Թրամփը խախտել է արարողակարգը՝ թեթեւակի հպվելով Եղիսաբեթ Երկրորդի մեջքին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, դատելով նրա պատվին Բուքինգեմյան պալատում տրված պետական բանկետի լուսանկարներից, թույլ է տվել արարողակարգի մեկ վայրկյան տեւած խախտում՝ թեթեւակի հպվելով Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի մեջքին կամ՝ համենայնդեպս հազիվ հպվելով, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Թրամփը, որ մեկ տարի առաջ Մեծ Բրիտանիա այցի ժամանակ մի քանի անգամ «աչքի էր ընկել», ներկայիս պետական այցի ժամանակ ջանում է կատարելապես հետեւել արարողակարգային բոլոր պահանջներին: Պետական բանկետի ժամանակ նրա ժեստն ակներեւորեն բնազդային է. ԱՄՆ նախագահը դրանից առաջ ելույթ է ունեցել, որում իր մեծ հիացմունքն է հայտնել թագուհուն: Կենաց ասելիս նա շնորհակալություն է հայտնել Եղիսաբեթ Երկրորդին ոչ միայն ջերմ ընդունելության, այլ նույնիսկ հոյակապ եղանակի համար, ինչով առաջացրել է թագուհու ժպիտը:
Ժամանակին արարողակարգի ավելի կոպիտ խախտում էր թույլ տվել Թրամփի նախորդի կինը՝ Միշել Օբաման: Նա ոչ թե պարզապես հպվել էր թագուհուն, այլ գրկել էր նրան, եւ Եղիսաբեթ Երկրորդը անհարմարություն թույլ չտալու համար ստիպված էր նույն կերպ պատասխանել:
Թրամփը երկուշաբթի եւս մեկ դժվարին պահ է ունեցել. Բուքինգեմյան պալատ ժամանելով՝ նա պետք է անցներ պատվո պահակի վաշտի առջեւով եւ վստահ չէր, թե երբ ու ում հետեւից պետք է գնա: Նրան օգնության է հասել արքայազն Չարլզը:

Трамп нарушил протокол, слегка коснувшись спины Елизаветы II
Президент США Дональд Трамп, судя по съемке с государственного банкета в его честь в Букингемском дворце, допустил секундное нарушение протокола, слегка коснувшись спины королевы Великобритании Елизаветы II, или, по крайней мере, чуть не коснувшись, передает РИА «Новости».
Трамп, «отличившись» несколько раз во время визита в Великобританию год назад, во время нынешнего государственного визита старается идеально соблюдать все протокольные требования. Его жест на государственном банкете был явно инстинктивным: президент США перед этим произнес речь, в которой выразил свое глубокое восхищение королевой. Поднимая тост, он поблагодарил Елизавету II не только за теплый прием, но даже за прекрасную погоду, чем вызвал у королевы улыбку.
Куда более грубое нарушение протокола в свое время допустила супруга предшественника Трампа Мишель Обама. Она не просто дотронулась до королевы, а обняла ее, так что Елизавете II, чтобы не допустить неловкости, пришлось ответить тем же.
В понедельник у Трампа был еще один трудный момент: по прибытии в Букингемский дворец он должен был произвести смотр роты почетного караула и не был уверен, когда и за кем ему нужно идти. Его выручил принц Чарльз.