Նիկոլ Փաշինյան VS Տիգրան Սարգսյան (տեսանյութ)
Այս նկարը համացանցում դիտումների ռեկորդներ է խփել։ Թրոլլինգի, շուլուխի, «պրիկոլների» և նմանատիպ այլ բաների պակաս չկա։
Նկարում Նիկոլ Փաշինյանն է՝ իր՝ «հանգի՛ստ նստեք տեղներդ, թե չէ ասֆալտին կպառկեցնեմ» դեմքի արտահայտությամբ, և Տիգրան Սարգսյանն՝ իր՝ «կովերին կթում են պտուկները գոլ ջրով լվանալուց հետո» դեմքով։ Առաջինը խրոխտ դեմքով է, իսկ երկրորդը՝ «հպանցիկ»։
Փաշինյանն ու Սարգսյանն առաջին հայացքից ներկայացնում են նոր ու հին Հայաստանը, բայց իրականում երկուսն էլ «հնագույն» Հայաստանի քայլող մարմնավորումներն են։ Երկուսն էլ հրապարակավ դեմ էին արտահայտվում Եվրասիական տնտեսական միությանը և ներկայանում որպես արևմտամետներ, բայց մեկը հիմա գլխավորում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը՝ որպես Հայաստանի ներկայացուցիչ, իսկ մյուսը դարձել է ԵԱՏՄ–ի «վկա» ու «մոռացել» սեփական հայտարարություններն այս թեմայով։ Փաշինյանը հիմա կաշվից դուրս է գալիս՝ ապացուցելու համար, որ նախկինում «ղալաթ» էր անում, երբ հայտարարում էր, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը Մոսկվան է հրահրել՝ Ադրբեջանին ԵԱՏՄ մտցնելու համար, և որ ԵԱՏՄ–ն սպառնալիք է Հայաստանի ինքնիշխանությանը։
Երկուսի մոտ էլ դեմագոգիան շատ է։ Երկուսն էլ հեղափոխական են ներկայանում։ Մեկն առաջարկում էր դա անել մտքում, իսկ մյուսն արեց հրապարակում ու իր կողմնակիցներին խորհուրդ տվեց մտքում ոչ թե հեղափոխություն անել, այլ հաղթահարել աղքատությունը։
Երկուսն էլ նյուվասյուկիստական խոստումների, բլեֆների ու խաբելու սիրահար են։
Երկուսն էլ ձախողվել են վարչապետ դառնալուն պես։ Երկուսն էլ սիրում են խոսել ու անվերջ խոսել, բայց տակը բան չկա։
Երկուսն էլ պայքարիստ են ներկայացել։ Տիգրան Սարգսյանը պայքարում էր օլիգոպոլիաների դեմ, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը՝ օլիգարխների։ Փաշինյանն իր պայքարն ավարտեց 10 վայրկյանում՝ հայտարարելով, որ Հայաստանում այլևս օլիգարխներ չկան, քանզի բոլորը դարձել են սեփականատեր։ Տիգրան Սարգսյանն այդ առումով ավելի համեստ էր. պայքարի արդյունքների մասին նման բաներ չէր հայտարարում։
Երկուսն էլ չեն սիրում Ռոբերտ Քոչարյանին ու Գագիկ Ծառուկյանին։ Մեկը նաև դրա պատճառով «թռավ» վարչապետի աթոռից, մյուսը նաև դրա պատճառով «կթռնի» նույն աթոռից։
Ե՛վ Փաշինյանի, և՛ Սարգսյանի մոտ օստապբենդերիզմ կա։ Բենդերի պես բաներ են խոստանում՝ շատ լավ իմանալով, որ չեն անելու։ Մեկը Հայաստանում տարատեսակ միջազգային կենտրոններ էր սարքում, իսկ մյուսը խոստանում է կախարդական փայտիկի օգնությամբ տնտեսական հեղափոխություն անել։
Մի խոսքով, ձևով տարբեր, բայց բովանդակությամբ նույնն են, սակայն Փաշինյանը դեռ շատ բան ունի սովորելու Տիգրան Սարգսյանից։ Առաջին քայլերն արդեն արվում են։ «Քաղաքացու օրը» մսխվեց 124 միլիոն դրամ։ Բյուջեից փողը դուրս գրեցին ու հանձնեցին խորովածի մանղալին։
Տիգրան Սարգսյանն այդպես քյարթու ձևով չէր բենդերիզմով զբաղվում։ Նա փողը դուրս էր գրում ոչ թե խորովածի, այլ, օրինակ, չաշխատող բիոզուգարանների վրա։ Մոտ 340 հազար դոլար «նստեց» հայ ժողովրդի վրա 2 բիոզուգարանը։
Տիգրան Սարգսյանը միլիոնավոր դոլարներ էր դուրս գրում նաև գյուղացիների համար կովերի համապատասխան օրգանները գոլ ջրով լվանալու սեմինարների վրա։ Այնպես որ, Փաշինյանը դեռ տեղ ունի աճելու։ Փաշինյանը, թերևս, զգում է դա և հենց այդ պատճառով էլ «պատերին ծեփեմ» հայացքով էր նայում «Հայաստանի պահուստային ոսկին ու դոլարները էժանով ծախեմ» հայացք ընդունած Տիգրան Սարգսյանին։
Հ.Գ.։ Տիգրան Սարգսյանի բախտը բերեց։ Խաչատուրովի պատմությունից հետո առաջացած հայ–ռուսական սկանդալը նրան փրկեց օֆշորային հայտնի կոռուպցիոն սկանդալի մասին Հայաստանում ցուցմունքներ տալու հեռանկարից։
Նիկոլը ռիսկ չարեց Ռուսաստանի հետ համատեղ միջազգային կառույցում աշխատող 2–րդ հայ պաշտոնյայի դեմ քրգործ հարուցել, քանզի դեռ չի մարսել ՀԱՊԿ–ում առաջացած խնդիրը։ Կամ էլ Փաշինյանն ու Տիգրան Սարգսյանը «տակից» պայմանավորվածության են եկել, ու հենց դա է պատճառը, որ լրագրող ու ընդդիմադիր աշխատած տարիներին Տիգրան Սարգսյանի կոռուպցիոն ռիսկերի մասին խոսող Փաշինյանն այժմ «մոռացել» է իր ասածները և բավարարվում է դեմքի «ոչ մի ձուկ և ոչ մի մուկ չեն պլստալու» արտահայտությամբ։

Никол Пашинян VS Тигран Саркисян (видео)
Эта фотография побила в интернете все рекорды просмотров. Нехватки в троллинге, подколках, насмешках и т.п. не наблюдается.
