Փաշինյանը՝ Սահակաշվիլու հետքերով (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր Նորագավիթի մաքսատուն։ Ժանրի կանոնների համաձայն՝ նա մի քիչ բարկացավ աշխատողների վրա և ինքնահաստատվեց՝ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին ցուցումներ տալով։
Փաշինյանին հատկապես զայրացրել էին մաքսատան տարածքում առկա «բիչոկները»։ Եվ ընդհանրապես, նա «բիչոկի» նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի։
Դատելով ամենից՝ ՊԵԿ ղեկավարի վրա Փաշինյանը փորձում է «աչոկ» հավաքել ու «բռունցքը սեղանին խփող ղեկավարի ու ջղային ձյաձյայի» կերպարի մեջ մտնել։ Զգացվում է, որ մարդը բազմաթիվ բարդույթներ ունի և ձգտում է դառնալ իր երազած կերպարը։ Սեփական կերպարի թերարժեքության զգացողությունն է նրան դրդում կրկնօրինակել։ Դա Փաշինյանի մոտ ենթագիտակցական մակարդակում է ստացվում։
Փաշինյանի երազած կերպարում մի քիչ Վանո Սիրադեղյան կա, մի քիչ՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյան, մի քիչ՝ Սահակաշվիլի։
Այսօր նա Սահակաշվիլի էր փորձում խաղալ, այսինքն՝ օրիգինալ չէր իր «Մաքսատուն» շոուն կազմակերպելիս։
Փաշինյանը մաքսատանը ժամանակաչափով հետևում էր, թե ինչքան է տևելու մաքսային ձևակերպումը։ Նման բան արել է Վրաստանում Սահակաշվիլին, բայց ի տարբերություն Փաշինյանի՝ Սահակաշվիլին նախ բարեփոխումն էր արել, ապա նոր տեսախցիկների ուղեկցությամբ գնացել ստուգման՝ ցույց տալու համար, թե ինչ արդյունք են ապահովել։ Իսկ ահա Փաշինյանը հակառակն է անում ու ոտքի վրա «բարեփոխումներով» զբաղվում։ Ասել է թե՝ Փաշինյանի այցն առավելապես տեսարանային ու սերիալային խնդիր էր լուծում։ Նրա բարեփոխումը «բիչոկից» այն կողմ չի անցնում։
«Ժողովրդի վարչապետն», իհարկե, կուզենա, որ մաքսատանը բարեփոխում լինի, և մարդիկ արագ սպասարկվեն, բայց քանի որ կոմպետենտ չէ ու լավ չի պատկերացնում բարեփոխումների հայեցակարգը և իրականացման մեխանիզմը, ուստի հայ ժողովրդին կմնան միայն շոուն, «բիչոկների» հետևից ընկնելու կադրերը և այն հատվածը, երբ Փաշինյանը մաքսատան աշխատակցից պահանջում էր ձգված կանգնել, երբ վարչապետն է գալիս (Փաշինյանը ձգված կանգնելու պահանջ դնելով ՝ ցույց տվեց իր ֆյուրերիկական հակումները և չկայացածությունը. տե՛ս կից տեսանյութը)։
Փաշինյանը լավ չի պատկերացնում, որ ղեկավարին տեսնելիս զգաստանալը և ձգվելը պետք է բնական լինեն, իսկ երբ դու շոումեն ես ու դեռ մնացել ես փողոցում, երբ դու բառիս բուն իմաստով քանդում ես պետական կառավարման համակարգը և փոխարենն առաջարկում ես դիլետանտների հավաքածու, ապա չինովնիկը երբեք զգաստ չի կանգնելու քո ներկայությամբ, իսկ եթե կանգնի էլ, ապա միայն ձևականորեն։
Նույն Դավիթ Անանյանը շատ լավ զգում է, որ ՊԵԿ–ին «քոթակի տղա» սարքելով՝ Փաշինյանը պոպուլիզմով է զբաղվում, և հետևաբար ինչպե՞ս կարող է հարգել նման վարչապետին։ Պոպուլիզմը արդյունավետ է փողոցում ու հանրահավաքների ժամանակ, բայց ոչ պետական կառավարման համակարգում։
Ի դեպ, Փաշինյանը Սահակաշվիլուն ուզում է նմանակել նաև այլ հարցերում։ Այսպես կոչված անցումային արդարադատության ու մեղավորության կանխավարկածի ներդրմամբ՝ մեզանում կարող են կրկնվել կամ շատ ավելի վատ ձևով դրսևորվել այն խայտառակ երևույթները, որոնք տեղի ունեցան Վրաստանում Սահակաշվիլու ժամանակ։
Վրացական «թավշյա հեղափոխության» առաջնորդի նախագահության շրջանում քաղբանտարկյալ դարձավ առնվազն 200 հազար մարդ։ 36.000 տնտեսվարող սուբյեկտի պետական ռեկետի ենթարկեցին։ Դա էր պատճառը, որ իշխանափոխությունից հետո Սահակաշվիլին փախավ Վրաստանից, իսկ նրա հեղափոխական թիմակիցների մեծ մասն այժմ կոռուպցիոն ու այլ մեղադրանքներով դատապարտված է կամ գտնվում է հետախուզման մեջ։
