Խորհրդարանը քննարկեց և ընդունեց ՀՀ 2011թ. բյուջեն
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց՝ քաջ գիտակցում են, որ բազմաթիվ խնդիրներ դեռևս չեն ստացել իրենց լուծումները, բայց այն առաջարկությունների փաթեթը, որ այսօր կա օրակարգում և այն միջոցառումները, որոնք ծրագրվում են իրականացնել, հույս են ներշնչում, որ մոտակա տարիների ընթացքում իրականացվող բարեփոխումները քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքներ կտան։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն էլ ընդգծեց, որ բյուջեի նախագիծն օբյեկտիվորեն արտահայտում է երկրի ներկայիս տնտեսական վիճակը և առաջիկա  սպասելիքները։
-Դրանով է պայմանավորված այն, որ հարկային եկամուտների կազմում ուղղակի հարկերի տեսակարար կշիռը մնում է ցածր մակարադակի վրա, նախագիծն իր մեջ չի ներառում կենսաթոշակների և պետական նպաստների չափերի լրացուցիչ բարձրացման տարրեր,-հայտարարեց Հ. Աբրահամյանը,-համոզված եմ, որ իշխանության բոլոր թևերը և դրանցում ներկայացված քաղաքական ուժերն ունեն մեկ նպատակ և ծառայում են մեկ ընդհանրուր գործին՝ երկրի անվտանգության ամրապնդմանն ու տնտեսության զարգացմանը։ Այս առումով, որպես ԱԺ նախագահ՝ կարևորում եմ 2011թ. պետական բյուջեի մասին ՀՀ օրենքի ներկայացված նախագիծը և վստահ եմ, որ այն կնպաստի մեր առջև դրված խնդիրների արդյունավետ լուծմանը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը կոչ արեց կողմ քվեարկել 2011թ. պետական բյուջեի նախագծին և շարունակել օրենսդիր և գործադիր մարմիննների սերտ համագործակցությունը։
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի խոսքերով էլ՝ ակնհայտ է, որ 2011թ. պետական բյուջեի նախագիծը՝ ի տարբերություն 2010թ. բյուջեի, ունի սոցիալական ուղղվածություն, սակայն դա ամբողջությամբ չի լուծում մեր երկրի առկա բազմաթիվ խնդիրներ.
Հ. Բիշարյանը նշեց նաև, որ 2011թ. բյուջեի նախագծին ՕԵԿ-ը քվեարկելու է կողմ։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Վարդան Բոստանջյանն էլ հայտարարեց, որ բյուջետային փաստաթղթի վերաբերյալ ԲՀԿ խմբակցության հիմնական մտահոգությունը մնում է տնտեսական զարգացումը խթանող հատկացումների դեռևս ոչ բավարար ծավալը:
-Մենք հատկապես կարևորում ենք փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության խնդիրը: Ցավոք, հանրապետությունում տվյալ սեկտորը դեռևս չի գտնվում կառավարության պատշաճ ուշադրության կենտրոնում, իսկ պետության կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը դեռևս բավարար չէ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար: ԲՀԿ-ն համոզված է, որ փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացումն այլընտրանք չունի, ինչը, նախ և առաջ, ենթադրում է կառավարության կողմից այդ ուղղությամբ առավել արդյունավետ և հետևողական աշխատանքների իրականացում,-մասնավորապես նշեց Վ. Բոստանջյանը:
Ամփոփելով՝ նա նաև ավելացրեց, որ ԲՀԿ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու բյուջեի նախագծին՝ համոզված լինելով, որ տնտեսության զարգացման ուղղությամբ կառավարության հետագա քայլերը կլինեն ժամանակին, արդյունավետ և կառուցողական:
Ներկայացնելով Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության պատգամավորական խմբակցության տեսակետը՝ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց.
