Հեղափոխական աճպարարությունը թափ է հավաքում
Երեկ մեծ ցնծությամբ հայտարարվեց. «2019-ի ապրիլին ունենք 9.2 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ՝ նախորդ տարվա ապրիլի 7.3 տոկոսի ֆոնին»։
Այս ավետիսը մատուցելուց հետո հեղափոխականորեն եզրակացվեց, որ թափ ենք հավաքում։
Թափ, իրոք, հավաքում ենք, բայց աճպարարության ու մանիպուլյացիաների ոլորտում։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա առաջին 4 ամիսների մակրոցուցանիշները, որից պարզ է դառնում, որ այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ, այո՛, արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) 9,2–տոկոսանոց աճ։ Նույն աղբյուրից տեղեկանում ենք, որ այս տարվա ապրիլին, մարտի համեմատ, ունենք ՏԱՑ 0,3 տոկոս անկում։ Ընդ որում՝ ապրիլին, մարտի համեմատ, անկում է գրանցվել գրեթե բոլոր ոլորտներում։
Այսպես, 3 տոկոսով նվազել է արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը, 10,8 տոկոսով՝ շինարարական արտադրանքի ծավալը, 1,8 տոկոսով՝ առևտրի շրջանառությունը, 3,3 տոկոսով՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը։
Ուշագրավ է, որ «թափ հավաքող» տնտեսության մեջ ոչ պետական սեկտորում ապրիլին, մարտի համեմատ, ունենք միջին ամսական անվանական աշխատավարձի նվազեցում 0,9 տոկոսով։ Եթե այսպես ենք թափ հավաքում, ապա...
Ի դեպ, «թափի» մեկ այլ երանգի մասին։ Եթե ՏԱՑ ցուցանիշի համեմատական է վերցվում նախորդ տարվա ապրիլը, ու դա գովազդվում, ապա գործ ունենք պարզունակ մանիպուլյացիայի ու փրփուրներից կախվելու հետ։
Բանն այն է, որ նախորդ տարվա ապրիլի ֆոնին միշտ էլ կարելի է «թափ հավաքել» և գլուխ գովել, քանզի, եթե չեք մոռացել, 2018–ի ապրիլին հեղափոխության ամենաակտիվ փուլն էր, փակ էին փողոցները, տնտեսական ակտիվությունը հասկանալի պատճառներով շատ ցածր էր, կար մեծ անորոշություն, և որևէ նոր գումար չէր կարող ներդրվել տնտեսության մեջ։
Պատկերավոր ասած՝ անցած տարվա ապրիլին ՀՀ–ն կանգ էր առել։ Այդ «կանգի» ֆոնին բնական է, որ առանձին վերցրած այս տարվա ապրիլը, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ, ավելի լավ է դիտվում։
Ինչ վերաբերում է տնտեսության իրական վիճակին, ապա այն շարունակում է մտահոգիչ մնալ։ Խոստացված ներդրումները չկան ու չեն էլ կարող լինել, քանզի պետական կառավարման համակարգում քաոս է, իսկ ապակայունացումը խրախուսվում է ամենաբարձր մակարդակով։
ԱՎԿ–ի ներկայացրած «չոր» տվյալներից էլ է պարզ դառնում, որ «թափ ենք հավաքում»–ը հերթական քարոզչական փուչիկն է։ Թափ հավաքող տնտեսության արտաքին առևտրաշրջանառությունը, նախորդ տարվա առաջին 4 ամիսների համեմատ, 4,2–տոկոսանոց անկում չի արձանագրի։
Թափ հավաքող տնտեսության արտահանելի հատվածը շարունակական պակասեցում չի արձանագրի ու այս տարվա հունվար–ապրիլ ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա համեմատ, 8,6–տոկոսանոց նվազեցում չի ունենա։ Մենք արտաքին շուկաներ կորցնելո՞վ ենք թափ հավաքում...

Революционное фокусничество набирает обороты
Вчера с большой помпой было заявлено: «В апреле 2019 года имеем 9,2-процентный показатель экономической активности – на фоне 7,3 процентов в апреле прошлого года».
После этого благовеста было революционным образом заключено, что мы набираем обороты.
Обороты, действительно, набираются, но в сфере фокусничества и манипуляций с цифрами.
Национальный статистический комитет опубликовал макроэкономические показатели за первые 4 месяца текущего года, из которых становится понятно, что в апреле 2019-го, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, был зафиксирован 9,2-процентный рост показателя экономической активности (ПЭА). Из того же источника узнаем, что в апреле этого года, по сравнению с мартом, мы имеем спад ПЭА в 0,3 процента. Причем в апреле, по сравнению с мартом, был зафиксирован спад практически во всех отраслях.
Итак, на 3 процента сократились объемы промышленного производства, на 10,8 процента – объем строительного производства, 1,8 процента – торговый оборот, 3,3 процента – производство электроэнергии.
Примечательно, что в негосударственном секторе «набирающей обороты» экономики в апреле месяце, по сравнению с мартом, мы имеем сокращение среднемесячной номинальной зарплаты на 0,9 процента. Если обороты набираются таким образом, то…
Кстати, еще об одном оттенке «оборота». Если в качестве отправной берется сравнение ПЭА за апрель прошлого и текущего годов, и это активно рекламируется, то мы имеем дело с примитивной манипуляцией и попыткой ухватиться за соломинку.
Дело в том, что всегда можно «набрать обороты» и козырять на фоне апреля прошлого года, поскольку, если не забыли, в апреле 2018-го был самый активный этап революции, улицы были перекрыты, экономическая активность, по понятным причинам, была крайне низкой, присутствовала большая неопределенность, и новые суммы в экономику инвестированы быть не могли.
Образно говоря, в апреле прошлого года РА остановилась. И естественно, что на фоне этой «остановки» отдельно взятый апрель текущего года выглядит в куда более выгодном свете.
Что касается реального состояния экономики, то оно продолжает вызывать беспокойство. Обещанных инвестиций нет и не может быть, так как в системе государственного управления царит хаос, а дестабилизация поощряется на самом высоком уровне.
И даже из представленных НСК «сухих» данных становится понятно, что «набираем обороты» – это очередной пропагандистский пузырь. Внешнеторговый оборот набирающей обороты экономики не может фиксировать, по сравнению с первыми 4 месяцами прошлого года, спад в 4,2 процента.
Экспортная составляющая набирающей обороты экономики не может фиксировать непрерывного сокращения и в январе-апреле этого года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнуть 8,6-процентного сокращения. Обороты нами набираются потерей внешних рынков?