Երեք նախագահների Հայաստանը և մեր պետության իմիջը
-Ի՞նչ եք կարծում՝ Հայաստանին ի՞նչ չափով է հաջողվել լուծել աշխարհին ներկայանալու, ճանաչված լինելու խնդիրը տեղեկատվական դաշտում։ Ինչպիսի PR ունի Հայաստանը։
Կարեն Քոչարյան-Ես կարծում եմ, որ այդ խնդիրը դեռ չի լուծվել, և դեռ անելու շատ բան կա, որովհետև միգուցե կարելի է ասել, որ ինչ-որ քայլեր արվում են, բայց ունենալ այդպիսի Սփյուռք, այդպիսի հնարավորություններ...ինչքան էլ մենք փոքր երկիր ենք, կապ չունի. մեր խնդիրներն ամբողջ աշխարհում բարձրացնելու հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, քան մենք դա փորձում ենք օգտագործել կամ օգտագործում ենք։
-Այսինքն, այս առումով մենք բավական հետ ենք մնում մեր հարևաններից։ Խոսքս առաջին հերթին Ադրբեջանի և Թուրքիային մասին է ղարաբաղյան հիմնահարցի համատեքստում, որտեղ քարոզչական հեղեհ կա մեր հարևանների կողմից։
Տիգրան Քոչարյան-Խոսենք Հայաստանի ներկա դիրքից։ Ես մի քանի անգամ իմ կարծիքն արտահայտել եմ, որ մենք մտել ենք «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեջ, այսինքն՝ ճանաչելի ենք դարձել, բայց ուղղակի ֆուտբոլի գնդակի դերում ենք։ Այսինքն, էլի երևում ենք հեռուստաէկրանին, բայց մինչև հիմա ես չեմ մտածում, որ Հայաստանն ինչ-որ ինքնուրույն քաղաքականություն է վարում, այլ մանևրում է, և հաճախ չի ստացվում այդ մանևրելը։ Կապված Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ ասեմ, որ իրենք ինչպես միասին գործել են, այնպես էլ շարունակելու են, և որևէ մեկի մոտ թող երբեք կասկած չառաջանա, որ Թուրքիան դավաճանելու է Ադրբեջանին։
-Համամի՞տ եք, որ շնորհիվ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության Հայաստանին հաջողվեց ներկայանալ աշխարհին և բարձրացնել աշխարհասփյուռ հայությանը հուզող խնդիրները, ինչպես, որ դա ներկայացնում են իշխանությունները։
Կ.Ք.-«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը ես հիմա ոչ ուզում եմ  շատ գովաբանել, ոչ էլ ուզում եմ փնովել, որովհետև ինչ-որ հարցեր միգուցե լուծվեցին, ինչ-որ հարցեր, ընդհակառակը, ավելի սրվեցին։ Տիգրանի հետ համամիտ եմ, որ Թուրքիան երբեք չի դավաճանի Ադրբեջանին, ինչքան էլ ուզում է՝ ճնշեն։ Նախ՝ Թուրքիային ճնշելը շատ ավելի բարդ է, քան, ասենք, նույն Ադրբեջանին կամ Հայաստանին, որովհետև, այնուամենայնիվ, նա աշխարհում բավական լուրջ պետություն է։ Երկրորդ՝ ամեն դեպքում այնտեղ կապն ավելի խորն է։ Չնայենք միայն այն կոնտեքստում, որ մահմեդական երկրներ են։ Այդ առումով չէ, որովհետև մահմեդական շատ երկրներ կան, որ անգամ պատերազմի մեջ են իրար հետ։ Խնդիրը դա չէ, խնդիրն ավելի խորն է։ Ինչ վերաբերում է «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը, ապա ասեմ, որ, իհարկե, այնուամենայնիվ, ինչ-որ հարց բարձրացրինք։ Ես անձամբ կարծում եմ, որ սահմանը պետք է բաց լինի, այլ հարց է՝ ինչի հաշվին։ Ես գտնում եմ, որ երկու հարց ընդհանրապես պետք է քննարկումից դուրս լինեն՝ Ցեղասպանության խնդիրը և Ղարաբաղի հարցը։ Այսինքն, այս երկու հարցը եթե ընդհանրապես չեն դրվում սեղանին (պարզ է, որ Թուրքիան ամեն ինչ անում է, որ դնի սեղանին, ընդ որում՝ երկուսն էլ) ամեն դեպքում խնդիրը՝ բացել սահմանը,  նորմալ է դնելը։
Ինչպես նշեցիք, 21-րդ դար է, ինֆորմացիայի դար և այլն։ Դրվեց այդ հարցը, մնացածը՝ մենք  կլինենք գնդակի դերում, թե ինչ...ես համաձայն չեմ, որ մենք գնդակի դերում ենք։ Մենք գնդակի դերում ենք եղել միշտ, ոչ թե հիմա։ Մենք գնդակի դերում ենք ի սկզբանե՝ մեր դիրքով, մեր փոքրությամբ։ Այլ հարց է, որ նույն գնդակը կարող է  լինել ծակ և կարող է լինել բավական կոշտ, պինդ, որին խփելուց կարող են ոտք ջարդել։
Տ.Ք.-Կամ կարող է ֆռալ և, ժողովրդական լեզվով ասած, կրուտիտ լինել։