На фото – Никол Пашинян со своим «спокойно сидите на своих местах, иначе уложу на асфальт» выражением лица и Тигран Саркисян с лицом «коров доят после промывания вымени теплой водой». Первый – с дерзким, а второй – с «мимолетным» взглядом.
Поначалу может показаться, что Пашинян и Саркисян представляют новую и старую Армении, но в реальности оба из них являются живыми воплощениями «древнейшей» Армении. Оба публично высказывались против Евразийского экономического союза и позиционировали прозападниками, но один сейчас возглавляет Евразийскую экономическую комиссию в качестве представителя Армении, а другой стал «свидетелем» ЕАЭС и «забыл» свои заявления на данную тему. Пашинян сейчас лезет из кожи вон, чтобы доказать, что заблуждался, заявляя, будто четырехдневную апрельскую войну спровоцировала Москва – для включения Азербайджана в ЕАЭС, и что ЕАЭС является угрозой для суверенитета Армении.
У обоих велика доля демагогии. Оба предстают революционерами. Один предлагал сделать это в своих умах, а второй – сделал на площади и посоветовал своим сторонникам в собственных умах не революционироваться, а преодолеть бедность.
Оба являются любителями нью-васюкистских обещаний, блефов и обмана.
Оба провалились по становлении премьерами. Оба любят говорить. Говорить постоянно и впустую.
Оба пытались позиционировать борцами. Тигран Саркисян боролся с олигополиями, а Никол Пашинян – с олигархами. Пашинян завершил свою борьбу за 10 секунд, заявив, что в Армении впредь нет олигархов, поскольку все из них стали собственниками. Тигран Саркисян в этом плане был скромнее и о результатах борьбы подобного не заявлял.
Оба не любят Роберта Кочаряна и Гагика Царукяна. Один из них в том числе из-за этого «вылетел» с поста премьера, а второго в том числе поэтому ожидает подобная участь.
И у Пашиняна, и у Саркисяна наблюдается остапбендеризм. Подобно Бендеру, они дают обещания, прекрасно зная, что не сдержат их. Один строил в Армении различные международные центры, а другой обещал осуществить с помощью волшебной палочки экономическую революцию.
Словом, по форме они отличны, но по содержанию – аналогичны. Однако Пашиняну у Тиграна Саркисяна есть много чему поучиться. Первые шаги в этом направлении уже сделаны. На «день гражданина» было растрачено 124 млн драмов. Выписали из бюджета деньги и разожгли ими мангалы для шашлыков.
Тигран Саркисян таким топорным способом бендеризмом не занимался. Он выписывал деньги не на шашлыки, а, например, на неисправные биотуалеты. Эти 2 биотуалета обошлись армянскому народу примерно в 340 тыс. долларов.
Тигран Саркисян выписывал миллионы долларов на семинары для крестьян по промыванию соответствующих органов коровы теплой водой. Так что, Пашиняну еще есть куда расти. Наверное, Пашинян это чувствует, поэтому и смотрел с выражением лица «размажу по стенке» на обладавшего взглядом «продам задешево золото и доллары резервного фонда Армении» Тиграна Саркисяна.
P.S. Тигран Саркисяну еще повезло. Возникший после истории с Хачатуровым скандал в армяно-российских отношениях спас его от перспективы дачи показаний в Армении по известному оффшорному коррупционному скандалу.
Никол не рискнул возбудить уголовное дело против 2-го армянского чиновника, работающего в совместной с Россией международной структуре, так как еще не преодолел возникшие в ОДКБ проблемы. Или Пашинян и Тигран Саркисян пришли к закулисной договоренности, и именно поэтому говоривший о коррупционных рисках Тиграна Саркисяна в годы своей работы журналистом и оппозиционером Пашинян сейчас «забыл» о своих заявлениях и довольствуется лишь выражением лица «ни одна рыбешка и ни одна мышь не проскочат».