Գիշերային դիվանագիտություն և ցերեկային թամաշա
Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունից» «քյար» մնացին միայն արտգործնախարարի անզգուշորեն քաշքշված թշերը։ Այդ մասին իշխանությունը փաստացի խոստովանեց երեկ կազմակերպած թամաշայի ժամանակ։ Թամաշան այդ կազմակերպվեց ցերեկով։ Սկզբում կոալիցիոն ուժերը վերջապես «բացահայտեցին», որ Թուրքիան նախապայմաններ է առաջ քաշում, «քլնգեցին» Էրդողանին, ով երկու տարի շարունակ խոսում է Ղարաբաղի մասին, բայց իշխանությունները դա «նկատեցին» վերջին մի քանի օրը։ «Նկատեցին» ու համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան։ Հետո «կինոյի մեջի տղու» դերի մեջ մտած գիշերային դիվանագետը ցերեկով  ուղերձ հղեց, որի բովանդակությունը ոչ մի բանի մասին էր, բայց այդ «ոչ մի բանն» այնպես մատուցվեց բազմաչարչար հայ ժողովրդին, կարծես իշխանություններն արդեն հասել են Վան ու հեսա-հեսա մտնում են Մուշ, Ալաշկերտ, Արդահան։
Շատ հետաքրքիր գործելաոճ ունի Սերժ Սարգսյանը։ Երբ ինքամոռաց նետվում է Գյուլի «գիրկը» և կարծում, որ «նյուզմեյքեր» պետք է դառնա ու քիրվայություն անի, գործում է գիշերով ու միայնակ։ Իսկ երբ տեսնում է, որ քիրվայությունը չի ստացվում ու ստիպված պետք է ձախողման մասին «ավետել», անմիջապես հիշում է, որ իշխանական կոալիցիա կա, ու նրանց էլ է մասնակից դարձնում իր ձախողմանը և  ցերեկով համատեղ հայտարարություն է բեմադրել տալիս։
Հիմա իշխանական քարոզիչները ճիշտ նույն էնտուզիազմով, որով քարոզում էին «նախաձեռնողականությունը», կսկսեն խոսել ՀՀ նախագահի հականախաձեռնողականության մասին ու կրկին կգովերգեն նրա քայլերը։ Այսինքն, «էշ» վիճակի մեջ են հայտնվելու։
Իսկ ի՞նչ էր երեկ ասում իր ուղերձում Սարգսյանը։ Հայկական լսարանին փորձ արվեց ցույց տալ, որ «հերոսաբար» պայքարում են թուրքերի դեմ, իսկ արտաքին լսարանին ասվեց, որ պատրաստ են շարունակել քիրվայությունը, բայց այդ «նագլի» Էրդողանը Նալբանդյանի «երեսը» ստանալուց հետո «աստառն» էլ է ուզում։ Այսինքն, ամեն ինչ մնաց նույնը, պարզապես անցած տարվա ապրիլի 22-ի գիշերը կերած «բորշից» հետո այս տարի Սարգսյանն ուզում է ցույց տալ, որ ինքը միշտ էլ «ֆիդայի» է եղել։ Ուրիշ ոչինչ։
Հիմա Սարգսյանի հայտարարությունն ու քաղաքական պահվածքը հիշեցնում են այն «դուրս ընկած» կնոջ վարքագիծը, ով պատրաստակամություն է հայտնում շատ էժանով նետվել իր հարևանությամբ ապրող տղամարդու գիրկը, բայց «պասլատ» լինելով նույն այդ հարևանի կողմից՝ ձայնը գլուխն է գցում, թե ինքը երբեք չի կենակցի նրա հետ, քանզի բարոյականություն և արժանապատվություն ունի։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն ի սկզբանե ձախողված էր։ Այլ հարց է, որ Սերժ Սարգսյանն ու իրեն կից վխտացող քաղաքական գործիչները, թուրքագետ, վերլուծաբան, փորձագետ, լրագրող, մտավորական ու էլ եսիմ ինչ կոչվածները, փրփուրները բերաններին գովերգում էին ՀՀԿ «ճկուն» առաջնորդի քայլերն ու կատաղի ձևով քիրվայություն քարոզում։ Հիմա բոլորը «քաշվեցին»։ «Քաշվեց» նաև Սարգսյանի «ֆուտբոլը» ողջունած ու քիրվայականության գաղափարական հայր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Հանուն արդարության պետք է նշել, որ տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ի հայտ գալը միայն Սերժ Սարգսյանի «վրձնի» գործը չէր։ Տարիներ շարունակ  դա քարոզվել էր Տեր-Պետրոսյանի ու իր թիմակիցների կողմից։ Այդ հիմա է, որ նրանք ուզում են տարանջատվել, բայց չի ստացվի։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հավասարապես կրում է «նախաձեռնողականության» պատասխանատվությունը։ Գործող ռեժիմի տապալումը նաև իր տապալումն է, և դրա համար Սերժ Սարգսյանին մեծ շնորհակալություն պետք է հայտնել։ Ս. Սարգսյանն, անկախ իր կամքից, «խուրդեց» լևոնական գաղափարները և հիմնահատակ ոչնչացրեց համոզված քիրվայականների  թիմին։ Նալբանդյանի թշերից հետո սա երկրորդ օգուտն էր, որը կարելի է չակերտների մեջ չդնել, քանի որ քիրվայականության ոչնչացումը Հայաստանի իրական օգուտներից է։
«Չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում»,- նման դեպքերի համար բանաձև է մտածել Սերժ Սարգսյանը։ Դատելով այն բանից, որ «մեր» նախաձեռնող նախագահն ինչ անում է՝ սխալվում է, պետք է խնդրել, որ նա ոչինչ չանի, որպեսզի չսխալվի։ Այդպես ավելի լավ կլինի հա՛մ իր, հա՛մ երկրի համար։ Իսկ հանրությունը պետք է պատրաստվի չվաստակած հանգստի ուղարկել «ֆուտբոլային» դիվանագիտության գաղափարական հայրերին ու այդ «ֆուտբոլի» այսօրվա մենեջերներին։