Եթե Փաշինյանը գնա Սահակաշվիլու ճանապարհով, ապա շատ ավելի վատ կարող է ավարտել իր քաղաքական կարիերան, քան Միխոն։

Пашинян идет по стопам Саакашвили
Никол Пашинян посетил таможенный пункт «Норагавит». Согласно канонам жанра, он немного распалился на работников и самоутвердился, дав указания главе Комитета по госдоходам Давиду Ананяну.
Пашиняна в особенности вывело из себя наличие на территории таможни бычков. К последним же он имеет особенное отношение.
Судя по всему, Пашинян пытается набрать за счет главы КГД очки и войти в роль «сердитого дяди и бьющего по столу кулаком руководителя». Чувствуется, что у человека множество комплексов, и он стремится вжиться в амплуа своей мечты. Чувство неполноценности собственного образа подталкивает его к подражанию. Это у Пашиняна получается на подсознательном уровне.
В амплуа мечты Пашиняна есть немного от Вано Сирадегяна, немного – от Левона Тер-Петросяна, немного – от Саакашвили.
Сегодня он пытался играть в Саакашвили, то есть не был оригинален в организации шоу «Таможня».
Пашинян с секундомером в руках следил за тем, сколько будет длиться процесс таможенного оформления. Подобное делал в Грузии Саакашвили, но, в отличие от Пашиняна, он сначала провел реформы, а уже затем в сопровождении камер пошел проверять, чтобы показать, какие результаты они обеспечили. Пашинян же делает наоборот и с кондачка занимается «реформами». То есть визит Пашиняна решает скорее задачу обеспечения зрелищ и продолжения сериала. Его реформы дальше бычков не заходят.
Конечно, «народному премьеру» хотело бы, чтобы на таможне произошли реформы и людей начали быстро обслуживать, но так как он некомпетентен и плохо себе представляет концепцию и механизмы реализации реформ, армянскому народу остаются лишь шоу, кадры охоты на окурки и фрагмент, когда Пашинян требует от работника таможни стоять вытянувшись, когда подходит премьер (требованием стоять навытяжку Пашинян показал свои фюрерикские наклонности и несостоятельность – см. видео).
Пашинян плохо себе представляет, что выправка при виде руководителя должна быть чем-то естественным, а когда ты – шоумен, и все еще остался на улице, когда в буквальном смысле разваливаешь систему государственного управления и предлагаешь взамен кучку дилетантов, то чиновник никогда не будет стоять в твоем присутствии навытяжку, а если и будет, то лишь притворно.
Тот же Давид Ананян прекрасно чувствует, что превращением КГД в мальчика для битья Пашинян занят популизмом, поэтому как он можно уважать подобного премьера? Популизм эффективен на улице и в ходе митингов, но не в системе государственного управления.
Кстати, Пашинян хочет походить на Саакашвили и в других вопросах. С внедрением так называемого переходного правосудия и презумпции виновности у нас могут повториться или проявиться в намного худшей форме те позорные явления, которые имели место в Грузии при Саакашвили.
В период президентства лидера грузинской «бархатной революции» политзаключенными стали как минимум 200 тысяч человек. 36.000 хозяйствующих субъектов подверглись государственному рэкету. Именно поэтому после смены власти Саакашвили бежал из страны, а большая часть членов его революционной команды сейчас осуждена по коррупционным и иным обвинениям либо находится в розыске.
Если Пашинян пойдет по пути Саакашвили, то может закончить свою политическую карьеру намного хуже, чем Михо.