Պուտինն առաջարկել է Փարիզ ուղարկել ռուս լավագույն վերականգնողներին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի իր պաշտոնակից Էմանուել Մակրոնին՝ ցավակցություն հայտնելով նրան եւ ամբողջ ֆրանսիացի ժողովրդին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկած հրդեհի կապակցությամբ: Այդ մասին հաղորդել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Նոտր Դամը Ֆրանսիայի պատմական խորհրդանիշն է, եվրոպական եւ համաշխարհային մշակույթի անգին գանձը, քրիստոնեական կարեւորագույն սրբավայրերից մեկը»,- ընդգծել է Ռուսաստանի պետության ղեկավարը:
Պուտինը հույս է հայտնել, որ տաճարը կհաջողվի վերականգնել, եւ առաջարկել է Ֆրանսիա ուղարկել «ռուսաստանցի լավագույն մասնագետներին, որոնք համաշխարհային մշակութային ժառանգության հուշարձանների վերականգնման հարուստ փորձ ունեն»:

Путин предложил отправить в Париж лучших российских реставраторов
Президент России Владимир Путин направил телеграмму своему французскому коллеге Эммануэлю Макрону, выразив сочувствие ему и всему французскому народу в связи с пожаром в соборе Парижской Богоматери, сообщила во вторник пресс-служба Кремля.
«Нотр-Дам – исторический символ Франции, бесценное сокровище европейской и мировой культуры, одна из важнейших христианских святынь. Беда, произошедшая этой ночью в Париже, откликнулась болью в сердцах россиян», – подчеркнул глава российского государства.
Путин выразил надежду, что великий собор удастся восстановить, и предложил отправить во Францию «лучших российских специалистов, имеющих богатый опыт реставрации памятников мирового культурного наследия, в том числе – произведений средневекового зодчества».