-Տեղեկատվության հասանելիության խնդրի վերաբերյալ մեկ  օրինակ բերեմ. Էրդողանը նամակ հղեց Սերժ Սարգսյանին, որի բովանդակության մասին միանգամից բարձրաձայնեցին թուրքական և ադրբեջանական  լրատվամիջոցները։ Այս և նման դեպքերում, երբ հղում ես անում այդ աղբյուրներին իշխանություններն անմիջապես խառնվում են իրար և  առաջարկում են չհավատալ։ Բայց դրա փոխարեն ճիշտ կանեին մերոնք, որ  հրապարակեն նամակը։ Ի՞նչ եք կարծում՝ փորձագիտական, քաղաքագիտական շրջանակները, հասարակությունն  ընդհանրապես անհրաժեշտ ինֆորմացիային տիրապետո՞ւմ է , թե՞ ոչ։
Տ.Ք.-Սկզբում ես մի քիչ լավ էի զգում մեր արտգործնախարարության և  նախագահականի տրամադրած ինֆորմացիայից ընդհանրապես, բայց հիմա ինչքան գնաց, դարձավ նույն Քոչարյանի ժամանակվա փակ ինֆորմացիա լինելը։ Այսինքն, տպավորություն է, որ մի քանի մասնակից արդեն որոշել են սահմանափակել ինֆորմացիայի հոսքը, և հասարակությունը հիմնականում նորից ինֆորմացիայի պակաս ունի, ու նորից առաջանում է հերթական վտանգը, որ միշտ է եղել՝ Հայաստանը նորից նստած է թուրքական և ադրբեջանական կայքերի վրա, որոնք էլ օգտվում են և այն ինֆորմացիան են տեղադրում, որն իրենց ձեռք է տալիս և շատ հանգիստ սկսում են մանիպուլյացիա անել։ Շատ պայքարեցինք, որ մենք ստանանք լրատվությունը մեր միջոցներից, ոչ թե  ադրբեջանական և պրոթուրքական կայքերից։ Հիմա նորից հետ ենք գնում։ Իմ կարծիքով մեկ-մեկ պետք է ինֆորմացիայի արտահոսք անել, որովհետև ինչքան գնում, առաջընթաց է գրանցվում համացանցից օգտվողների քանակով, և նրանք իրենց կարծիքն են  ձևավորում նաև համացանցից, ինչը կրկին անտեսելն արդեն սխալ կլինի։ Եթե Քոչարյանի ժամանակ այդքան շատ մարդ չէր օգտվում համացանցից, ապա հիմա բավական շատ են։ Ինչո՞ւ հայերը պետք է առավոտն սկսեն «Day.az»-ից, սխալ է դա։
-Համաձա՞յն եք այդ տեսակետի հետ։
Կ.Ք.-Իհա՛րկե համաձայն եմ։ Ընդ որում, սա կոնկրետ Ղարաբաղի հարցին չի վերաբերում, այլ ընդհանրապես ներքին և արտաքին ինֆորմացիայի առումով է։ Ներքին ինֆորմացիան եթե  այսպես շարունակվի, մենք նորից կունենանք այն, ինչ ունեցանք մարտի 1-ին, այսինքն՝ մարտի 1-ը նաև քոչարյանական այդ փակ ինֆորմացիայի հետևանք էր, որտեղ բուղը եփեց, եփեց ու մի տեղից պիտի դուրս գար։ Երբ մարդը չի իմանում ինֆորմացիան, դա լավ չէ։ Միշտ նույն քաղաքական գործիչները, որոնք փակում են ինֆորմացիան, ասում են, թե  թերթերը «մուտիլովկա» են անում, այս են անում, այն են անում։ Իրենց սիրած բառն է, կամ թե ասում են՝ դեղին մամուլ է, բայց  դեղինն ու «մուտիլովկան» գալիս են նրանից, որ փակ է։ Փակ համակարգում շատ ավելի հեշտ է ջուրը պղտորել։ Երբ դու չես տալիս ինֆորմացիա, արդեն յուրաքանչյուր ինֆորմացիա, որը սողոսկում է դաշտ, դառնում է ավելի հավաստի, քան այն, ինչն  ընդհանրապես չկա։ Դա ներքինի մասով, իսկ արտաքինի մասով նորից վերադառնանք նրան, ինչ ես սկզբից ասացի։ Նույն արտահոսքերը մերոնք չեն ուզում այստեղ անել, ունեն ահռելի հնարավորություն՝ անելու դրանք Սփյուռքում և լցնել ինֆորմացիան այդ բոլոր  երկրներում, որպեսզի ոչ միայն մարդիկ այդ նույն «Day.az»-ից իմանան, այլ նույն «New York times»-ից իմանան և այլն, և այլն։
Տ.Ք.- Ճիշտն ասած՝ մեզ արդեն Ժիրինովսկու նման մարդ է պետք քաղաքականության մեջ, որի մոտ մի կողմից անլրջություն կա, մյուս կողմից էլ բոլորս գիտենք, որ Կրեմլի փորձարկումները և մտքերը նա է անում։ Այսինքն, այս մարդն արտահայտում է նախագահականի կարծիքը, բայց սուր, ռադիկալ կարծիքները, որ հասարակությունն իմանա։ Իմ կարծիքով Ժիրինովսկու նման մարդու ինստիտուտ պետք է ներմուծել Հայաստան, որ իմանան՝ կոնկրետ ի՞նչ է կատարվում, ի՞նչ զոնդաժ է լինում։ Արման Մելիքյանի հայտնի, մի քիչ անկապ տեսակետը զոնդաժ էր, ուղղակի մնաց իմանալ՝ դա իր փայլատակո՞ւմն էր, թե՞ ուղղակի ոնց որ ասել են՝ մի հատ փորձարկենք, նայենք՝ հասարակությունը միգուցե ինչ-որ փոխվե՞լ է, մտածո՞ւմ է դրա մասին։
