրագիր ներկայացնի Եվրամիությանը, կա՛մ ապրիլի 12-ին լքի ԵՄ-ն:
Եթե բրիտանական կառավարությունը միությանն անդամակցության երկարատեւ հետաձգում խնդրի, երկրին հարկ կլինի մասնակցել Եվրախորհրդարանի ընտրություններին: Եվրահանձնաժողովը հայտարարել Է, որ հավանական Է համարում ապրիլի 12-ի «կոշտ» Brexit-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Терпение Евросоюза в ситуации с «Brexit» иссякает – Юнкер
Евросоюз в ситуации с «Brexit» проявил много терпения, но оно иссякает, заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, передает РИА «Новости».
«Мы проявили много терпения по отношению к нашим британским друзьям, но даже это терпение иссякает. Я хотел бы, чтобы через несколько часов, через несколько дней Великобритания пришла к соглашению о том, по какому пути идти дальше», – приводит в понедельник агентство «Belga» высказывание Юнкера.
По его словам, «до сегодняшнего дня мы знали, чему британский парламент говорит «нет», но мы не знаем, чему он говорит «да»».
Что касается проведения повторного референдума по «Brexit», то глава Еврокомиссии считает это вопросом, который «касается исключительно британцев».
«Им надлежит самим решить, какие инструменты они будут использовать, чтобы завершить данный процесс», – заключил Юнкер.
Парламент 29 марта в третий раз отверг предложенное премьером Терезой Мэй соглашение с ЕС по «Brexit». Теперь Британии предстоит либо представить Евросоюзу новый план действий, либо покинуть ЕС 12 апреля. Если британское правительство попросит длительное продление членства в блоке, стране придется участвовать в выборах в Европарламент. Еврокомиссия заявила, что считает вероятным «жесткий» «Brexit» 12 апреля.