Եվրոպական կենտրոնական բանկը սկսել է 100 և 200 եվրո արժեքով նոր թղթադրամների շրջանառությունը
Երեքշաբթի՝ մայիսի 28-ին, Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) սկսել է նոր 100 եւ 200 անվանական արժեքով թղթադրամների շրջանառությունը: Ընդհանուր առմամբ կթողարկվի 3 մլրդ նոր թղթադրամ: Իսկ հներն աստիճանաբար դուրս կբերվեն առեւտրային ցանցերից, ընդ որում՝ դրանք կշարունակեն կիրառվել որպես լիարժեք վճարային միջոց, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոր թղթադրամների վրա այժմ կլինի հին հունական դիցաբանության հերոսուհու՝ Եվրոպայի պատկերը: Այն ունի ջրային նշանի տեսք՝ հոլոգրաֆիկ հորիզոնական շերտի վրա: Եւս մեկ տարբերանշանն այն է, որ ներքեւի ձախ անկյունում 100 կամ 200 թվերը կփոխեն գույնը կապույտից մուգ կանաչ՝ կախված թղթադրամի թեքությունից: Դեռ ավելին, թեքության դեպքում ի հայտ կգան միասնական արժույթի նշանի տեսքով հոլոգրաֆիկ պատկերները:
«Պաշտպանիչ այդ տարրերը կդժվարեցնեն թղթադրամների կեղծումը»,-ասել է գերմանական ԿԲ-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Յոհանես Բերմանը:
Ֆրանկֆուրտում պահպանել են նոր թղթադրամների գույները, սակայն փոխել են գրաֆիկական դիզայնը: Քաղաքացիները նախ կնկատեն թղթադրամի երկու կողմերում ուռուցիկ, հստակ շոշափելի գծերը:
Ավելի վաղ՝ 2013, 2014, 2015 եւ 2016 թվականներին, սկսել էին շրջանառվել 5, 10, 20 եւ 50 եվրո անվանական արժեքով թղթադրամները: 500 եվրո անվանական արժեքով թղթադրամները չեն թարմացվի, քանի որ ԵԿԲ-ը որոշել է հրաժարվել դրանցից:

Европейский центральный банк запустил в обращение новые купюры достоинством в €100 и €200
Европейский центральный банк (ЕЦБ) со вторника, 28 мая, запустил в обращение обновленные банкноты достоинством в €100 и €200. Всего будет напечатано 3 млрд купюр нового образца. Старые же постепенно будут изымать из торговых сетей, при этом они остаются полноценным платежным средством, передает ТАСС.
На новых банкнотах теперь появится портрет героини древнегреческой мифологии – Европы. Ее изображение нанесено в виде водяного знака на голографической вертикальной полосе. Еще один отличительный знак – цифры 100 или 200 в нижнем левом углу будут менять цвет с синего на темно-зеленый в зависимости от угла наклона. При наклоне будут проявляться голографические изображения в виде знака единой валюты.
«Эти элементы защиты усложнят подделку купюр», – сказал представитель правления германского Центробанка Йоханнес Берман.
Во Франкфурте-на-Майне сохранили цветовую гамму обновленных купюр, но внесли изменения в графический дизайн. Первое, что, скорее всего, заметят граждане – рельефные, четко осязаемые линии по обеим сторонам банкноты.
Ранее – в 2013, 2014, 2015 и 2016 годах – финансовый регулятор ввел в обращение обновленные банкноты номиналом в €5, €10, €20 и €50. Купюры достоинством в €500 обновлять не будут, поскольку ЕЦБ решил от них отказаться.