Եվրախորհրդարանը հավանություն տվեց Մեծ Բրիտանիայի հետ անայցագիր ռեժիմին Brexit-ից հետո
Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) պատգամավորները հավանություն են տվել այն օրինագծին, որի համաձայն Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիները Եվրամիությունից (ԵՄ) երկրի դուրս գալուց հետո կկարողանան Շենգենի գոտու երկրներ մեկնել առանց այցագրի: Ապրիլի 4-ին այս մասին հայտնել Է Եվրախրհրդարանի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անայցագիր ռեժիմի օգտին քվեարկել Է 502 խորհրդարանական, դեմ են արտահայտվել 81-ը, եւս 29 պատգամավոր ձեռնպահ Է մնացել: Փաստաթղթի դրույթների համաձայն՝ Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին, որոնք Շենգենի գոտի են ժամանում կարճ ժամանակով (90 օր ցանկացած 180 օրվա ընթացքում), կտրամադրվեն անայցագիր ուղեւորություններ:
«Սա կարեւոր քայլ Է Brexit-ից հետո Եվրամիության եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ անայցագիր ճանապարհորդությունների երաշխիքների համար, հատկապես առանց համաձայնագրի երկրի դուրս գալու դեպքում»,- մեջբերում Է անում մամուլի ծառայությունը Սերգեյ Ստանիշեւի՝ օրենսդրական առաջարկության զեկույցի հեղինակի խոսքից: Նշվում Է, որ օրինագիծը, որը դեռ պետք Է Եվրամիության խորհրդի կողմից պաշտոնական հավանություն ստանա նախարարների մակարդակով, Եվրամիության Պաշտոնական հանդեսում կհրապարակվի մինչեւ ապրիլի 12-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Европарламент одобрил безвизовый режим с Великобританией после «Brexit»
Депутаты Европарламента одобрили законопроект, согласно которому граждане Великобритании после выхода страны из ЕС смогут въезжать в страны Шенгенской зоны без визы. Об этом сообщила в четверг пресс-служба Европарламента.
За безвизовый режим проголосовали 502 парламентария, 81 высказался против, еще 29 депутатов воздержались. Согласно положениям документа, после «Brexit» гражданам Великобритании, прибывающим в Шенгенскую зону на короткое время (90 дней в течение любых 180 дней), будут предоставлены безвизовые поездки.
«Это важный шаг для гарантий безвизовых путешествий между ЕС и Соединенным Королевством после «Brexit», особенно в случае выхода страны без соглашения», – приводит пресс-служба слова Сергея Станишева, автора доклада по законодательному предложению.
Отмечается, что законопроект, которому еще предстоит формальное одобрение со стороны Совета ЕС на уровне министров, должен быть опубликован в Официальном журнале ЕС до 12 апреля.