«Միհրան Պողոսյանի իրավունքն է ապաստան խնդրելը». Զեյնալյան (տեսանյութ)
ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ եւ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի իրավունքն է քաղաքական ապաստան խնդրել Ռուսաստանում։ Այս մասին ասել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը ապրիլի 29-ի մամուլի ասուլիսում։
«ՌԴ ինքնիշխան իրավունքն է տրամադրել ապաստան կամ հրաժարվել դրանից։ Կարծիք կա, որ Պողոսյանի գործողությունը պաշտպանական մարտավարություն է, որպեսզի ժամանակ ձգի։ Ցանկացած պարագայում, դա նրա իրավունքն է։ Թե որքանով է հայրենասիրական կամ բարոյական՝ սուբյեկտիվ գնահատականի հարց է»,- ասել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը ձերբակալվել էր ՌԴ-ում եւ քաղաքական ապաստան խնդրել։ Պողոսյանը մեղադրվում է օֆշորային սկանդալին մասնակցության եւ փողերի լվացման մեջ։

Министр юстиции Армении: «Просить убежище – право Миграна Погосяна» (видео)
Просить политическое убежище в России – право бывшего главы СПИСА и бывшего депутата Миграна Погосяна. Об этом заявил министр юстиции Армении Артак Зейналян 29 апреля на пресс-конференции.
«Суверенное право РФ предоставить убежище или отказать. Есть мнение, что действия Погосяна – это защитная тактика, чтобы потянуть время. В любом случае, это его право. Насколько патриотично и морально – вопрос субъективной оценки», – заявил министр.
Напомним, что Мигран Погосян был арестован в РФ и попросил политическое убежище. Погосян обвиняется в причастности к оффшорному скандалу и отмывании денег.