Ուկրաինայի ԿԸՀ-ն Սահակաշվիլիի կուսակցությանը չթույլատրեց մասնակցել Ռադայի ընտրություններին
Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտական հանձնաժողովը հրաժարվել Է գրանցել Միխեիլ Սահակաշվիլիի «Նոր ուժերի շարժումից» հանրապետության Գերագույն ռադայի պատգամավորության թեկնածուներին ինչպես կուսակցության ցուցակով, այնպես Էլ միամանդատ ընտրատարածքներում հուլիսի 21-ի վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԿԸՀ-ի մամուլի ծառայությունը:
«Գերագույն ռադայի ընտրությունները հայտարարվել Էին մայիսի 21-ին, բայց կուսակցությունը ներկայացրել Է փաստաթղթեր, որոնցից հետեւում Է, որ «Նոր ուժերի շարժման» խորհուրդը ընտրություններին մասնակցելու հետ կապված հարցերը քննարկվել Է տակավին մայիսի 8-ին»,- նշում Է ԿԸՀ-ն: Այդ կապակցությամբ ԿԸՀ-ն արձանագրել Է, որ կուսակցության արտահերթ համագումարի հրավիրումն ու անցկացումը, ինչպես նաեւ թեկնածուների ցուցակի հաստատումը տեղի Է ունեցել կուսակցության կանոնադրության պահանջների խախտմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЦИК Украины не разрешила партии Саакашвили принять участие в выборах в Раду
Центральная избирательная комиссия отказалась зарегистрировать кандидатов в депутаты Верховной рады Украины от «Руха (Движения) новых сил» Михаила Саакашвили как по списку партии, так и в одномандатных избирательных округах на досрочных парламентских выборах 21 июля. Как передает ТАСС, об этом сообщила пресс-служба ЦИК.
«Выборы в Верховную раду были объявлены 21 мая, но партия подала документы, из которых свидетельствует, что совет «Движения новых сил» рассматривал вопросы, связанные с участием в выборах, еще 8 мая», – отмечает ЦИК.
В связи с этим Центризбирком констатировал, что созыв и проведение внеочередного съезда партии, а также утверждение списка кандидатов проходило с нарушением требований устава партии.