ԵՄ-ում վստահ չեն, որ Զելենսկին եվրոպամետ քաղաքականություն կվարի. The Wall Street Journal
Եվրամիության երկրների պաշտոնատար անձինք անհանգստացած են այն բանից, որ Ուկրաինայում նախագահական մրցավազքի առաջատար Վլադիմիր Զելենսկին առայժմ բավականաչափ պարզորոշ չի դրսեւորել եվրաինտեգրացման իր ձգտումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այն հոդվածում, որն ապրիլի 3-ին հրապարակվել Է The Wall Street Journal թերթի կայքում:
«Եվրոպայի պաշտոնատարներն ասում են, որ մտահոգություն ունեն այն բանի առնչությամբ, թե Զելենսկին կկարողանա արդյոք դիմակայել Մոսկվային եւ պահպանել Ուկրաինայի եվրոպամետ կուրսը: Նա երբեք պետական պաշտոններ չի զբաղեցրել եւ քիչ մանրամասներ Է բացահայտել կաբինետի ձեւավորման ու երկրի կառավարման իր պլանների վերաբերյալ»,- ասված Է նյութում:
Հրապարակման մեջ բերված Է ԵՄ-ի երկրներից մեկի պաշտոնատարների թվից հրատարակության աղբյուրի խոսքը: Նրա կարծիքով Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնում Պյուտր Պորոշենկոյի հետագա գտնվելը, «հնարավոր Է՝ պակաս վատ տարբերակ կլիներ»: Այդ աղբյուրը, խոսելով Զելենսկու մասին, նշել Է, որ «ոչ ոք չգիտի՝ որն Է նրա ծրագիրը, ովքեր են իրականում կանգնած նրա հետեւում»:
Հրատարակությունը նաեւ մեջբերում Է արել մի դիվանագետի խոսքից, որի անունն ու պաշտոնը չեն ճշտվում: Ինչպես նշել Է նա. «ոչ ոք չգիտի՝ ինչ տեղի կունենա», եթե Ուկրաինայի նախագահի ընտրություններում հաղթանակ տանի Զելենսկին:

В ЕС не уверены, что Зеленский будет придерживаться проевропейского курса
Официальные лица стран Евросоюза обеспокоены тем, что лидер президентской гонки на Украине, шоумен Владимир Зеленский пока не продемонстрировал достаточно ясно свой настрой на евроинтеграцию. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в статье, опубликованной в среду на сайте газеты «The Wall Street Journal».
«Европейские официальные лица говорят, что испытывают озабоченность относительно того, сможет ли Зеленский противостоять Москве и сохранить проевропейский курс Украины. Он никогда не занимал государственных постов и раскрывал мало подробностей относительно своих планов по формированию кабинета и управлению страной», – говорится в материале.
В публикации приводятся слова источника издания из числа чиновников одной из стран ЕС. По его мнению, дальнейшее пребывание Петра Порошенко на посту президента Украины, «возможно, было бы менее плохим вариантом». Данный источник, говоря о Зеленском, отметил, что «никто не знает, в чем именно состоит его программа, кто на самом деле стоит за ним».
Издание также цитирует европейского дипломата, имя и должность которого не уточняются. Как он отметил, «никто не знает, что произойдет», если победу на выборах президента Украины одержит Зеленский.