«Փաշինյանը ուրիշներին, այդ թվում՝ նաև ինձ, վերաբերվում է բարոյականության և պետականության իր պատկերացումներով»
Օրեր առաջ 168.am-ը տեղեկատվություն էր հրապարակել այն մասին, որ ս/թ մայիսի 24-ին Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ղեկավարության հրավերով՝ (МГИМО) ինստիտուտում «Հայաստանի արտաքին քաղաքականություն և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարց» թեմայով ելույթ է ունեցել 1992-1995թթ. ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, արտակարգ և լիազոր դեսպան, 1994-1995թթ. Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը։
Ելույթից հետո տեղի էր ունեցել հարցուպատասխան ու քննարկում։ Միջոցառմանը մասնակցել էին ինստիտուտի դասախոսներ, աշխատակիցներ, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ու այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ։
Մենք փորձել էինք մանրամասներ ճշտել Դավիթ Շահնազարյանից։ Վերջինս հաստատել էր միջոցառման փաստը, բայց նաև տեղեկացրել, որ թե՛ իր ելույթը, թե՛ քննարկումը մամուլի համար ամբողջությամբ փակ են եղել։
Սակայն մամուլում, այնուամենայնիվ, հրապարակում եղավ այդ միջոցառման մանրամասների մասին, որտեղ, մասնավորապես, նշվում էր, որ նախ՝ այդ միջոցառմանը Դավիթ Շահնազարյանի մասնակցությունն իբր կազմակերպված է եղել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի միջնորդությամբ, և, բացի դրանից, իր հիմնական ելույթից հետո նա, իբր, քննադատել է Նիկոլ Փաշինյանին ու նրա թիմին, ինչպես նաև՝ վերջինիս վարած արտաքին քաղաքականությունը, МГИМО-ի ուսանողներին ու պրոֆեսորադասախոսական կազմին փորձել է ներկայացնել, որ, եթե Մոսկվան չաջակցի Ռոբերտ Քոչարյանին Փաշինյանի դեմ պայքարում, ապա շուտով Հայաստանն ընտրություն կկատարի հօգուտ Արևմուտքի ու կպահանջի Գյումրիից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան։
Այս պնդումները 168.am-ը խնդրեց մեկնաբանել Դավիթ Շահնազարյանին։
Վերջինս նշեց, որ բացարձակապես իրականությանը չի համապատասխանում այն պնդումը, թե իրեն այդ միջոցառմանը հրավիրել են Վիկտոր Սողոմոնյանի միջնորդությամբ։ «Հրավերը եղել է հենց МГИМО-ի ղեկավարության նախաձեռնությամբ։ Գիտեմ՝ ինչի մասին եք հարցնում։ Այդ հրապարակումը Փաշինյանին ուղղակիորեն ենթակա, այսպես կոչված՝ մամուլինն է, որը հիմնականում զբաղված է ստահոդ տեղեկություններ ու զրպարտություններ տարածելով, և Ձեր նշած այդ հրապարակումը նման զրպարտության վառ օրինակ է»,-ասաց Շահնազարյանը։
Անդրադառնալով այն «տեղեկությանը», թե ինքը փորձել է ռուսական կողմին հասկացնել, որ, եթե իրենք չաջակցեն Ռոբերտ Քոչարյանին Փաշինյանի դեմ պայքարում, ապա շուտով Հայաստանն ընտրություն կկատարի հօգուտ Արևմուտքի ու կպահանջի Գյումրիից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, Դավիթ Շահնազարյանը նշեց, որ իր ելույթի ընթացքում ինքն ընդհանրապես հայաստանյան ներքաղաքական որևէ հարցի չի անդրադարձել:
Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ ինքը կոչերով է հանդես եկել, որ Ռուսաստանի իշխանությունները խառնվեն Հայաստանի ներքին խնդիրներին, դա ևս, Շահնազարյանի խոսքով, բացարձակ զրպարտություն է, ավելին, Շահնազարյանը նշեց, որ ինքը երբևէ, իր ողջ քաղաքական գործունեության ընթացքում որևէ այլ երկրի, որևէ այլ միջազգային կազմակերպության երբեք կոչ չի արել խառնվել մեր ներքին խնդիրներին, ընդհակառակը՝ միշտ կտրականապես դեմ է եղել, որ որևէ արտաքին ուժ խառնվի Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին։
«Փաշինյանը թող իմանա, որ արտաքին ուժերի ներքաշումը ՀՀ ներքին քաղաքականության մեջ ոչ միայն անբարոյական է, այլև հակաօրինական՝ քրեորեն պատժելի հանցագործություն։
