Նիկոլ Փաշինյանի կետը (տեսանյութ)
«Ես բանակցությունները սկսել եմ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի կետից, այլ իմ սեփական կետից»,- հայտարարել էր Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ինքն Արցախի հարցով բանակցությունները վերսկսում է Սերժ Սարգսյանի՞ կանգ առած կետից:
Տարբերվելը և էքսքլյուզիվ երևալը Փաշինյանի մոտ սուր ձևով են արտահայտվում, բայց դա ոչ այնքան քաղաքական, որքան հոգեբանական խնդիր է: Ինչ մնում է քաղաքականությանը, ապա նա արցախյան բանակցությունների թեմայով իր ու Սարգսյանի «կետերի» տարբերության մասին և՛ ճիշտ է ասում, և՛ սուտ:
Ստի մասին
Ստի մասով բացահայտումն արեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը: Նա հաստատել է Մամեդյարովի այն հայտարարությունը, որ Արցախի հարցով բանակցային սեղանին 2016 թվականի փաթեթն է, որն ընդունված է «Լավրովի պլան» անվանել կամ կազանյան փաթեթ:
Լավրովի հայտարարությունը Փաշինյանին հնարավորություն չի տալիս այլևս ներսում «դուխով» ու տարբերվող երևալ:
Վտանգավորն այն է, որ Փաշինյանն ամեն կերպ խուսափում է Արցախի հարցում որևէ բովանդակային տեսակետ հայտնելուց, բայց մտել է բովանդակային բանակցությունների դաշտ: Նա հիմա ընդամենը ժամանակ է խնդրում՝ պատճառաբանելով, որ նոր ու անտեղյակ մարդ է բանակցային գործընթացում և չի տիրապետում խնդրին:
Մենք, ի դեպ, բազմիցս ենք նշել այն մասին, որ Դուշանբեում տեղի ունեցած «վերելակային» դիվանագիտությունից հետո Ադրբեջանին հաջողվեց մարսել 2016-ի ապրիլյան արկածախնդրությունը և «ջրել» Սանկտ Պետերբուրգում, Վիեննայում ու Ժնևում ձեռք բերված ինստիտուցիոնալ համաձայնությունները, որոնք վերաբերում էին հրադադարի գործիքակազմերին, և որոնք ճնշման միջոց էին Ալիևի վրա:
Այդ գործիքակազմերը պաշտոնական Երևանին հնարավորություն էին տալիս դիվանագիտական դաշտում առավելության հասնել Բաքվի նկատմամբ ու փոխհատուցել քառօրյա պատերազմի կորուստները, ինչպես նաև բովանդակային բանակցությունները հետագայում վերսկսել ոչ թե կազանյան, այլ նոր, ավելի շահեկան տարբերակով: Հիմա այդ ամենը չկա:
Ճշտի մասին
Հիմա մենք վերադարձել ենք Կազան, ընդ որում՝ շատ ավելի վատ դիրքում, քան ունեինք քառօրյա պատերազմից հետո: Եվ դա՝ Փաշինյանի սխալի, այլ ոչ թե ադրբեջանական դիվանագիտության ճկունության արդյունքում: Ադրբեջանցիները պարզապես օգտվել են Փաշինյանի՝ ինքնատիպ ու տարբերվող երևալու մոլուցքից, ինչպես նաև անփորձությունից ու համապատասխան գիտելիքների պակասից:
Հարցն այն չէ, որ կազանյան գործընթացը լավն էր: Հակառակը՝ այն վատն էր մեզ համար: Բայց քառօրյան դասեր քաղելու և իրավիճակը բանակցային դաշտում շտկելու հնարավորություն էր տվել Հայաստանի նախորդ իշխանություններին, ու նրանք օգտվել էին այդ հնարավորությունից:
Փաշինյանը Երևանի ձեռքբերումները զրոյացրեց ու հիմա, իրոք, Արցախի հարցով բանակցությունները սկսում է ոչ թե Սերժ Սարգսյանի, այլ սեփական կետից: Այդ կետն ավելի ցածր է, քան Սարգսյանն էր փոխանցել 2018 թվականի ապրիլի 23-ին:
Փաշինյանն ադապտացվում է Լավրովի պլանին
Ապրիլյան քառօրյան թաղել էր կազանյան գործընթացը, և դա լեգիտիմ էր համարվում միջազգային հանրության կողմից, քանզի ապակառուցողական վարքագծի համար 2016-ին մեղադրվեց Ադրբեջանը:
Կազանյան փաթեթը 2016-ի ապրիլից հետո այլևս նետվեց աղբարկղը: Դուշանբեում Ալիևը Փաշինյանի ձեռքերով աղբարկղից հանեց այդ փաթեթը և դրեց բանակցային սեղանի վրա: Ու հիմա դա ընդունելի է համարվում եռանախագահող երկրների համար: Փաշինյանը փորձեց չմտնել այդ գործընթաց, բայց դա գնահատվեց որպես ապակառուցողական մոտեցում, ու նա ստիպված սկսեց իր՝ ավելի ցածր կետից: Ասել է թե՝ Փաշինյանը ճիշտ է ասում, որ ինքը Սարգսյանի կետից չի սկսում բանակցությունները: Պարզապես չի ավելացնում, որ այդ կետն ավելի վատն է:
Ճակատագրի հեգնանքն այս պատմության մեջ այն է, որ ժամանակին Փաշինյանը, փորձելով միավորներ հավաքել ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին, սուր քննադատության էր ենթարկել «Լավրովի պլանը»՝ «հող հանձնելու» մեղադրանք ներկայացնելով իշխանությանը և նրան կցված Տեր-Պետրոսյանին:
Փաշինյանն այժմ բանակցում է «Լավրովի պլանի» շուրջ: Այսինքն՝ ադապտացվել է Լավրովի պլանին: Մինչդեռ ժամանակին ինքն էր «դուխով» առաջարկում Լավրովին ադապտացվել թավշյա հեղափոխությանը։

Точка Никола Пашиняна (видео)
«Я начал переговоры не с той точки, на которой остановился Серж Саргсян, а со своей собственной точки», – заявил Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, начал ли он переговоры по вопросу Арцаха с той точки, на которой остановился Серж Саргсян.