-Եվս մի խնդիր, որն իմ կարծիքով գնալով ավելի է սրվում։ Արդյոք մեր քաղաքական վերնախավը կարողանո՞ւմ է եղած ինֆորմացիան ճիշտ վերլուծել և ըստ այդմ ճիշտ կանխատեսումներ անել։ Երբ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն սկսվեց, հիշո՞ւմ եք՝ ինչ էին ասում իշխանությանը հարող շրջանակներում, որ թուրքն էլ առաջվա թուրքը չէ, մեզ բաց սահմաններ են պետք, եթե սահմանը չբացվի, մեր երեխան սոված է մնալու։ Անցած տարվանից ասում էին հեսա –հեսա թուրքերը վավերացնելու են սահմանադրությունը ր մեր տնտեսությունը ծաղկի  և այլն։ Իսկ հիմա նույն այդ մարդիկ ասում են՝ թուրքը նույն թուրքն է մնացել ... չակերտավոր հայրենասիրություն են սկսել խաղալ։
Կ.Ք.-Ընդհանրապես վերլուծական միտքը Հայաստանում շատ թույլ է, և դա երևում է նաև մամուլում։ Հեռուստատեսությունում վերլուծական ծրագրերը, մամուլում կամ էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում վերլուծական ռուբրիկաները, եթե ուշադրություն դարձնեք, գրեթե բացակայում են։ Շատերն ասում են՝ մամուլն ինֆորմացիա տալու համար է։ Ի՞նչ է նշանակում դա։ Վերլուծությունն էլ է ինֆորմացիա։ Միգուցե սուբյեկտիվ է, միգուցե ինչ-որ տեղ կանխակալ է, բայց այդ նույն վերլուծությունն այն վիճակն է, որը տալիս է զարգացման մի քանի տարբերակ, սցենար է գծում։ Շատ քիչ լրատվամիջոցներ կան, որ ընդհանրապես վերլուծական միտք են օգտագործում։ Երևի դա ընդհանուր մեր լրատվական դաշտի թերի զարգացած լինելու պայմաններում է, որովհետև օրինակ ես կարծում եմ, որ Իգոր Մուրադյանի անալիզները շատ լավն են, բայց դրանք էլ այնպես են տրվում՝ լավաշներով, որ, միևնույնն է, այս դարում, որ մարդիկ ուզում են կարճ, արագ իմանան այդ ինֆորմացիան, ոչ մեկ չի նստում այդքան երկար կարդում։ Եվ ընդհանրապես բոլոր այդ կարգի բաները։ Այսինքն, պետք է լինեն առանձին մարդիկ, ովքեր սցենարներ են գծում, պետք է լինի Իգոր Մուրադյանը, ով գրում է լավաշներ, պետք է լինի մեկ ուրիշը, որ այդ լավաշից հանի ամենակարևորը և մատուցի հասարակությանը։ Չկա այս ինստիտուտը, կան բացված հազար ու մի այդպիսի բաներ, որոնք ընդամենը փող են ուտում, տանում են։ Այնպես չի, որ պետությունն ընդհանրապես չի տալիս։ Ես կարծում եմ՝ պետությունը տրամադրում է՝ հասկանալով, որ դա անհրաժեշտ է։
Տ.Ք.- Ես խղճում եմ որոշ մարդկանց՝ այսպես ասած՝ պալատական քաղաքագետների, վերլուծաբանների, որովհետև իրենք կրակն են ընկել. մինչ այս պահն ասում էին՝ «впереди батьки не надо лезть, но они полезли», այսինքն՝ թուրքը մեր բարեկամն է, խիզախ գործընկեր է, փոխվել է և այլն, հիմա էլ կրակն են ընկել, որովհետև նախագահը ոնց որ թե փոխել է իր կարծիքը։ Նախագահը մանևրում է, իրենք էլ հասկանում են, որ պետք է մանևրեն նախագահի հետ, ու արդեն շատերն սկել են լրիվ ուրիշ բաներ ասել։ Ես մի քանի մեջբերումներ արդեն ինձ մոտ հավաքել եմ, որ մարդը մեկ տարի առաջ մի բան էր ասում, հիմա լրիվ այլ բան է ասում։ Որոշ քաղաքագետներ էլ իրենց ճիշտ են պահում, այսինքն՝ սսկվել են, որոշել են չխոսել։ Ես Կարենի հետ համաձայն եմ, ուղղակի մեզ պետք է ուլտրանացիոնալիստ վերլուծաբան. ինքը բոլոր դեպքերում վերլուծում է իր հակաթուրքական, հակաադրբեջանական, պրոհայկական դիրքից։ Թող լինի ուլտրալիբերալ, ենթադրենք՝ ա լյա Աշոտ Բլեյան կամ Գեորգի Վանյան, ոչ թե լինի վերլուծաբան, որն այսօր պրոհայկական է, վաղը՝ պրոթուրքական, մյուս օրը՝ պրոադրբեջանական, որովհետև այդպիսի վերլուծություն ոչ մեկին պետք չի. այդպիսի վերլուծություն յուրաքանչյուրն իր տանը նստած կարող է անել։ Թող մարդիկ ունենան իրենց կոնկրետ դիրքորոշումը։ Ենթադրենք՝ մեկը պրոիրանական դիրք ունի։ Մենք հաշվի չենք առնում, որ Իրանը բավականին մտել է գործընթացի մեջ, և դա մամուլում ընդհանրապես չքննարկվեց։ Մեր հարևանն է միակ, որի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ ենք։ Ոչ ոք չի վերլուծում՝ ինչու է Իրանի դեսպանն ասում, որ Ղարաբաղի հետ սահմանը մերն է։ Լուրեր են պտտվում, որ նույն ազատագրված տարածքների հարավային մասը (քանի որ Իրանի շահերի մեջ է մտնում) Իրանն է պահում, չի թողնում ինչ-որ խաղաղապահ ուժեր։
