Պլատինին ազատ է արձակվել
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` համաշխարհային մամուլը նախօրեին գրել էր, որ Պլատինիին ձերբակալվել է: Ֆրանսիացին մի քանի ժամ շարունակ հարցաքննվել է Ֆրանսիայի հակակոռուպցիոն մարմնում և ազատ է արձակվել:
Պլատինիին ձերբակալվել էր 2022 թվականի աշխարհի առաջնությունը Քաթարում անցկացնելու ծրագրի մեջ կոռուպցիոն սխեմաների մեջ ներքաշված լինելու պատճառով: Քաթարն իրավունք ստացավ Մունդիալ-2022 անցկացնել իր երկրում 2010 թվականին, երբ Պլատինին ՈՒԵՖԱ-ի նախագահն էր:
Միշել Պլատինին ՈՒԵՖԱ-ի նախագահի պաշտոնը ստանձնել էր 2007 թվականից ու այդ պաշտոնին մնաց մինչև 2015 թվականը:

Экс-президента УЕФА Платини освободили из-под стражи
Экс-президента УЕФА Мишель Платини освободили из-под стражи, сообщает французское издание «Le Monde».
Мищель Платини был задержан рамках расследования обвинений в коррупции при выборе страны, которая будет принимать чемпионат мира по футболу в 2022 году. Как отмечают СМИ, Платини допрашивали несколько часов.
«Меня спрашивали про чемпионат Европы-2016, чемпионат мира в России, чемпионат мира в Катаре, ПСЖ и деятельность ФИФА. Я был спокоен, потому что не имею отношения ни к каким аферам», – заявил Платини.
Напомним, что выборы страны-хозяйки ЧМ-2022 состоялись в декабре 2010 года. Голосование выиграл Катар. Также в заявке участвовали США, Южная Корея, Япония и Австралия.