Желание отличаться и казаться эксклюзивным у Пашиняна проявляется в острой форме, но это не столько политическая, сколько психологическая проблема. Что касается политики, то по части отличия «точек» Саргсяна и его собственной в переговорах по Арцаху он и прав, и лукавит.
О лжи
По части лжи разоблачение сделал министр иностранных дел РФ Сергей Лавров. Он подтвердил то заявление Мамедъярова, согласно которому на столе переговоров по вопросу Арцаха лежит пакет 2016 года, который принято называть «планом Лаврова» или Казанским пакетом.
Заявление Лаврова больше не дает Пашиняну возможности позиционировать внутри страны «духовитым» и отличающимся.
Опасным здесь является то, что Пашинян всячески избегает высказывания какого-либо содержательного мнения в вопросе Арцаха, но вошел в поле содержательных обсуждений. Сейчас он всего лишь просит время, аргументируя это тем, что является в переговорном процессе новым и неосведомленным человеком и не владеет проблемой.
Кстати, мы неоднократно отмечали, что после «лифтовой» дипломатии в Душанбе Азербайджану удалось переварить свою апрельскую авантюру 2016-го и обнулить достигнутые в Санкт-Петербурге, Вене и Женеве институциональные договоренности, которые касались инструментария обеспечения режима прекращения огня и которые являлись средством давления на Алиева.
Этот инструментарий предоставлял официальному Еревану возможность добиться преимущества над Баку на дипломатическом поле и компенсировать потери четырехдневной войны, а также возобновить впоследствии содержательные переговоры не с казанского, а нового, более выгодного варианта. Сейчас всего этого нет.
О правоте
Сейчас мы вернулись в Казань, к тому же в худшем положении, чем после апрельской войны. И всё это благодаря ошибке Пашиняна, а не в результате искусности азербайджанской дипломатии. Азербайджанцы всего лишь воспользовались манией Пашиняна выглядеть оригинальным и отличающимся, а также его неопытностью и нехваткой соответствующих знаний.
Вопрос не в том, что казанский процесс был хорошим. Наоборот, для нас он был нежелательным. Однако четырехдневная война предоставила предыдущим властям возможность извлечь уроки и исправить ситуацию на переговорном поле, и они ею воспользовались.
Пашинян обнулил достижения Еревана, и сейчас он и вправду начинает переговоры по Арцаху не с сержсаргсяновской, а с собственной точки. Эта точка более неподъемная, чем та, которую оставил Саргсян 23 апреля 2018 года.
Пашинян адаптируется к плану Лаврова
Апрельская четырехдневка похоронила казанский процесс, и международным сообществом это считалось легитимным, так как в деструктивном поведении в 2016-ом был обвинен Азербайджан.
Казанский пакет после апреля 2016-го был выброшен в урну. В Душанбе Алиев руками Пашиняна достал этот пакет из урны и поставил на стол переговоров. И тройкой стран-сопредседателей это сейчас считается приемлемым. Пашинян попытался не входить в этот процесс, но это было воспринято в качестве деструктивного подхода, и он вынужденно начал со своей, более проблематичной точки. Иными словами, Пашинян прав, когда говорит, что начинает переговоры не с саргсяновской точки. Он всего лишь не добавляет, что его точка намного хуже.
Иронией судьбы в этой истории является то, что в свое время Пашинян, пытаясь набрать очки в дни захвата полка ППС, подвергал «план Лаврова» жесткой критике, выдвинув действующим властям и закрепившемуся за ними Тер-Петросяну обвинение в «сдаче территорий».
Пашинян сейчас переговаривается вокруг «плана Лаврова». То есть адаптировался к этому плану. Между тем как раньше он «духовито» предлагал Лаврову адаптироваться к бархатной революции.