«Թավշյա հեղափոխության» քեռին (տեսանյութ)
«Թավշյա հեղափոխությունը» մի քանի քայլող խորհրդանիշ ունի։ Զոմբիացած հայացքով հարթակին գամված տատիկը, Նիկոլ Փաշինյանը, Չալո անունով շունը, Աշոտի չեղած տատիկը։
Քայլող մարմնավորում կարող է լինել նաև ցանկացած մեկը, ով «դուխով» գրությամբ գլխարկը գլխին փողոց էր փակում։
Ժամանակը «թավշյա հեղափոխության» քայլող նոր խորհրդանիշներ է ի հայտ բերում։ Կոնտրաստային խորհրդանիշներ։ Այդպիսին կարող է դառնալ, օրինակ, Դավիթ Սանասարյանը, ով ԱԱԾ–ի կողմից մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ ներգրավված լինելու համար։ Դավիթն ամենաբարձրն էր գոռում կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին և ամենաշատն էր խախտում այլոց անմեղության կանխավարկածը։ «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո նա նշանակվեց Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, որպեսզի կոռուպցիա թույլ չտա, բայց հիմա մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ ու պահանջում է, որպեսզի իր անմեղության կանխավարկածը չխախտեն։
Դավիթ Սանասարյանը խորհրդանշում է Նիկոլենց փարիսեցիական ու դեմագոգիկ էությունը։
Սանասարյանի դեմ քրեական գործի հարուցումից հետո ՊՎԾ պետի պաշտոնակատար է դարձել մեկը, ով հավակնում է «թավշյա» տղաների ու աղջիկների նոր խորհրդանիշը դառնալուն։
Խոսքն Արգիշտի Քյարամյանի մասին է, ով ոչ այն է՝ Կոտայքի թեմի առաջնորդի զավակն է, ոչ այն է՝ նրա զավակը չէ (ինքն ասում է՝ կարող է հեշտությամբ հերքել, որ նրա որդին է, բայց չի հերքի, քանզի տեղին չի համարում մարդու անձնական, ընտանեկան կյանքի մեջ մտնելը և այդ համատեքստում ինչ-որ հարցեր տալը
Սեփական հոր հարցում փակագծերը բացել չկամեցող Քյարամյանը 28 տարեկան է։ Նա ոչ այն է՝ կոռուպցիոներ է, ոչ այն է՝ կոռուպցիոներ չէ։ Սույն երիտասարդը իրավապահ համակարգում աշխատած շատ կարճ ժամանակահատվածում կուտակել է 100 հազար դոլարից ավելի գումար, ավելի կոնկրետ՝ 48 հազար դոլար և 32 միլիոն ՀՀ դրամ։ Համենայնդեպս, այդքան է նա հայտարարագրել։
Շատ խորհրդանշական է, որ հենց նման մարդ է դարձել կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող Դավիթ Սանասարյանին փոխարինողը՝ մինչ այդ լինելով նրա տեղակալը։
Ի դեպ, երբ Քյարամյանից հետաքրքրվեցին, թե որտեղից նրան այդքան գումար, ցրողական պատասխան տվեց։ Նրա այդ պատասխանից հետո երևի եղավ «վերևից» հրահանգ՝ գոնե ինչ–որ կերպ բացատրել, թե որտեղի՞ց իրեն 100 հազար դոլարից ավելի գումար։ Քյարամյանը ներկայացրեց մի այնպիսի բացատրություն, որը կարելի է հետագայում ներառել դասագրքերում ու պատմել սերունդներին, թե ինչպես էին կոռուպցիայի դեմ պայքարի լոզունգներով հանդես եկող «թավշյա հեղափոխականները» «կռուտիտ» լինում։
Սեփական եկամուտների ծագման աղբյուրների մասին չխոսելու ուխտը խախտած Քյարամյանն իր տնօրինած գումարների մասին հետևյալ պարզաբանումն է տվել. «Հայտարարագրումս ներկայացված դրամական միջոցների մի զգալի մասն ինձն նվիրել է Եվրոպայում բնակվող քեռիս՝ գնում կատարելու նպատակով, սակայն հետագայում այդ գնումը նպատակահարմար չեմ համարել։ Հիշյալ գումարների մի մասն էլ ձևավորվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում արտագնա աշխատանքով զբաղվող մերձավոր ազգականներիս և մեր ընտանիքի այլ բարեկամների պարբերական նվիրատվություններից, ովքեր միշտ գումարային օգնություններ են տրամադրել ինձ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ես չեմ զբաղվում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ»։
Այս՝ վերին աստիճանի «շուստրի» բացատրությունից հետո Քյարամյանը, բնականաբար, պաթոսային ոճով ավելացրել է. «Հանրությունից թաքցնելու ոչինչ չունեմ, ողջ կյանքս ապրել եմ հզոր հայրենիքի երազանքով, կոռուպցիայի նկատմամբ ունեմ ընդգծված ատելություն, որն անթաքույց ցուցադրել եմ ողջ կյանքիս ընթացքում: Երբևէ չեմ առաջնորդվել անձնական շահով, որևէ անձնական կապ ինձ չի կարող ուղղորդել, առավել ևս բարձր դասվել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի շահից»։
Փաստորեն, Քյարամյանի քեռին ու մյուս ազգականները դրսում աշխատում են, որպեսզի իրենց բարեկամը Հայաստանում կենտրոնանա բացառապես հայրենասիրության վրա, ցուցաբերի ընդգծված ատելություն կոռուպցիայի նկատմամբ ու քափուքրտինքի մեջ մտած պայքարի կոռուպցիայի դեմ։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Սաշիկն ու Վաչոն Արգիշտիի այս «կռուտիտից» հետո երևի նյարդայնացած ծխում են, քանզի չեն ֆայմել, որ կարելի էր տնօրինած գումարների ծագման աղբյուր ներկայացնել եվրոպաներում դեգերող քեռուն ու մաքուր դուրս գալ։ Նյարդային վիճակում է, թերևս, նաև Լֆիկ Սամոն, ով նույնպես չէր ֆայմել քեռուն հիշել ու հիմա ստիպված է ինքնաբուխ ձևով գումարներ հատկացնել հայտնի հիմնադրամներին։
«Թավշյա» տղաների ու աղջիկների հոգևոր հայրը, ըստ ամենայնի, Օստապ Բենդերն է։ Նա էլ էր «օրինական» ճանապարհով «ձախ» գումարներ վաստակում ու նեղն ընկած ժամանակ հիշում վիրտուալ քեռուն։

Дядя «бархатной революции» (видео)
У «бархатной революции» есть несколько живых символов. Зомбированным взглядом смотрящая на трибуну бабушка, Никол Пашинян, собака по кличке Чало, несуществующая бабушка Ашота.
