Բրիտանական խորհրդարանը Brexit-ի գործարքի շուրջ կքվեարկի հունիսի սկզբին
Բրիտանական խորհրդարանը Brexit-ի վերաբերյալ Եվրամիության հետ համաձայնագրի շուրջ կքվեարկի հունիսի սկզբին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միացյալ Թագավորության վարչապետի դիվանատան պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ ամփոփելով նախարարների կաբինետի ղեկավար Թերեզա Մեյի եւ ընդդիմության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինի հանդիպման արդյունքները:
Հանդիպումը տեղի Է ունեցել մայիսի 14-ի երեկոյան, դրա ընթացքում քննարկվել Է Brexit-ի իրագործման հարցը: Ավելի վաղ վարչապետի դիվանատունը հայտարարել Է, որ ԵՄ-ից դուրս գալու գործարքը թագուհու կողմից պետք Է հաստատվի մինչեւ հուլիսի վերջը: Մինչ այդ խորհրդարանը մի քանի անգամ մերժել Է Մեյի կողմից առրաջարկվող համաձայնագիրը՝ պահանջելով վերանայել մոտեցումը Brexit-ի նկատմամբ:
«Վարչապետը եւ ընդդիմության առաջնորդը ցանկություն հայտնեցին… իրականացնել Եվրամիությունից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքները: Մենք խորհրդարանում ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնագիրը կքննարկենք հունիսի երեքին սկսվող շաբաթվա ընթացքում: Դա պարտադիր Է անել, որպեսզի Բրիտանիան Եվրամիությունից դուրս գա մինչեւ ամառային խորհրդարանական արձակուրդների սկսվելը (սկսվում են հուլիսի վերջին),- ասված Է Մեյի ներկայացուցչի հայտարարության մեջ»,–հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Британский парламент проголосует по сделке о «Brexit» в начале июня
Британский парламент проголосует по соглашению с ЕС о «Brexit» в начале июня, сообщил официальный представитель канцелярии премьера по итогам встречи главы кабинета министров Терезы Мэй и лидера оппозиции Джереми Корбина, сообщает РИА «Новости».
Встреча прошла во вторник вечером, на ней обсуждался вопрос реализации «Brexit». Ранее канцелярия премьера заявляла, что сделка о выходе из ЕС должна быть утверждена королевой до конца июля. При этом нет никаких свидетельств о том, что она будет поддержана парламентариями – против нее все еще возражают и консерваторы, и лейбористы. Ранее несколько раз парламент отклонял предлагаемое Мэй соглашение, требуя пересмотреть подход к «Brexit».
«Этим вечером премьер и лидер оппозиции выразили желание… реализовать итоги референдума о выходе из Евросоюза. Мы рассмотрим (в парламенте) соглашение о выходе из ЕС на неделе, начинающейся 3 июня. Это обязательно сделать для того, чтобы Британия покинула Евросоюз до начала летних парламентских каникул (начинающихся в конце июля)», – говорится в заявлении представителя Мэй.