Նոտր Դամում գտնվել է սրածայր աշտարակի աքլորի ֆիգուրը՝ սրբերի մասունքներով
Վերականգնողական ծառայության աշխատակիցները, որոնք հետազոտում են Նոտր Դամը հրդեհից հետո, գտել են տաճարի սրածայր աշտարակը զարդարող մետաղյա աքլորի ֆիգուրը։ Նրանք կարծում էին, թե հրդեհը ոչնչացրել է այն։ Այս մասին տեղեկացրել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Տաճարի սրածայր աշտարակը սկզբում հանվել է Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության ժամանակ։ Այն վերականգնվել է նոր տեսքով տաճարի վերականգնման ժամանակ, որն իրականացրել է ֆրանսիացի ճարտարապետ եւ միջնադարյան արվեստի գիտակ Էժեն Վիոլե լը Դյուկը XIX դարում։ Սրածայր աշտարակի գագաթին աքլորի ֆիգուրն էր դրոշմված մետաղից՝ ներկված կանաչ գույնով։
Գաղիական աքլորը Ֆրանսիայի խորհրդանիշներից մեկն է։ Ֆիգուրի ներսում Փարիզի հովանավորներ սուրբ Ժենեւեւի եւ սուրբ Դիոնիսիոսի մասունքներն են։ Բացի այդ, այնտեղ է գտնվել Քրիստոսի փշե պսակի մի ոչ մեծ կտոր, որը ձեռք է բերվել 1239-ին Ֆրանսիայի թագավոր Լյուդովիկոս IX-ի կողմից եւ պահվել տաճարի գանձարանում։ Այս բոլոր մասունքները, որոնք տեղադրված են եղել սրածայր աշտարակի գագաթին, նախատեսված են եղել քաղաքը փորձանքներից պաշտպանելու համար։

В Нотр-Даме найдена фигура петуха с мощами святых, украшавшая шпиль собора
Сотрудникам реставрационной службы, исследовавшим парижский собор Нотр-Дам после пожара, удалось найти украшавшую шпиль храма фигуру металлического петуха, которая считалась уничтоженной огнем. Об этом сообщил официальный представитель Министерства культуры Франции, передает ТАСС.
Шпиль собора Нотр-Дам первоначально был снесен во времена Великой французской революции. Он был восстановлен в новом виде в ходе масштабной реконструкции собора, которую проводил во второй половине XIX века французский архитектор и знаток средневекового искусства Эжен Виолле-ле-Дюк. На вершине шпиля им был установлена фигура петуха из чеканного металла, выкрашенный в зеленый цвет.
Галльский петух является одним из символов Франции. Внутри фигуры, изображающей птицу, были помещены мощи святой Женевьевы и святого Дионисия – покровителей Парижа. Кроме того, там находился небольшой фрагмент тернового венца Христа, который был приобретен в 1239 году французским королем Людовиком IX и хранился в сокровищнице собора. Все эти реликвии, помещенные на вершине шпиля, предназначались для защиты города от бед.