Գագիկ Ծառուկյան. «ԲՀԿ-ն վստահ է իր ուժերին»
ԲՀԿ համագումարի մեկնարիկին  սկզբում բոլորը՝ այդ թվում Սերժ Սարգսյանը ուշադրությամբ դիտել են ԲՀԿ-ի անցած ճանապարհը լուսաբանող մոտ 20 րոպեանոց տեսանյութը։ Այնուհետև ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, թե կոալիցիան ցույց է տվել իր արդյունավետությունը։
-Իհարկե, համատեղ աշխատանքի ընթացքում եղան դեպքեր, երբ մեր կոալիցիոն գործընկերների հետ ունեցանք առանձին հարցերի վերաբերյալ տարբեր մոտեցումներ, սակայն այդ ամենը բնական է և տեղավորվում է առողջ տրամաբանության շրջանակներում։ ԲՀԿ-ն այսօր էլ հավատարիմ է կոալիցիոն համաձայնագրի տառին ու ոգուն։ Մենք կոալիցիոն կառավարության կազմում բարեխղճորեն իրականացնում ենք մեր միասնական ծրագիրը, որն ուղղված է մեր հանրապետության զարգացմանը և պետականության կայացմանն ու հզորացմանը,-ելույթում ասել է ԲՀԿ նախագահը։
Նշելով, որ առջևում խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններ են, Գագիկ Ծառուկյանն ավելացրել է, թե մեր երկրում վերջին տարիներին ընտրությունները և նախընտրական կրքերն ու հետընտրական զարգացումները շատ ցավոտ են ընկալվում։
-Քաղաքական մթնոլորտի շիկացումը, քաղաքական պայքարի թեժացումը երբեմն անցնում են թույլատրելիի սահմանները։ ԲՀԿ-ն միշտ էլ կողմնակից է եղել քաղաքական պայքարի քաղաքակիրթ մեթոդներին, քաղաքական երկխոսությանն ու փոխզիջումներին։ Ընտրությունները չպետք է խաթարեն քաղաքական անդորրը, չպետք է պառակտեն հայ հասարակությանը, քաղաքական ուժերը պետք է պայքարեն բացառապես ժողովրդավարական խաղի կանոններին համաձայն,-նշել է Գ. Ծառուկյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ քաղաքական իշխանությունը քաղաքական բավարար կամք ունի առաջիկա խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները միջազգային ընդունված չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու համար։
-ԲՀԿ-ն վստահ է իր ուժերին, պատրաստ է քաղաքակիրթ պայքարի և ազատ մրցակցության, -հավելել է ԲՀԿ առաջնորդը։
Նրա ելույթից անմիջապես հետո Սերժ Սարգսյանը, Գագիկ Ծառուկյանը, Գալուստ Սահակյանը և մնացած հյուրերը սրահից դուրս են եկել։ ԲՀԿ մամլո խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը տեղեկացրել է, որ Գագիկ  Ծառուկյանը հետ է գալու։
Հիշեցնենք, որ երեկ իշխանական շրջանակներից խոսվում էր այն մասին, որ պետք է կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրվի ու ԲՀԿ–ն պետք է հայտարարի, որ 2013–ին սատարելու է Սերժ Սարգսյանին, բայց ինչպես երևում է ԲՀԿ–ն չի ընդունել այդ խաղի կանոնը և համագումարում չի հայտարարել Ս. Սարգսյանին սատարելու մասին։

Гагик Царукян: «ППА уверена в своих силах»
В начале 5-го съезда партии «Процветающая Армения» (ППА) все, в том числе и президент РА Серж Саргсян, посмотрели 20-минутный видеоролик о пройденном ППА пути, после чего председатель партии Гагик Царукян заявил, что коалиция показала свою эффективность.
«Конечно, между коалиционными силами по разным вопросам бывали разногласия, но я считаю это нормальным, логичным процессом. ППА была и остается верной духу и букве коалиционного соглашения. Мы добросовестно выполняли и выполняем свою совместную программу, которая направлена на развитие нашей республики, становление и укрепление государственности», - отметил в своем выступлении Гагик Царукян.
Говоря о парламентских и президентских выборах, председатель партии отметил, что в последнее время выборы и предвыборный накал страстей воспринимаются в нашей стране довольно болезненно.
«Накал страстей на  политической арене иногда переходят допустимые грани. Наша партия выступает за цивилизованные методы политической борьбы, политический диалог и компромисс. Выборы не должны нарушать политическое спокойствие или вносить раскол в армянское общество. Политические силы должны вести борьбу исключительно по правилам демократичной игры»,- отметил он.
Царукян выразил уверенность в том, что власти РА имеют достаточную политическую волю для проведения предстоящих парламентских и президентских выборов в соответствии с международными стандартами.
«ППА уверена в своих силах и готова к цивилизованной борьбе и свободной конкуренции», - добавил лидер ППА.
Сразу после его выступления Серж Саргсян, сам Гагик Царукян, Галуст Саакян и остальные собравшиеся гости вышли из зала. Пресс-секретарь ППА Хачик Галстян сообщил, что Гагик Царукян вернется обратно.
Напомним, что вчера в провластных  кругах  говорилось о том, что должен  быть подписан новый коалиционный меморандум, после чего ППА должна объявить о своей поддержке  кандидатуры Сержа Саргсяна на президентских выборах 2013 года, однако, как видим, ППА не приняла правило этой игры и не объявила на съезде о своей поддержке кандидатуры Саргсяна.