Ночная дипломатия и дневное шоу
В качестве «навара» от «инициативности» Сержа Саргсяна остались лишь неосторожно потрепанные щеки министра иностранных дел. Фактически, власти признали это во время организованного вчера шоу. Шоу это было организовано днем. Сначала коалиционные силы наконец-то «поняли», что Турция выдвигает предусловия, «дали пинка» Эрдогану, который два года подряд говорит о Карабахе, но власти «заметили» это лишь в последние несколько дней. «Заметили» и выступили с совместным заявлением. Затем вошедший в роль «парня из фильма» ночной дипломат днем направил послание, содержание, которого  было ни о чем, но «ни о чем» было преподнесено многострадальному армянскому народу в таком виде, будто бы власти уже дошли до Вана и вот-вот войдут в Муш, Алашкерт, Ардаган.
Очень интересный стиль у Сержа Саргсяна. Когда он самозабвенно бросился в «объятья» Гюля и считал, что должен стать «ньюзмейкером» и сделать «кирваютюн» (кумовство), то действовал по ночам и в одиночку. А когда увидел, что «кирваютюн» не выходит и вынужденно должен «благовествовать» о провале, то сразу вспомнил о существовании коалиции власти, превратил их в соучастников своего провала и днем сделал постановку совместного заявления.
Сейчас властные пропагандисты с точно таким же энтузиазмом, с каким пропагандировали «инициативность», снова начнут говорить об антиинициативности президента РА и петь оду его поступкам. То есть, окажутся в дурацком положении.
А что говорил в своем вчерашнем послании Саргсян? Армянской аудитории пытались показать, что «героически» борются против турок, а международной аудитории было сказано, что готовы продолжить «кирваютюн», да только этот «наглый» Эрдоган откусив «палец» Налбандяна, хочет откусить и «руку». То есть, всё осталось так, как прежде, просто после заваренной ночью 22-го апреля прошлого года «каши» в этом году Саргсян хочет показать, что он всегда был «фидаином». Ничего больше.
Сейчас заявление и политическая манера Саргсяна напоминают поведение «женщины легкого поведения», которая выразила готовность очень дешево броситься в объятья, живущего по соседству мужчины, но будучи «отвергнутой» тем же соседом, кричит во всю глотку, что она никогда не будет сожительствовать с ним, потому что у нее есть мораль и достоинство.
«Футбольная» дипломатия изначально было провалена. Другой вопрос, что Серж Саргсян и копошащиеся при нем политические деятели, тюркологи, аналитики, эксперты, журналисты, интеллигенция и им подобные, с пеной у рта восхваляли шаги «гибкого» лидера РПА и яростно проповедовали «кирваютюн». Сейчас все «попали». «Попал» и приветствовавший «футбол» Саргсяна идеологический отец «кирваютюна» Левон Тер-Петросян.
Ради справедливости нужно отметить, что появление печально известной «футбольной» дипломатии не было лишь делом рук Сержа Саргсяна. Долгие годы это пропагандировалось Тер-Петросяном и членами его команды. Это сейчас они хотят отречься от этого, но не выйдет. Левон Тер-Петросян в равной степени несет ответственность за «инициативность». Провал действующего режима является и его провалом, поэтому за это нужно поблагодарить Сержа Саргсяна. Дело в том, что С. Саргсян независимо от своей воли, разгромил левоновские идеи и под корень уничтожил команду убежденных кирваякановцев. После щек Налбандяна это была вторая польза, которую можно не брать в кавычки, поскольку уничтожение кирваяканства является реальной пользой для Армении.
«Не ошибается тот, кто ничего не делает», - для подобных случаев придумал эту формулу Серж Саргсян. Судя по тому, что «наш» инициативный президент ошибается, что бы он ни делал, нужно попросить, чтобы он ничего не делал, чтобы не ошибиться. Так будет лучше и для него, и для страны. А общество должно готовиться отправить на незаслуженный отдых идеологических отцов «футбольной» дипломатии и сегодняшних менеджеров этого «футбола»