Այդ հրապարակումն ուղղորդված է եղել անմիջապես վարչապետ Փաշինյանի կողմից։ Փաշինյանն ուրիշներին, այդ թվում՝ նաև ինձ, չափում է բարոյականության իր արշինով, պետականության հանդեպ ունեցած իր պատկերացումներով։ Ուղղակի ասեմ, որ նման գործունեությամբ, այլ երկրների, այլ ուժերի Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրների մեջ ներքաշելով՝ ինքը՝ Փաշինյանն է զբաղված։
Նա ու իր շրջապատն արևմտյան որոշ երկրների դեսպաններին ասել են, որ իրենց պետք է Արևմուտքի օգնությունը, որպեսզի թե Հայաստանում, թե Արցախի Հանրապետությունում քաղաքականապես ոչնչացնեն այն ռազմաքաղաքական շերտը, որի համար Արցախի Հանրապետության պետականությունը, Հայաստանի պետականությունը, Արցախի ազատամարտը կարևորագույն՝ բացարձակ արժեքներ են։
Ավելին, նա ասել է, որ քանի այդ շերտը կա, ինքը չի կարող «կառուցողական» դիրք զբաղեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացում, և նրանցից այդ հարցերում աջակցություն է խնդրել»,-ասաց 1992-1995թթ. ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, արտակարգ և լիազոր դեսպան Դավիթ Շահնազարյանը՝ հավելելով, որ ԼՂ բանակցային գործընթացը Փաշինյանն ամբողջապես տապալել է, և ինքն այդ մասին հրապարակայնորեն Հայաստանում բազմիցս խոսել է, և որևէ հակափաստարկ իր ներկայացրած փաստերին իրենց կողմից չի ներկայացվել, որովհետև իրականում այն, ինչ որ վարչապետն անում է բանակցային գործընթացում, ուղղակիորեն հարվածում է Արցախի և Հայաստանի շահերին։
Դավիթ Շահնազարյանը նշեց, որ վարչապետ Փաշինյանն արդեն վաղուց ուղղակի հարձակում է սկսել թե Հայաստանի, թե Արցախի՝ այդ արժեհամակարգը կրող գործիչների նկատմամբ, թե մեր զինված ուժերի դեմ, և ջանք չի խնայում նրանց վարկաբեկելու և Արցախում ներքաղաքական իրավիճակը ապակայունացնելու համար։
«Դուք տեսնում եք այն ցնծությունը, որը կա Ադրբեջանում։ Ավելին, ինքը բազմիս հայտարարել է, որ Արցախի Հանրապետության անունից ինքը չի բանակցելու, բայց հիմա բանակցում է, և բանակցությունները, ինչպես ես ասել եմ, հիմա տարվում են արդեն կոնկրետ փաստաթղթի շուրջ, որքան էլ իշխանությունները փորձեն դրանից խուսափել, և բանաձևը, ինչպես նշել եմ, հետևյալն է՝ «տարածքներ՝ ինչ-որ խոստումների դիմաց»,-ասաց Դավիթ Շահնազարյանը։
Մեր զրուցակիցը շեշտեց նաև, որ ավելի քան համոզված է, որ անցումային արդարադատություն կոչվածը հետապնդում է երկու նպատակ, մեկը՝ վերը նշված նպատակը, երկրորդը՝ սեփականության վերաբաշխումը։ «Փաշինյանը, այսպես կոչված՝ մամուլում նման հրապարակմամբ ուղղակիորեն կրակում է ինքն իր ոտքին, որովհետև միջոցառմանը ներկա էին Արտգործնախարարության և այլ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ: Նրանք, ովքեր մասնակցել են այդ հանդիպմանը, այդ հրապարակումը երբ կարդում են, իրենց համար ակնհայտ է դառնում, որ այն փաշինյանական հերթական զրպարտությունն ու սուտն է, ինչը, կրկնում եմ, բնորոշ է այս իշխանությանը»,-եզրափակեց Դավիթ Շահնազարյանը։

Пашинян относится к другим, в том числе ко мне, в соответствии со своими понятиями о морали и государственности – Давид Шахназарян
На днях «168.am» сообщил о том, что 24 мая по приглашению руководства Московского государственного института международных отношений (МГИМО) с лекцией на тему «Внешняя политика Армении и вопрос Нагорного Карабаха» выступил посол РА по особым поручениям (1992-1995гг.), чрезвычайный и полномочный посол РА, экс-директор Службы национальной безопасности РА (1994-1995гг.) Давид Шахназарян.
После выступления состоялось обсуждение, Д.Шахназарян ответил на вопросы аудитории. В мероприятии приняли участие преподаватели и сотрудники института, представители Министерства иностранных дел и других ведомств РФ, эксперты.
«168.am» обратился за деталями к самому Давиду Шахназаряну. Последний подтвердил факт проведения мероприятия, но сообщил при этом, что и выступление, и обсуждение были для прессы полностью закрытыми.
