Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած, բայց քրեական հետապնդման ենթարկված ոստիկանները չեն ստանա աջակցություն
ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը «2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագծում առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանը առաջարկել է փոփոխություններ: Արդյունքում նախագծով նախատեսվող աջակցությունից չեն օգտվի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած, սակայն քրեական հետապնդման ենթարկված ոստիկանները, եթե նրանց նկատմամբ հետապնդումը չի դադարեցվել՝ արդարացման հիմքով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Գաբրիելյանը փոփոխությունները ներկայացրեց հունիսի 3-ի լիագումար նիստում:
«Օրենքն ավելի որոշակի դարձնելու համար մի շարք առաջարկություններ եմ ներկայացրել նախագծի հեղինակներին: Դրանք քննարկվել են պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում և արժանացել դրական եզրակացության: 2-րդ հոդվածի 2-րդ մաս ենք ավելացրել, որով նախատեսվում է, որ աջակցությունից կարող են օգտվել այն անձինք, որոնք իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում վնասվածք են ստացել, բայց այդ գործողությունների ժամանակ իրենց մասնակցությամբ քրեական հետապնդման չեն ենթարկվել. կամ նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է արդարացման հիմքով»,-ասաց Գաբրիելյանն ու պարզաբանեց՝ ոստիկանները, որոնք այդ գործողությունների ընթացքում տուժել են, բայց նաև նրանց նկատմամբ եղել է քրեական հետապնդում, այս օրենքի նախագծով աջակցություն չեն ստանա:
Այդ ոստիկանները աջակցության իրավունք կարող են ստանալ այն դեպքում, եթե քրեական հետապնդումը դադարեցվի արդարացման հիմքով կամ անձն արդարացվի դատարանի վճռով:
Պատգամավորի առաջարկած մեկ այլ փոփոխությամբ նախագծում հստակեցրել են, թե ինչ են հասկանում միջին կամ ծանր աստիճանի վնասվածք ասելով: Քաղաքացիները նաև պետք է կառավարությանը ներկայացնեն դատաբժշկական փորձագետի եզրակացությունը, որպեսզի հիմնավորված լինի նրանց պատճառված վնասը:
Նախագծի համահեղինակներ են ԱԺ փոխխոսնակներ Ալեն Սիմոնյանը ու Լենա Նազարյանը: Աջակցություն տրամադրվելու է նշված իրադարձությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձին, նաև այն անձին, որի առողջությանը այդ գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Քաղաքացիներին տրվելիք աջակցության ձևը սահմանելու է գործադիրը:

Полицейские, пострадавшие во время событий 1 марта, но подвергшиеся уголовному преследованию, не получат содействия
Депутат Национального собрания РА от фракции «Мой шаг», Сисак Габриелян предложил внести изменения в проект Закона «Об оказании содействия лицам, пострадавших во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване».
В результате предусмотренного проектом содействия не получат полицейские, пострадавшие во время событий 1 марта, однако подвергшиеся уголовному преследованию, если преследование в их отношении не прекращено на основании оправдания. Как передает «Арменпресс», Габриэлян представил изменения на пленарном заседании 3 июня.
«Для того, чтобы сделать закон конкретнее, я авторам проекта представил ряд предложений. Они были обсуждены в комиссии по государственно-правовым вопросам и удостоились положительного заключения. Мы добавили часть 2 статьи 2, которой предусмотрено, что содействием могут воспользоваться лица, которые в ходе исполнения своих служебных обязанностей получили травмы, но во время этих действий с их участием не подвергались уголовному преследованию, либо в их отношении не было осуществлено уголовное преследование, либо уголовное преследование прекращено на основании оправдания», – сказал Габриелян и пояснил, что полицейские, которые в ходе этих действий пострадали, но в их отношении было уголовное преследование, по проекту этого закона не получат поддержки.
Эти полицейские могут получить право на содействие в случае, если уголовное преследование будет прекращено на основании оправдания или лицо будет оправдано решением суда.
Другим предложенным депутатом изменением в проекте уточняют, что понимают под травмой средней или тяжелой степени. Граждане для обоснования причиненного им ущерба должны представить правительству заключение судебно-медицинского эксперта.
Соавторами проекта являются вице-спикеры НС Ален Симонян и Лена Назарян. Содействие будет оказано лицу, имеющему статус правопреемника в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным кодексом РА, погибшего вследствие травмы во время указанных событий, а также лицу, здоровью которого в ходе этих действий был причинен вред тяжкой или средней тяжести.