Ինչպես են հայ ժողովրդին «պատրաստում խաղաղության»
Երբ հասարակությունը պառակտվի մինչև վերջին բջիջն ու մոլեկուլը, արդեն առանձնապես կարիք չի լինի նույն այդ հասարակությանը «պատրաստել խաղաղության»։
Մասնատված ու բիոզանգվածի վերածված հասարակությունն արդեն պատրաստ կլինի «խաղաղության» հարևան ու թշնամի երկրի «խաղաղարար» առաքելության շրջանակներում։
Հիմա մենք բաժանման ու պառակտման, ատելության ու թույնի տարածման, կեղծ ներքին օրակարգերի ու վտանգավոր արտաքին խաղերի արագացված գործընթացի մեջ ենք։
Նման մթնոլորտ կար Կարսի անկման ժամանակ։ Նման վիճակ կար նաև Ադրբեջանում Էլչիբեյի նախագահության ժամանակ։ Արդյունքում՝ մենք օգտվեցինք թշնամու ներքին իրավիճակից։
Եթե հիմա մեզ մոտ է էլչիբեյական ծրագիր իրականացվում, ապա կարելի է շնորհավորել մեր թշնամիներին։ Իսկ եթե նման ծրագիր չկա, և այս ամենը անգրագիտության ու հոգեկան շեղումների հետևանք է, ապա կրկին կարելի է շնորհավորել մեր թշնամիներին։ Քանզի արդյունքը երկու դեպքում էլ նույնն է։
Ինքներս մեզ շնորհավորելու համար պետք է փոխենք այս վիճակը։
Իրանի շուրջ տեղի ունեցող դրամատիկ ու աննախադեպ զարգացումները, Արցախի հարցով սողացող վտանգները և ներքին կյանքում առկա մարտահրավերները բոլորիս պետք է սթափեցնեն։
Այսպիսի բզկտվածությամբ մենք որպես ազգ ու պետություն հեռու չենք գնա։ Պետք է կանգ առնել ու առաջ նայել, այլ ոչ թե ապրել անցյալի հետ հաշիվ մաքրելով։
«Պանդորայի արկղը» բացելը հեշտ է։ Փակելն է դժվար։
«Պանդորայի արկղ» բացելն, ի դեպ, «ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու» լավագույն գործիքներից է։ Այն շատ ավելի բարեհունչ ձևակերպում է, քան «կապիտուլյացիա» բառը։

Как армянский народ «готовят к миру»
Когда армянское общество распадется до последнего атома, уже не будет особой необходимости в том, чтобы «готовить его к миру».
Расколотое и ставшее биомассой общество будет готово к «миру» в рамках «миротворческой» миссии соседнего и враждебного государства.
Сейчас мы находимся в ускоренном процессе разделения и разобщения, распространения ненависти и вражды, утверждения ложных внутренних повесток и опасных внешних игр.
Подобная атмосфера была также во время падения Карса. Аналогичное состояние было и в Азербайджане, в период президентства Эльчибея. В результате мы воспользовались внутренним положением нашего врага.
Если эльчибейская программа сейчас осуществляется у нас, то уже можно поздравить наших врагов. Если же подобной программы нет, и всё это – следствие безграмотности и психических отклонений, то снова можно поздравить наших врагов, так как в обоих случаях результаты те же.
Для поздравления самих себя мы должны изменить нынешнее состояние.
Происходящие вокруг Ирана драматичные и беспрецедентные развития, ползучие угрозы в вопросе Арцаха и присутствующие во внутренней жизни вызовы должны всех нас отрезвить.
С такой разобщенностью мы, как нация и государство, далеко не уедем. Мы должны остановиться и устремить свои взгляды вперед, а не жить сведением счетов с прошлым.
Открыть «ящик» Пандоры очень просто. Куда сложнее его закрыть.
Кстати, открытие «ящика Пандоры» – один из лучших инструментов «подготовки народов к миру». Эта формулировка куда более благозвучна, чем слово «капитуляция».