Тем не менее в прессе появилась публикация с деталями данного мероприятия. В ней, в частности, отмечалось, что участие Давида Шахназаряна в мероприятии было организовано при посредничестве руководителя офиса 2-го президента РА Роберта КочарянаВиктора Согомоняна, и после своего основного выступления он якобы раскритиковал Никола Пашиняна, его команду и проводимую последним внешнюю политику, а также попытался представить студентам и профессорско-преподавательскому составу МГИМО, что в случае отказа Москвы поддержать Роберта Кочаряна в борьбе с Пашиняном Армения скоро совершит выбор в пользу Запада и потребует вывести из Гюмри российскую военную базу.
«168.am» обратился за комментариями в связи с данной публикацией к Давиду Шахназаряну.
Он отметил, что утверждение о его приглашении на мероприятие с посредничества Виктора Согомоняна абсолютно не соответствует реальности. «Приглашение было с инициативы именно руководства МГИМО. Знаю, о чем вы спрашиваете. Эта публикация была сделана в непосредственно подчиняющейся Пашиняну так называемой прессе, которая в основном занята распространением лживой и клеветнической информации, и отмеченная Вами публикация является ярким примером подобной клеветы», – сказал Шахназарян.
Обращаясь к той «информации», что он попытался дать российской стороне понять, что в случае отказа поддержать Роберта Кочаряна в борьбе с Пашиняном Армения в ближайшем будущем сделает выбор в пользу Запада и потребует вывода российской военной базы в Гюмри, то Давид Шахназарян отметил, что в ходе своего выступления он вообще не обращался к какому-либо из вопросов внутренней политики Армении.
Что касается того, что он выступил с призывами к российской власти вмешаться во внутренние проблемы Армении, то это тоже, согласно Шахназаряну, является абсолютной клеветой. Более того, Шахназарян отметил, что за всё время своей политической деятельности он никогда не призывал какую-либо страну или международную организацию вмешаться в наши внутренние проблемы и в целом всегда был категорически против того, чтобы какая-либо из внешних сил вмешивалась во внутриполитические вопросы Армении.
«Пусть Пашинян знает, что вовлечение внешних сил во внутреннюю политику РА является не только аморальным, но и противозаконным – уголовно наказуемым преступлением.
Эта публикация направлялась непосредственно премьером Пашиняном, который меряет других, в том числе меня, своим аршином моральности, в соответствии со своими понятиями о государственности. Просто скажу, что подобной деятельностью, то есть вовлечением других стран и других сил во внутриполитические проблемы Армении занят он сам – Пашинян.
Он и его окружение сказали послам некоторых западных стран, что им нужна помощь Запада, чтобы и в Армении, и в Республике Арцах политически уничтожить тот военно-политический слой, для которого государственность Республики Арцах, государственность Армении и Арцахская освободительная война являются незыблемыми ценностями.
Более того, он сказал, что, пока этот слой присутствует, он не может занять в переговорном процессе по урегулированию Карабахского конфликта «конструктивную» позицию, и попросил у них поддержки в этих вопросах», – сказал посол РА по особым поручениям (1992-1995гг.), чрезвычайный и полномочный посол РА Давид Шахназарян, добавив, что переговорный процесс по нагорно-карабахскому вопросу Пашинян полностью провалил, и он неоднократно публично говорил об этом в самой Армении, и никаких контраргументов в ответ представлено не было, поскольку то, что делает премьер в переговорном процессе, напрямую бьет по интересам Арцаха и Армении.
Давид Шахназарян отметил, что что премьер Никол Пашинян уже давно начал открытое наступление против как носящих эту систему ценностей деятелей Армении и Арцаха, так и наших вооруженных сил, и он не жалеет усилий для их дискредитации и дестабилизации внуриполитической ситуации в Арцахе.
«Вы видите то ликование, которое присутствует в Азербайджане. Более того, он неоднократно заявлял, что он не будет вести переговоров от имени Республики Арцах, но сейчас переговаривается, и переговоры, как я неоднократно отмечал, сейчас ведутся уже вокруг конкретного документа, как бы власти ни пытались избегать этого. И формулой, как я отмечал, является следующее – «территории в обмен на какие-то обещания»», – сказал Давид Шахназарян.
Он также подчеркнул, что более чем убежден в том, что переходное правосудие преследует две цели: первая – указанная выше, и вторая – передел собственности.
«Подобной публикацией в так называемой прессе Пашинян попросту стреляет себе в ногу, так как в мероприятии участвовали также представители МИД и других государственных структур. Те, кто участвовал в этой встрече, при прочтении данной публикации понимают, что это является очередной пашиняновской ложью и клеветой, что, повторюсь, характерно действующей власти», – подытожил Давид Щахназарян.