ՄԱԿ-ը կոչ է արել լողացող քաղաքներ կառուցել
Լողացող քաղաքները մարդկությանը թույլ կտան խուսափել կլիմայի փոփոխման հետեւանքով գլոբալ հեղեղումից: Ապրիլի 4-ին այս մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ամինա Մոհամեդը՝ կազմակերպությունում ելույթ ունենալով կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու թեմայի շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Զարգացման եւ շրջակա միջավայրի վրա քաղաքների ազդեցության հարցերին մեր մոտեցումները վերաիմաստավորման կարիք ունեն ,- ասել Է նա:- Լողացող քաղաքները կարող են դառնալ նոր գործիքներից մեկը մեր զինանոցում»:
«Կլիմայական փոփոխությունների հետեւանքով մեծանում Է քաղաքների հեղեղման վտանգը»,- արձանագրել Է համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչը: Նա կոչ Է արել «կառուցելու մարդկանց, այլ ոչ թե ավտոմոբիլների համար, կառուցելու քաղաքներ, որոնք ջրի տակ չեն հայտնվի ծովի մակարդակի բարձրացման հետեւանքով»:
«Լողացող քաղաքները մեզ կօգնեն սակավ խոցելի դառնալ կլիմայի փոփոխությունների հանդեպ, քանի որ դրանցում կառուցված շենքերը կբարձրանան ծովի մակարդակի հետ մեկտեղ»,- փաստարկել Է Մոհամեդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН призвала к строительству плавающих городов
Плавающие города позволят человечеству избежать глобального затопления в результате изменения климата. Об этом заявила в четверг заместитель генерального секретаря ООН Амина Мохаммед, выступая на мероприятии в организации по теме достижения целей устойчивого развития.
«Наши подходы к вопросам развития и влияния городов на окружающую среду нуждаются в переосмыслении. Плавающие города могут стать одним из новых инструментов в нашем арсенале», – сказала она, сообщает ТАСС.
«В результате климатических изменений увеличивается риск затопления городов», – констатировала представитель всемирной организации.
Она призвала «строить для людей, а не автомобилей, строить города, которые не окажутся под водой в результате подъема уровня моря».
«Плавающие города помогут нам стать менее уязвимыми перед изменениями климата, так как постоянные в них здания будут подниматься вместе с уровнем моря», – аргументировала Мохаммед.