Կ.Ք.- Տիգրանի ասածի հետ լիովին համաձայն եմ, բացի վերլուծաբաններից. այս հարցը տարածվում է նաև քաղաքական կուսակցությունների վրա։ Այսինքն, ես, օրինակ, ինքս չեմ կիսում Դաշնակցության տեսակետը, բայց Դաշնակցությունը պետք է լինի իր ուլտրանացիոնալիստական գաղափարախոսությամբ։ Այսօր որ նայում ենք, այդպիսի ռեալ 2 կուսակցություն է Հայաստանում. այս, իբր, բազմազանության մեջ Դաշնակցությունն ու ՀՀՇ-ն են, որովհետև այդ մարդիկ պահում են իենց իդեալոգիան, լինեն իշխանություն, թե ընդդիմություն, լինի դա 90-ականների սկիզբը, թե 2010-ը։ Նրանք 10 տարին մեկ չեն փոխել իրենց կարծիքը, թե, օրինակ, գործող նախագահն ինչ է ասում տվյալ պահին։ «Օրինաց երկիրը» մի օր ֆրանսիամետ է, մի օր՝ ռուսամետ, մի օր դառնում է ընդդիմություն, մյուս օրն՝ իշխանություն, ընդ որում՝ նույն իշխանության դեպքում նույնը կարելի է ասել «Ազգային Միաբանության» և բոլորի մասին՝ բացառությամբ ՀՅԴ-ի և ՀՀՇ-ի՝ չկիսելով իրենց իդեալոգիան, բայց ես չեմ կարող չփաստել, որ նախ իրենք պետք են, երկրորդ՝ իրենք դասական իմաստով միակ կուսակցությունն են։
-Այս իրավիճակն ինչքա՞ն կարող է շարունակվել։ Կարենն ասաց՝ բուղը տվեց ու մի տեղից պայթեց, այս արհեստական մարդիկ, արհեստական քաղաքական ուժերը մինչև ե՞րբ են ձգելու։
Տ.Ք. -Մինչև մյուս նախագահական ընտրություններ։ Հետո, իմ կարծիքով, նորից ինչ-որ բան կփոխվի։ Իմ կարծիքով նույն Սերժ Սարգսյանի համար բավական լավ է սա, քանի որ զտման սեզոն է լինում, և նա հստակ տեսնում է, թե ով ինչպես է խաղում։ Բլոգային քննարկումների ժամանակ մոտ 2-3 ամիս առաջ բավական շատ հարձակվեցին իմ և իմ գաղափարակից ընկերների վրա մեր հակաթուրք և հակաադրբեջանական կարծիքների համար՝ պաշտպանելով Սերժ Սարգսյանին, որովհետև պետք է վերջապես ինչ-որ մի բան լուծել, հիմա վերջին երկու շաբաթվա մեջ Սերժ Սարգսյանը դարձել է դաշնակցական և ավելի բեթար բաներ է ասում, այսինքն՝ թուրքերին Նյունբերգ է անում, ադրբեջանցիներին ընդհանրապես ձեռքառնողական է վերաբերվում։
-Դուք ասացիք, որ նա մանևրում է։ Արդյոք դա մանևրե՞լ է, թե՞ նույն վերլուծաբանների կարգավիճակում է Սերժ Սարգսյանը։
Տ.Ք. -Իմ կարծիքով ոչ թե նա է մանևրում է, այլ իրեն են մանևրում։
Կ.Ք. -Ես կարծում եմ, որ նա մանևրում է։ Ես դա չեմ ասում նրա համար, որ հիմա եմ հետևում։ Ինքը՝ որպես քաղաքական, պետական գործիչ, կարծում եմ, միշտ էլ մանևրել է։ Ի տարբերություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի՝ միշտ ավելի ուժեղ է եղել որպես ոչ հանրային քաղաքական գործիչ։ Հանրայինի դեպքում ինքը շարունակում է նույն ձևի պահել, իսկ ոչ հանրայինները միշտ ավելի շատ մանևրում են, եթե խոսենք ոչ թե արտաքին, այլ, օրինակ, ներքին քաղաքականության մասին. ես ինչո՞ւ եմ ասում՝ ինքը մանևրում է, ոչ թե իրեն են մանևրում, որովհետև ինքը ներքինում էլ է այդպես անում։ Տեսե՛ք, նա թողնում է, մինչև բոլորը բացվում են, մեկն այս կողմն է բռնում, մյուսն՝ այն, մեկ էլ՝ հոպ, արի ու տես՝ ինքն ուղղակի թողնում է, որ բացվեն։ Նույն թուրքական թեմայով բացվեցին, բացվեցին, հիմա ինքն ուրիշ բան է անում։ Ինքը մանևրում է, որովհետև դա պետք է. ինքը շփվում է, դա շատ բարդ է, որովհետև ասացինք՝ մենք օբյեկտիվորեն գնդակի դերում ենք, նա պետք է մանևրի, այ մնացածը պետք է լինեն տարբեր, շատ բազմազան, բայց նույն դիրքերում։
