Զելենսկուն հրավիրել են Ղրիմ
Ուկրաինայի նախագահական ընտրություններում հաղթող Վլադիմիր Զելենսկին կարող է այցելի Ղրիմ, որպեսզի հասկանա եւ ճանաչի ղրիմցիների ընտրությունը, որը կատարվել է Ռուսաստանի օգտին, հայտարարել է Ղրիմի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների հարցերով կոմիտեի ղեկավար Յուրի Գեմելը:
«Մենք հույս ունենք, որ Վլադիմիր Զելենսկին խիզախություն կունենա գիտակցելու ակնհայտ բաները, հասկանալու եւ ճանաչելու ղրիմցիների ընտրությունը, որը 5 տարի առաջ կատարվել է իր պատմական հայրենիքի օգտին: Ռուսական Ղրիմը բոլորի համար բաց է, ով ցանկանում է այստեղ գալ խաղաղությամբ եւ տեսնել, թե տարածաշրջանն ինչպիսի աներեւակայելի թափով է զարգանում»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Գեմելը:
Նրա կարծիքով Ուկրաինայում ընտրությունները միանգամայն կանխատեսելի էին, սակայն չարժի կտրուկ փոփոխությունների սպասել երկրի ղեկավարության քաղաքականության մեջ:
«Ուկրաինայի վերնախավը կօգտվի նոր նախագահի անփորձությունից, երկիրը ղեկավարելուն ընդունակ թիմ չունենալուց»,– կարծում է Գեմելը՝ հավելելով, որ երիտասարդ եւ անփորձ նախագահի հաջողությունը կարող է իրականանալ կառավարության ուժեղ ղեկավար ունենալու դեպքում, ինչպիսին Յուրի Բոյկոն է:

Зеленского пригласили посетить Крым
Владимир Зеленский, побеждающий на выборах президента Украины, может посетить российский Крым, чтобы понять и признать выбор крымчан, сделанный в пользу России, заявил глава комитета крымского парламента по межнациональным отношениям Юрий Гемпель.
«Мы надеемся, что у Владимира Зеленского хватит мужества осознать очевидные вещи, понять и признать выбор крымчан, сделанный пять лет назад в пользу своей исторической родины России. Российский Крым открыт для всех, кто хочет приехать сюда с миром и посмотреть, какими небывалыми темпами развивается регион», – сказал РИА «Новости» Гемпель.
По его мнению, результаты выборов на Украине вполне предсказуемы, однако резких перемен в политике украинского руководства ожидать не следует.
«Украинские элиты воспользуются неопытностью нового президента, отсутствием у него команды, способной профессионально руководить страной», – считает Гемпель, добавив, что успешность молодого и неопытного президента могла бы иметь место при крепком главе правительства, таком как Юрий Бойко.