Երբ Արմեն Սարգսյանին նախագահ նշանակեցին, պարզ էր, որ նրա դերակատարումը զրոյական է լինելու։
Բոլորն էլ գիտեին, որ նրա մոտ թղթերով ամեն ինչ կարգին չէ։ Գիտեին, բայց նշանակեցին, քանզի նրանից ոչինչ կախված չէր լինելու։ Համ էլ՝ իրավական խնդիրները նրան մշտապես կպահեին վերահսկողության տակ։
Սարգսյանից պահանջվում էր անիմաստ և անդադար ժպտալ, պարբերաբար բառակույտ ներկայացնել հանրությանն այս կամ այն տոնական կամ ոչ տոնական առիթներով, ինչպես նաև չտեսնել տեսանելին։
Արմեն Սարգսյանին պետք էր պետբյուջեի հաշվին կարգավիճակ, իսկ նրան նշանակողներին պետք էր անգլուխ «պետության գլուխ»։ Շահերը համընկնում էին։
Երբ տեղի ունեցավ հեղափոխությունը, Արմեն Սարգսյանը պահպանեց իր կարգավիճակը, բայց նրա ֆունկցիան մոդիֆիկացիայի ենթարկվեց։ Սարգսյանին վերապահվեց «փաշիզմի» սպասավորը լինելու դերը։ Դերն այդ պահանջում էր անարժանապատվություն և վախկոտություն, ինքնանվաստացում և անպատասխանատվություն։ Սարգսյանը փայլուն կատարում է այդ դերը։
Արմեն Սարգսյանը որոշ առումներով հիշեցնում է Հիտլերի հիստերիկային, ճնշումներին ու ապօրինություններին տեղի տվող նախագահ Հինդերբուրգին։
Երբ մարդը սեփական ձեռքով ՍԴ անդամի թեկնածու է առաջարկում մեկին, ով իրեն համարում է տխմարագույն դեմագոգ և ոչ լեգիտիմ, երբ մարդը տեղի է տալիս տնաբույծ Հիտլերիկին, ապա պարզ է, որ այդ մարդը կիսում է սպասվող զարգացումների ու մեր երկրի անվտանգությանը հասցվելիք հարվածների հետևանքների պատասխանատվությունը։
Վախկոտությունն ու սեփական «ես»–ի բացակայությունը պետության նախագահի պաշտոնը զբաղեցնողի համար արատ է։ Դա նաև քաղաքական հանցագործություն է։
Ծիծաղելին այն է, որ Արմեն Սարգսյանն իրեն «ռետինե խողովակի» տեղ դրած նախաձեռնում է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»։ Եվ դա այն դեպքում, երբ իր միտքը սկսում և ավարտվում է սեփական կաշվի փրկության ու սեփական գրպանի պարունակության ավելացման մասին ծրագրով։ Ինքը շոումեն է։ Իրեն հետաքրքիր է ձևը, այլ ոչ թե բովանդակությունը։
Արմեն Սարգսյանը քաղաքականապես դատարկություն է, որքան էլ որ փորձի ինքն իրեն ճշգրիտ հաշվարկի տեր մարդու տեղ հրամցնել։
Ինքն այնտեղ է, որտեղ կա մասնավոր շահ։ Երեկ չէ առաջին օրը նա ՀՀ քաղաքացի էր, քանզի պաշտոնյա էր, երեկ՝ Անգլիայի քաղաքացի, քանզի բիզնեսմեն էր, այսօր՝ կրկին ՀՀ քաղաքացի է, քանզի պաշտոնն է այդպես պահանջում։
Դատելով ամենից՝ վաղն Արմեն Սարգսյանը կրկին կմեկնի Անգլիա (հատկապես որ նրա ընտանիքի մի մասը չփոխեց քաղաքացիությունն ու չեկավ Հայաստան ապրելու)՝ մինչև այդ հասցնելով բավարարել Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր ցանկությունները և սեփական մասնավոր շահերը։
Սպառնալիք է «փաշիզմը» Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար։ Ոչ պակաս սպառնալիք է «փաշիզմի» սպասարկումը։

Приспешник «пашизма»
Все знали, что с бумагами у него не все в порядке. Знали, но назначили, так как от него ничего не должно было зависеть. К тому же юридические проблемы всегда удерживали бы его под контролем.
От Саркисяна требовалось бессмысленно и постоянно улыбаться, периодически выступать перед обществом с посланиями по тем или иным праздничным и не столь поводам, а также не замечать очевидного.
Армену Саркисяну нужен был статус за счет госбюджета, а назначившим его – безголовый глава государства. Интересы, как говорится, совпадали.
Когда произошла революция, Армен Саркисян удержал свой статус, но его функция подверглась некоторой модификации. Саркисяну была отведена роль приспешника «пашизма». Роль эта требовала отсутствия чувства собственного достоинства и трусливости, самоунижения и безответственности. Саркисян с этой ролью справляется блестяще.
Армен Саркисян в некотором плане напоминает поддававшегося на уступки истерикам, давлениям и беззакониям Гитлера президента Германии Гинденбурга.
Когда человек собственноручно предлагает в качестве кандидата в члены КС того, кто считает его наиглупейшим демагогом и нелегитимным, когда человек поддается давлению доморощенного гитлерика, то понятно, что этот человек разделяет ответственность за ожидающиеся развития и последствия предстоящих ударов по безопасности нашей страны.
Трусливость и отсутствие собственного «я» являются для занимающего пост главы государства человека пороками. Это является также политическим преступлением.
Курьез в том, что Армен Саркисян, прикинувшись шлангом, инициирует армянский «Саммит идей». И это в условиях, когда его идеи начинаются и заканчиваются программой по спасению собственной шкуры и наполнению содержимого собственного кармана. Он – шоумен. Ему интересна форма, а не содержание.
Армен Саркисян политически пуст, как бы он ни пытался позиционировать человеком четкого расчета.
Он там, где есть личный интерес. Позавчера он был гражданином РА, так как был чиновником, вчера – гражданином Англии, поскольку был бизнесменом, сегодня – снова гражданин РА, потому что этого требует занимаемый им пост.
Судя по всему, завтра Армен Саркисян снова отбудет в Англию (в особенности когда часть членов его семьи не сменила гражданства и не переехала жить в Армению), успев до этого удовлетворить все требования Никола Пашиняна и свои частные интересы.
«Пашизм» является угрозой безопасности Армении и Арцаха. Не меньшей угрозой является приспешничество «пашизму».