Տ.Ք.-Մանևրելը լավ բան է, ենթադրենք, դիվանագետի համար, բայց նախագահի համար այսքան մանևրումն արդեն մարդիկ չեն հասկանում, իր ուզածն ի՞նչ է։ Ինքը երևի հասկանում է, բայց հասարակությո՞ւնը։ Հասարակության մի մաս կա, որը միշտ գնում է հաղթողի հետևից։ Հիմա հաղթողը Սերժ Սարգսյանն է, և այդ մարդիկ զիգզագներով գնում են հետևից, Սերժ Սարգսյանն այսօր սա է ասել, լավ է արել, նախագահն է, այսօր սա է ասել, լավ է արել, նախագահն է, բայց որ մի քիչ Սերժ Սարգսյանից կտրում ես, ասում ես՝ քոնն ասա, մարդը կորում է, չի հասկանում։ Լիովին վստահում են նախագահին։ Դա մի կողմից լավ է, մյուս կողմից էլ հասարակության 20-30 տոկոսը ոչ սեփական կարծիք ունի, ոչ էլ։ Ավելի շատ ոչ թե մանևրում է, այլ  շախմատ է խաղում, թե ինչ սիրուն քայլեր են ստացվում։ Բայց ինձ մոտ տպավորություն կա, որ խաղի վերջը չգիտի՝ ինչ է։
-Հիմա շատ է խոսվում այն մասին, որ պայքարը գնում է մեկ գործող և  երկու նախկին  նախագահների միջև։ Կա՞ նման բան, թե՞ ոչ, և ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում մեր ներքաղաքական կյանքում։
Կ.Ք. -Ես կարծում եմ՝ կար, ավարտվեց այդ պայքարը։ Ինչքան էլ Սերժ Սարգսյանը հայտարարի, որ Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքականության մեջ է, իբր պաշտպանեց, կարծում եմ, այդ պայքարը կար, երևի թե խուլ ձևով շարունակվում է։ Հետաքրքիր է՝ մեր ընդդիմությունը միշտ բողոքել է՝ ա՛յ ժողովրդավարական երկրները և այլն, և այլն, բայց չեն պաշտպանում ընդդիմությանը։ Գալիս են ԵԱՀԿ, ասում են՝ մեկ քայլ առաջ է, սկսում են նրանց եվրո յոնջաներ ասել, ինչ ասես՝ ասում են, բայց իրականում կա իրականություն. աշխարհը վաղուց շատ ավելի պրագմատիկ է, քան մենք պատկերացնում ենք, և միայն զանգվածը չի գնում հաղթողի հետևից, աշխարհը նստում է և հաղթածի հետ է խոսում։ Այսօր գործողը Սերժ Սարգսյանն է, իր հետ են խոսում։ Այլ հարց է՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ուզո՞ւմ է գա, չի՞ ուզում, ինքը հայտարարում է, որ չի ուզում և այլն, և այլն։ Միգուցե ինքը չի ուզում, բայց կա մի թիմ, որ ուզում է իրեն բերել, և հակամարտությունն այդ թիմերի մեջ, ի վերջո, դարձել էր հակամարտություն երկուսի մեջ, որը, կարծում եմ, այնուամենայնիվ, դեռ չի ստացվում, և իմ կանխատեսմամբ չի ստացվի։
Տ.Ք. -Ես հակառակ կարծիքի եմ։ Մեկ-մեկ տպավորություն է ստեղծվում, որ երեք նախագահն էլ կարծես մի թիմով մասնակցում են որոշ հարցերում, որովհետև շատ հարցերում Տեր-Պետրոսյանն ու Քոչարյանն իրար անպատվելով իրար վարկանիշ են բարձրացնում։ Այսինքն, հակալևոնականներն ուրախանում են Քոչարյանի ասածներից, լևոնականները՝ Լևոնի ասածներից, ու դաշտը խաղում է։ Լևոնն աջակցում է Սերժ Սարգսյանին հայ-թուրքական և ղարաբաղյան հարցերում, Քոչարյանին Սերժը «դուբինկա»-ի նման պահում է լևոնականների և որոշ հանրապետականների համար, որովհետև մարդ կա՝ Քոչարյանի անունը լսում, վախենում է։ Շատ լավ գործիք է դարձել Քոչարյանը։ Նույնիսկ բլոգներում հենց Քոչարյանի անունը տալիս ես, միանգամից և՛ հանրապետական, որոշ սերժական, և՛ ՀԱԿ-լևոնական զանգվածը կատաղում, եսիմ՝ ինչ է կատարվում։ Այսինքն, ինքն իր գործն ունի։ Իմ կարծիքով զուտ Սերժ Սարգսյանի և Քոչարյանի միջև որևէ խնդիր, տարաձայնություն չկա։ Խնդիր կա իրենց թիմերի կամ այն մարդկանց միջև, որոնք ուղղակի ուզում են լավ ապրել։ Ենթադրենք՝ կիսաօլիգարխ է եղել Քոչարյանի ժամանակ, հիմա Սերժի միջոցով ուզում է օլիգարխ դառնալ, բայց ով օլիգարխ է եղել Քոչարյանի ժամանակ, չի թողնում, որ դա տեղի ունենա։ Այստեղ պայքարը զուտ տնտեսական է, և մեջտեղը վարչապետն է տուժում։

Армения трёх президентов и имидж нашего государства
-Как вы думаете, в какой мере Армении удалось  предстать перед миром и быть признанной в информационной сфере? Какой у Армении имидж?