Живым воплощением известных событий можно считать также любого, кто перекрывал улицу в «духовитой» кепке.
Время преподносит все новые символы «бархатной революции». Контрастные символы. Таковым может стать, например, Давид Санасарян, который обвиняется СНБ в причастности к коррупции. Давид громче всех кричал о борьбе с коррупцией и больше всех нарушал чужую презумпцию невиновности. После «бархатной революции» он был назначен главой Государственной контрольной службы, чтобы не допустить коррупции, но сейчас сам обвиняется в злоупотреблении служебным положением и требует не нарушать своей презумпции невиновности.
Давид Санасарян символизирует фарисейскую и демагогическую сущность николовцев.
После возбуждения уголовного дела в отношении Санасаряна и.о главы ГКС стал тот, кто сейчас претендует на становление новым символом «бархатных» парней и девчат.
Речь об Аргишти Кярамяне, который то ли является сыном предводителя Котайкской епархии, то ли нет (он сам говорит, что может с легкостью опровергнуть, что является его сыном, но не будет этого делать, так как считает неуместными вмешательство в личную и семейную жизнь человека и озвучивание вопросов в данном контексте).
Не желающему раскрывать скобки в вопросе собственного отца Кярамяну 28 лет. Он не то коррупционер, не то – нет. За непродолжительный период своей работы в правоохранительной системе этот молодой человек накопил более 100 тысяч долларов, а конкретнее – 48 тыс. долларов и 32 млн драмов. По крайней мере, именно столько он задекларировал.
Весьма символично, что именно подобный человек и стал заменой обвиняемого в коррупции Давида Санасаряна, будучи до этого его заместителем.
Кстати, когда у Кярамяна поинтересовались, откуда у него столько денег, он дал уклончивый ответ. После этого его ответа, по-видимому, «сверху» поступило распоряжение хоть как-то объяснить, откуда у него более 100 тысяч долларов. Кярамян представил такое объяснение, которое впоследствии можно будет включить в учебники и которое повествовало бы будущим поколениям о том, как выступавшие с лозунгами о борьбе с коррупцией «бархатные революционеры» пытались выкрутиться.
Нарушивший клятву не говорить об источниках собственных доходов Кярамян дал касательно находящихся в его распоряжении сумм следующее разъяснение: «Ощутимую часть заявленных в декларации денежных средств мне подарил проживающий в Европе дядя – с целью совершения покупки, но впоследствии совершение данной покупки я посчитал нецелесообразным. Часть указанных сумм сформировалась в результате периодических дарений близких родственников, находящихся в России на заработках, которые всегда оказывали мне финансовую помощь, учитывая то обстоятельство, что я не занимаюсь предпринимательской деятельностью».
Естественно, после этого чрезмерно шустрого объяснения Кярамян с пафосом добавил: «Мне нечего скрывать от общества: я всю жизнь прожил с мечтой о сильной родине, к коррупции у меня подчеркнутая неприязнь, которую я демонстрировал на протяжении всей жизни. Я никогда не руководствовался личными интересами, никакие личные связи не могут направить мою деятельность, тем более стоять превыше интересов Армении и армянского народа».
Фактически, дядя Кярамяна и его остальная родня работают за границей, чтобы их родственник в Армении сфокусировался исключительно на патриотизме, проявлял подчеркнутую неприязнь к коррупции и в поте лица боролся с ее проявлениями. Ай-ай-ай…
Сашик и Вачо после этого изворота Аргишти, наверное, нервно курят в сторонке, так как не догадались, что можно было преподнести в качестве источника происхождения имеющихся в их распоряжении сумм скитающегося по европам дядю, и выйти сухими из воды. Пожалуй, в нервном напряжении пребывает также Лфик Само, который тоже не додумался вспомнить о дяде, и сейчас вынужден спонтанным образом выделять суммы известным фондам.
По-видимому, духовным отцом «бархатных» парней и девчат является Остап Бендер. Он тоже «законным» путем зарабатывал «левые» деньги и, попадая впросак, вспоминал виртуального дядю.