ԱԺ–ում քննարկել են «Ռոսիա» հեռուստաալիքի հեռարձակման սահմանափակման հարցը
Ռուսաստանյան որոշ հեռուստաընկերություններ, մասնավորապես «Ռոսիա» ալիքը, եթեր են հեռարձակում չափազանց ագրեսիվ հաղորդումներ՝ ակնհայտ հակահայկական ուղղվածությամբ, որոնք հայերի հանդեպ ատելության կոչ են անում։ Այս մասին ապրիլի 10-ին գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին» հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, ասել է «Իմ քայլը» կառավարող խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը՝ դիմելով կառույցի նախագահ Տիգրան Հակոբյանին։
Նա, մասնավորապես, հետաքրքրվել է, թե կարելի՞ է արդյոք սահմանափակել կամ լրիվ արգելել այդ ալիքի առանձին հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում։
«Ես ձեզ հետ համաձայն եմ։ Դա որոշակի սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության համար»,- պատասխանել է Հակոբյանը։ Ընդ որում՝ նա նշել է, որ շատ երկրներ, ինչպես Ուկրաինան եւ Վրաստանը, արդեն իրականացրել են այդ գաղափարը, բայց «դրա համար նրանք շատ բարձր գին են վճարել»։
«Հարցն այն է, թե պատրա՞ստ ենք արդյոք մենք գնալ դրան եւ վճարել նույն գինը, ինչ այդ երկրները։ Չէ՞ որ նրանք զրկվել են իրենց տարածքի մի մասից։ Մենք պետք է կարողանանք հավասարակշռվել, քանի որ այս պահին մենք բավական շատ ոչ պակաս կարեւոր խնդիրներ ունենք։ Գուցե կգա ժամանակը, երբ մենք կհայտնվենք ավելի նպաստավոր վիճակում եւ կկարողանանք իրականացնել այդ գաղափարը, բայց հիմա դրա իրականացումը ցանկալի չէ»,- ընդգծել է Հայաստանի հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ «Ռոսիա-ՌՏՌ» հեռուստաալիքը («Ռոսիա 1» պետական հեռուստաալիքի միջազգային տարբերակը ԱՊՀ երկրների համար) հեռարձակվում է թվային ձեւաչափով Հայաստանի ողջ տարածքում, ազգային հաճախականության վրա, ըստ միջպետական համաձայնագրի։

В парламенте РА обсудили вопрос ограничения вещания гостелеканала «Россия»
Отдельные российские телекомпании, в частности, канал «Россия», выпускают в эфир крайне агрессивные передачи с явной антиармянской направленностью, призывающие к ненависти к армянам. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта при представлении отчет «О деятельности Национальной комиссии по телевидению и радио за 2018 год» заявила 10 апреля депутат от правящего альянса «Мой шаг» Нарине Тухикян, обращаясь к председателю структуры Тиграну Акопяну.
Она, в частности, поинтересовалась, можно ли ограничить или полностью запретить трансляцию отдельных программ на этом канале на территории Армении.
«Я с вами согласен. Это создает определенную угрозу для информационной безопасности Армении», – ответил Акопян. При этом он отметил, что многие страны, такие как Украина и Грузия, уже реализовали эту идею, однако «им за это пришлось заплатить очень высокую цену».
«Вопрос в том, готовы ли мы пойти на это и заплатить ту же цену, что и эти страны. Ведь они лишились части своих территорий. Мы должны уметь балансировать, поскольку в данный момент у нас достаточно других немаловажных проблем. Возможно, придет то время, когда мы окажемся в более благоприятном положении и сможем реализовать эту идею, но сейчас ее реализация нежелательна», – подчеркнул председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Армении.
Напомним, что телеканал «Россия – РТР» (международная версия государственного телеканала «Россия 1» для стран СНГ) вещает в цифровом формате на всей территории Армении на национальной частоте по межгосударственному соглашению.