Карен Кочарян - Я думаю, что эта проблема пока не решена и еще много чего нужно сделать, потому, что может быть и можно сказать, что какие-то шаги предпринимаются, но имея такую Диаспору, такие возможности... какой бы маленькой ни была наша страна, это не имеет значения, потому, что мы имеем гораздо более мощные возможности озвучивать наши проблемы во всём мире, чем пытаемся использовать или используем.
-То есть в этом плане мы сильно отстаём от наших соседей. Имею в виду, в первую очередь, Азербайджан и Турцию, где со стороны наших соседей в контексте Карабахской проблемы есть пропагандисткий поток.
Тигран Кочарян -Поговорим о сегодняшней позиции Армении. Я несколько раз выражал свое мнение о том, что мы вошли в «футбольную» дипломатию, то есть о нас узнали, просто мы в позиции футбольного мяча. То есть мы опять видны на телеэкране, но до сих пор я не думаю, что Армения ведёт хоть какую-то самостоятельную политику, а вместо этого маневрирует и зачастую у неё это не получается. Относительно Азербайджана и Турции - скажу, что они так и будут продолжать действовать вместе и пусть ни у кого не возникает сомнений - Турция не предаст Азербайджан.
- Согласны ли вы с тем, что благодаря «футбольной» дипломатии Армении удалось предстать перед миром и поднять проблемы волнующие армянство Диаспоры, так, как это преподносят власти?
К.К. -Я сейчас не хочу ни восхвалять «футбольную» дипломатию ни поносить её, потому что может какие-то вопросы и получили своё решение, а другие наоборот - обострились. Согласен с Тиграном, что Турция никогда не предаст Азербайджан, как бы на неё не давили. Во-первых, оказать давление на Турцию гораздо сложнее, чем на Азербайджан или Армению, потому что, тем не менее, это довольно серьёзное государство на мировой арене. Во-вторых, в любом случае связь там гораздо глубже. Не будем рассматривать всё только с точки зрения ислама. Есть много мусульманских стран, которые даже воюют между собой. Дело не в этом, всё гораздо глубже. Что касается «футбольной» дипломатии, то скажу, что конечно какой-то вопрос мы, всё-таки, подняли. Лично я полагаю, что граница должна быть открыта, вопрос только за счёт чего?  Я считаю, что есть два вопроса, которые вообще должны быть вне обсуждения, это - проблема Геноцида и Карабахская проблема. То есть, если эти два вопроса вообще не ставятся на стол (понятно, что Турция делает всё, чтобы они были на столе, причём оба) в любом случае задача  - открыть границу. Как вы отметили,  21 век - это век информации ит. д.  Вопрос стоял именно так, а что касается того, что мы в качестве футбольного мяча, или что-то в этом роде ... я с этим не согласен. В качестве футбольного мяча мы были всегда, а не только сейчас, изначально - по своей позиции, своим малым весом. Другой вопрос, что тот же самый мяч может быть дырявым или довольно твёрдым, ударив по которому, можно ногу себе сломать.
Т.К.- Или он может «закрутиться» как выражается народ.
-Приведу один пример относительно доступности информации. Эрдоган направил письмо Сержу Саргсяну, о содержании которого сразу же заговорили турецкие и азербайджанские СМИ. В таких и подобных случаях, когда пытаешься сослаться на эти источники, то власти сразу начинают суетиться и советуют не верить им. Но в этом случае наши сделали бы правильно, опубликовав это письмо. Как вы думаете, экспертные, политологические круги, общество в целом обладает ли необходимой информацией или нет?
Т.К.- Вначале меня в целом устраивала информация, предоставляемая МИД и администрацией президента, но постепенно она превратилась в закрытую, как это было во времена Кочаряна. То есть, впечатление таково, что несколько участников уже решили ограничить поток информации и общество в основном снова имеет недостаток информации, и снова возникает очередная опасность, которая была всегда - Армения снова «сидит» на турецких и азербайджанских сайтах, а они этим пользуются и помещают ту информацию, которая им на руку и преспокойно манипулируют. Мы много сил потратили на то, чтобы, получать информацию со своих источников, а не с азербайджанских или протурецких сайтов. Теперь мы опять откатываемся назад. Мне кажется, что иногда нужно организовывать утечку информации, потому что армия пользователей интернета пополняется, и они формируют свое мнение на основании того, что читают в сети, и пренебрегать этим уже неправильно.  Если во время Кочаряна интернетом пользовалось не очень много народа, то сейчас эта цифра другая. И что, армяне должны начинать свой день с «Dаy.аz»? Это не правильно.
