Թերեզա Մեյը խնդրել է Եվրամիությանը բրեքսիթը հետաձգել մինչև հունիսի 30-ը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը խնդրել է Եվրամիությանը բրեքսիթը հետաձգել մինչեւ 2019 թվականի հունիսի 30-ը, տեղեկացրել է BBC-ն։
ԵՄ ղեկավարներին ուղղված նամակում Մեյն առաջարկել է երկարացնել դուրս գալու ժամկետը, որպեսզի այդ ընթացքում խորհրդարանը կարողանա համաձայնեցնել բրեքսիթի մասին համաձայնագիրը, եւ ելքը «անհաջող» չլինի։
Մեծ Բրիտանիան պետք է դուրս գա Եվրամիությունից ապրիլի 12-ին։ ԵՄ-ից ելքի պայմանները եւ հետագա հարաբերությունների կարգավորումը ցայժմ չեն հաստատվել բրիտանական խորհրդարանի կողմից։
Թերեզա Մեյը նաեւ ասել է, որ Բրիտանիան կջանա դուրս գալ ԵՄ-ից մինչեւ մայիսի 23-ը՝ Եվրախորհրդարանի ընտրությունների օրը։

Тереза Мэй попросила Евросоюз отложить «Brexit» до 30 июня
Британский премьер Тереза Мэй попросила Евросоюз отложить «Brexit» до 30 июня 2019 года, передает BBC.
В письме к лидерам ЕС Мэй предложила продлить срок выхода, чтобы за это время парламент смог согласовать соглашение о «Brexit» и выход не был «обвальным».
Великобритания должна покинуть Европейский союз 12 апреля. Условия выхода из ЕС и урегулирования дальнейших отношений до сих пор не утверждены британским парламентом.
Тереза Мэй также заявила, что Британия будет стремиться покинуть ЕС до 23 мая – даты выборов в Европарламент.