-Վերահաստատելով 2009 և 2010թթ. բյուջեների վերաբերյալ ՀՅԴ խմբակցության տեսակետները՝ հարկ է ընդհանրացնել, որ ՀՀ կառավարությունը ձախողել է հռչակված հակաճգնաժամային ծրագիրը, կոալիցիոն հուշագրում ամրագրված 22 առաջնահերթություններն ապահովող, իր գործունեության, ՀՀ նախագահի նախընտրական, ինչպես նաև կայուն զարգացման ծրագրերի սոցիալ-տնտեսական նպատակադրումները: Ընդունելով նպատակադրումների ձախողման իրողությունը և միաժամանակ դրանք պատճառաբանելով համաշխարհային ֆինանսատանտեսական ճգնաժամով՝ ՀՀ կառավարությունը և ՀՀ ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունը, իրականում փորձում են խուսափել պատասխանատվությունից: Մինչդեռ ակնհայտ է, որ ճգնաժամի կործանարար ազդեցությունը փաստեց վարվող սոցիալ-տնտեսական անարդյունավետ քաղաքականությունը և Հայաստանի տնտեսության դիմադրողականությունից զուրկ լինելը: Ինչպես վկայում է ներկա վիճակը՝ կառավարությունը դասեր չի քաղել նաև ճգնաժամից՝ փոխարենը արմատապես վերակառուցելու տնտեսության ճյուղային կառուցվածքը, բարձրացնելու երկրի մրցունակությունը և էապես բարելավելու բնակչության սոցիալական վիճակը, նպաստում է տնտեսության մենաշնորհացման և կոռուպցիայի աստիճանի մեծացմանը, վարում է  հակաժողովրդագրական, հակասոցիալական քաղաքականություն՝ փաստելով սոցիալ-տնտեսական արդի մարտահրավերներին դիմագրավելու իր անձեռնահասությունը:
Ա. Մինասյանը նաև ավելացրեց, որ քաղաքական մեծամասնությունը փոխարենը փաստրակումներ բերելով՝ քաղաքական ամբիոն է տրամադրում կոմսոմոլներին, որոնք փորձում են շեղել հարցը։
ՀՅԴ–ն դեմ է քվեարկել բյուջեին։
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բաղշյանն էլ ընդգծեց, որ 2011թ. բյուջեն ոչ այլ ինչ է, քան կոալիցիոն ուժերի նախընտրական արշավին սպասարկող բյուջե։
-Ամբողջ կոռուպցիայի ամբարն այս բյուջեում կա։ Կառավարությանն առաջարկում եմ լրջորեն վերանայել այս ծրագրերը, նրանց ֆինանսավորումը և ամբողջ գնագոյացման քաղաքականությունը։ «Ժառանգությունը» դեմ է քվեարկելու 2011թ. բյուջեի նախագծին։
Ի վերջո, ՀՀ խորհրդարանը 80 կողմ, 14 դեմ և 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն տվեց ՀՀ 2011թ. պետական բյուջեի նախագծին:

Парламент обсудил и принял бюджет Армении на 2011г.
9-го декабря в Национальном собрании Республики Армения продолжилось обсуждение окончательного варианта госбюджета РА на 2011г.
Выступая перед депутатами, премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что многочисленные проблемы еще не получили своего решения, но тот пакет предложений, который сегодня есть в повестке и те меры, которые планируется осуществить, вселяют надежду, что запланированные на ближайшие годы, реформы дадут гражданам ощутимые результаты.
Председатель Национального собрания РА Овик Абрамян, в свою очередь, подчеркнул, что проект бюджета объективно отражает нынешнее экономическое состояние страны и предстоящие ожидания.
«В связи с тем, что в составе налоговых поступлений удельный вес прямых налогов остается на низком уровне, проект не содержит в себе элементы дополнительного повышения пенсий и государственных пособий, - заявил О. Абрамян и добавил, - Убежден, что все крылья власти и представленные в них политические силы имеют одну цель и служат одному общему делу - укреплению безопасности страны и развитию экономики. В этом плане, как председатель НС, я придаю важность проекту госбюджета 2011г. и уверен, что он будет способствовать эффективному решению поставленных перед нами задач».
Председатель НС РА призвал проголосовать за проект бюджета и продолжить тесное сотрудничество между законодательными и исполнительными органами.
По словам главы фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян, очевидно, что проект госбюджета 2011г., в отличие от бюджета 2010г., имеет социальную направленность, однако это не решает стоящие перед нами многочисленные проблемы полностью.
Представитель фракции «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян заявил, что основное беспокойство фракции относительно проекта бюджета заключается в том, что объем выделений на стимулирование экономического развития все еще остается неудовлетворительным. Он отметил, что фракция «Процветающая Армения» проголосует за бюджет, будучи уверенной, что дальнейшие шаги правительства в направлении развития экономики будут своевременными, эффективными и конструктивными.
Представляя позиции АРФ «Дашнакцутюн», Арцвик Минасян заявил:
«Подтверждая позицию АРФД относительно бюджетов 2009 и 2010гг., необходимо обобщить, что правительство РА провалило антикризисную программу, закрепленные в коалиционном меморандуме 22 приоритетные задачи, социально-экономические цели своей деятельности, предвыборной программы президента РА и программ устойчивого развития. Принимая факт провала целей и одновременно аргументируя это мировым финансово-экономическим кризисом, правительство РА и политическое большинство НС РА, в действительности, пытаются уйти от ответственности. Хотя очевидно, что пагубное влияние кризиса лишь констатировало неэффективность проводимой социально-экономической политики и отсутствие устойчивости экономики Армении. Как свидетельствует нынешняя ситуация, правительство не извлекло уроков и из кризиса. Вместо того, чтобы кардинально перестроить отраслевую структуру экономики, повысить конкурентоспособность страны и существенно улучшить социальное состояние населения, оно способствует монополизации экономики и увеличению степени коррупции, проводит антидемократическую, антисоциальную политику, констатируя свою некомпетентность в борьбе с социально-экономическими вызовами».
А. Минасян также добавил, что АРФД будет голосовать против проекта.
Депутат фракции «Наследие» Анаит Бахшян подчеркнула, что бюджет 2011г. является не чем иным, как бюджетом, обслуживающим предвыборную кампанию коалиционных сил. В этом бюджете есть целый амбар коррупции. Предлагаю правительству серьезно пересмотреть эти программы, их финансирование и всю политику ценообразования. Она также отметила, что «Наследие» проголосует против проекта бюджета 2011г.
В итоге, Национальное собрание РА одобрило проект государственного бюджета Армении на 2011г. 80 депутатов проголосовали «за», 14 - «против», двое воздержались.