-Вы согласны с этим мнением?
К.К - Конечно согласен! Причем это относится не только к проблеме Карабаха, а к проблеме внешней и внутренней информации вообще. Если с внутренней информацией так и будет продолжаться, то мы получим то, что получили 1-го марта, то есть, то 1-е марта явилось также результатом кочаряновской закрытой информации, где всё закипало, закипало и должно было где-то прорвать. Плохо, когда человек не располагает информацией. Всегда одни и те же политические деятели, которые перекрывают информацию, говорят что газеты «мутят», делают то да сё. Это их излюбленное словечко, или называют это жёлтой прессой, но «желтизна» и «мутиловка» - это результат закрытости. В закрытой системе легче мутить воду. Когда ты не обеспечиваешь информацией, любая просочившаяся информация, становится более достоверной, чем та, которая вообще отсутствует. Это касательно внутренней информации, а относительно внешней - вернёмся к тому, что я сказал вначале. Ту же утечку наши не хотят иметь отсюда, следовательно, есть потрясающая возможность - делать это в Диаспоре, и наводнить информацией все эти страны, чтобы люди были осведомлены не только благодаря тому же «Day.az»,  но и  благодаря «New York times» и т.д. и т.п.
Т.К. -Честно говоря, нам в политике уже нужен такой человек как Жириновский, в котором с одной стороны присутствует несерьёзность, а с другой стороны, все знают, что он занимается апробированием идей Кремля. То есть, этот человек выражает мнение президента, но очень острые, очень радикальные мнения, чтобы общество знало о них. По-моему, надо внедрить институт такого человека как Жириновский в Армении, чтобы знать, что конкретно происходит, что подвергается зондажу. Известное, немного нелепое мнение Армана Меликяна было зондажем, осталось выяснить, это было его озарением или просто сказали, давайте,  апробируем, может общество изменилось, может оно думает об этом?
-Ещё одна проблема, которая, по-моему, усугубляется. Способна ли наша политическая элита анализировать имеющуюся информацию и делать соответственно правильные прогнозы? Когда началась футбольная дипломатия, помните, что говорили в провластных кругах? Говорили, что турок - это уже не тот турок, что был раньше, что нам нужны открытые границы, если граница не откроется, то наш ребёнок останется голодным. С прошлого года говорили, турки вот вот ратифицируют протоколы и наша экономика расцветёт и т.д. А теперь те же самые люди говорят, что турок остаётся турком ... начали играть в «патриотизм».
Т.К. -Я жалею некоторых людей, так сказать, придворных политологов, аналитиков, поскольку они оказались в «огне»: до этого момента говорили: «впереди батьки не надо лезть, но они полезли», то есть турок наш друг, партнер, он изменился и так далее, сейчас тоже оказались в «огне», поскольку президент вроде бы изменил свое мнение. Президент маневрирует, а они понимают, что нужно маневрировать вместе с ним и уже многие начали говорить совершенно иные вещи. Я уже собрал несколько цитат, когда люди год назад говорили одно, а сейчас - совершенно другое. А некоторые политологи ведут себя правильно, то есть, замолчали, перестали говорить. Я согласен с Кареном, просто нам нужен аналитик-ультранационалист, который во всех случаях анализирует с антитурецких, антиазербайджанских, проармянских позиций. Пусть будет ультралиберал, предположим а-ля Ашот Блеян или Георгий Ванян, а не аналитик который сегодня проармянский, завтра - протурецкий, послезавтра - проазербайджанский, поскольку такой анализ никому не нужен, такой анализ может делать каждый сидя у себя дома. Пусть у людей будет своя конкретная позиция. Предположим, у кого-то проиранская позиция. Мы не учитываем, что Иран достаточно глубоко вошел в процесс и в прессе это вообще не обсуждалось. Это наш единственный сосед, с которым у нас добрососедские отношения. Никто не анализирует, почему посол Ирана говорит, что у него есть граница с Карабахом. Ходят слухи, что Иран удерживает южную часть тех же освобожденных территорий, не пускает миротворческие силы (поскольку этот регион входит в сферу интересов Ирана).
К.К. -Я полностью согласен с тем, что сказал Тигран, кроме момента об аналитиках. Этот вопрос распространяется также и на политические партии. То есть, я, например, не разделяю позицию Дашнакцутюн, но Дашнакцутюн со своей ультранационалистической идеологией должна быть. Сегодня в этом кажущимся многообразии в Армении реально две такие партии: Дашнакцутюн и АОД, поскольку эти люди сохраняют свою идеологию, будь они властью или оппозицией, будь это начало 90-х или 2010. Они не меняли свое мнение или то, что говорят действующему президенту раз в десять лет. А партия «Оринац еркир» один день профранцузски настроена, другой день - пророссийски, один день становится оппозицией, другой день - властью, причем, в случае той же власти то же самое можно сказать о «Национальном единстве» и обо всех, за исключением АРФД и АОД. Хотя я не разделяю их идеологию, но я не могу не констатировать, что, прежде всего, они нужны, во-вторых, они являются единственными партиями в классическом смысле.
