Թրամփը չի կարողացել ճանաչել սեփական նվերը Եղիսաբեթ II-ին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի կարողացել ճանաչել սեփական նվերը Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի համար, որը նրան մատուցել էր անցած տարի, գրում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով ITV պորտալին։
Բուքինգհեմյան պալատ այցելության ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի թագուհին, անցնելով զտարյուն ցեղատեսակի ձիու արձանիկի մոտով, որն անցած տարվա այցելության ժամանակ նվիրել էր Թրամփը, հարցրել է, թե ճանաչո՞ւմ է արդյոք այդ արձանիկը։ Բայց ԱՄՆ նախագահը չի հասկացել, որ դա իր անցած տարվա նվերն է եւ բացասական պատասխան է տվել։
Թագավորական հավաքածուի տնօրեն Թիմ Նոքսը հիշեցրել է, որ Թրամփն արձանիկը նվիրել է Վինձորի դղյակում թեյախմության ժամանակ անցած տարվա հուլիսին։
Բայց նա փորձել է հարթել իրավիճակը՝ նշելով, որ «ձիերը շատ նման են իրար»՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյա Թրամփը ճանաչել է նվերը, որը, նրա կարծիքով, «հաճելի հանգամանք» է։
ԱՄՆ նախագահի Մեծ Բրիտանիա պետական այցի ընթացքում սպասվում են մի շարք համատեղ միջոցառումներ Թրամփի եւ բրիտանական կառավարության անդամների մասնակցությամբ, ինչպես նաեւ հանդիպում թագուհու հետ Բուքինգհեմյան պալատում։

Трамп не узнал свой подарок для Елизаветы II
Президент США Дональд Трамп не смог узнать свой собственный подарок для королевы Великобритании Елизаветы II, который преподнес ей в прошлом году, пишет РИА «Новости» со ссылкой на портал ITV.
Во время визита в Букингемский дворец королева Великобритании, проходя около статуэтки лошади чистокровной породы, подаренной Трампом во время прошлого визита, спросила, узнает ли он эту статуэтку. Однако президент США не понял, что этот экспонат является его прошлогодним подарком, и ответил отрицательно.
Директор Королевской коллекции Тим Нокс напомнил, что Трамп подарил статуэтку по время чаепития в Виндзорском замке в июле прошлого года.
Но он также попытался сгладить ситуацию, отметив, что «лошади очень похожи друг на друга», и подчеркнул, что первая леди США Меланья Трамп узнала подарок, что, по его мнению, является «приятным обстоятельством».
В ходе государственного визита президента США в Великобританию ожидается ряд совместных мероприятий с участием Трампа и членов британского правительства, а также встреча с королевой в Букингемском дворце.