-Сколько может продолжаться данная ситуация?
Т.К. -До следующих президентских выборов. Потом, на мой взгляд, снова что-то изменится. Я считаю, что для того же Сержа Саргсяна это достаточно хорошо, поскольку бывает сезон чисток и он четко видит, кто и как играет. Во время обсуждений в блогах примерно 2-3 месяца назад на меня и на моих идейных товарищей достаточно много нападали за наши антитурецкие и антиазербайджанские мнения, защищая Сержа Саргсяна. поскольку нужно, в конце концов, что-то решить. Сейчас в последние две недели Серж Саргсян стал дашнакцаканом и говорит более жесткие вещи: туркам Нюрнберг устраивает, к азербайджанцам вообще издевательски относится.
-Вы сказали, что Серж Саргсян маневрирует. Маневрирование ли это или он оказался в состоянии тех же аналитиков?
Т.К. -На мой взгляд, не он маневрирует, а им маневрируют.
К.К. - Я считаю, что он маневрирует. Я не говорю, исходя из того, что вижу сейчас. Думаю, что он, как политический, государственный деятель всегда маневрировал. В отличие от Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна, он всегда был сильнее не в качестве общественного политического деятеля. Как общественный деятель он продолжает вести себя тем же образом, а не общественные деятели всегда больше маневрируют. Почему я говорю, что он маневрирует, а не им маневрируют, поскольку если посмотрим не на внешнюю, а на внутреннюю политику, то и в этой сфере он ведет себя подобным образом.
Смотрите, он ждёт, пока все раскроются, подходит то с одной стороны, то с другой, и вдруг оказывается, что он просто позволяет всем раскрыться. То же самое было с турецкой темой, раскрывались, раскрывались, а теперь он делает совсем другое.  Он маневрирует, потому что это нужно. Он общается, а это очень сложно, поскольку как было сказано, объективно мы в роли мяча. Он должен маневрировать, а вот другие должны быть разными, очень разнообразными, но на одинаковых позициях.
Т.К. -Скажем, для дипломата маневрировать - хорошо, но для президента... Люди уже не понимают столько маневров, не понимают, чего он хочет. Он, наверное, понимает, а общество? Есть часть общества, которая всегда идет за победителем. Сейчас победителем является Серж Саргсян и эти люди зигзагом идут за ним. Они говорят, что Серж Саргсян хорошо сказал, хорошо сделал, он президент, но если немного уводишь от Сержа Саргсяна, просишь сказать свое мнение, то человек теряется, не понимает. Полностью доверяют президенту. Это с одной стороны хорошо, но с другой стороны 20-30% населения не имеет собственного мнения. Скорее не маневрирует, но играет в шахматы. Делает красивые ходы, но у меня впечатление, что он не знает, какой будет у игры конец.
-Сейчас много говориться о том, что борьба идет между одним действующим и двумя бывшими президентами. Так ли это? Какие развития событий ожидают нас во внутриполитической жизни?
К.К. - Я считаю, что борьба была, но закончилась. Сколько бы Серж Саргсян не заявлял, что Роберт Кочарян в политике, будто бы защищая его, думаю, что эта борьба была, наверное, в тихом виде продолжается. Интересно, что наша оппозиция всегда жаловалась, что демократические страны не защищают оппозицию. Приезжают ОБСЕ, говорят, что зафиксирован один шаг вперед, но в реальности всё по-другому. Мир давно уже гораздо прагматичнее, чем мы представляем и только масса не идет за победителем, мир говорит с побежденным. Сегодня действующим является Серж Саргсян, с ним говорят. Другой вопрос, хочет Роберт Кочарян придти или нет. Он заявляет, что не хочет и т. д. и т. п. Может быть, он не хочет, но есть команда, которая хочет привести его и противостояние между этими командами, в конце концов, переросло в противостояние между ними, которое, на мой взгляд, во всяком случае, еще не удалось и по моим прогнозам не удастся.
Т.К. -Я придерживаюсь противоположного мнения. Иногда складывается впечатление, что все три президента будто бы одной командой участвуют в некоторых вопросах, поскольку оскорбляя друг друга во многих вопросах, Тер-Петросян и Кочарян повышают свой рейтинг. То есть антилевоновцы радуются словам Кочаряна, левоновцы - словам Левона. Левон поддерживает Сержа Саргсяна в армяно-турецком и Карабахском вопросах, Серж держит Кочаряна в качестве «дубинки» против левоновцев и некоторых республиканцев, поскольку есть люди, которые слыша имя Кочаряна трепещут. Кочарян стал очень хорошим «инструментом». Даже в блогах, когда упоминаешь имя Кочаряна, то сразу и республиканцы, и некоторые саргяновцы, и АНК-левоновцы выходят из себя, непонятно что происходит. То есть, у него есть своя миссия. На мой взгляд, чисто между Сержем Саргсяном и Кочаряном нет какой-либо проблемы, разногласия. Есть проблема между их командами или людьми, которые просто хотят хорошо жить. Предположим, во время Кочаряна некто был полуолигархом, сейчас посредством Сержа он хочет стать олигархом, но тот, кто был олигархом во время Кочаряна, не позволяет, чтобы это произошло. Здесь борьба сугубо экономическая и среди них страдает премьер.