Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ընդունել է, որ սխալվել է
«Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն այսօր «7օր»-ի հարցին ի պատասխան խոստովանել է, որ սխալվել է իր որոշ կանխատեսումներում։ Նա մասնավորապես ասել է, որ սխալվել է՝ գերագնահատելով Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու ԱՄՆ-ի հնարավորությունները։
-Գործընթացի կապակցությամբ այն հակազդեցությունը, որ գալիս է Թուրքիայից, ես ըստ արժանվույն չէի գնահատել։ Ինձ թվում էր, որ արձանագրությունների վավերացումը հնարավոր էր այս գարնանը՝ մինչև ապրիլի 24-ը։ Ինչպես պարզվեց, դա հնարավոր չէ, կամ էլ դա հնարավոր էր, բայց չստացվեց, այսինքն՝ այդ ճնշումը չբավականացրեց,- ասել է Ալ. Իսկանդարյանը,- սխալի պատճառները հասկանալի են. ես վատ եմ պատկերացնում թուրքական ներքաղաքական կյանքը, ես թուրքագետ չեմ։
Ալ. Իսկանդարյանը նշել է նաև, որ իրեն թվում էր, թե 2 տարին բավարար է, որ մինչև Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունները հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեին, սակայն, ինչպես պարզվեց, բավարար չէին։
Այժմ նույնպես Ալ. Իսկանդարյանը կարծում է, որ առաջիկա 2 տարին բավական կլինի, որպեսզի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ստորագրված արձանագրությունները կամ մեկ այլ փաստաթուղթ արագ դրվեն վավերացման։ Սակայն քաղաքագետը միաժամանակ նշել է, որ այս հարցում էլ կարող է սխալվել։
Ալ. Իսկանդարյանը փոխարենը հայտարարել է, որ չի սխալվել Ադրբեջանի հարցում և ըստ արժանվույն է գնահատել վերջինիս հուժկու արձագանքը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ Նա նշել է նաև, որ չի սխալվել՝ պնդելով, որ հայ-թուրքական գործընթացի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջև իրավական տեսանկյունից փոխկապակցվածություն չի եղել և հիմա էլ չկա, որովհետև 2 արձանագրություններում էլ «Ղարաբաղ» և «Ադրբեջան» բառերը չկան։ Բայց քաղաքական տեսանկյունից դրանք չեն կարող փոխկապակցված չլինել։
-Այն մասին, որ քաղաքական փոխկապակցվածություն չկա, ես երբեք չեմ ասել և ասել չէի կարող։ Նույնիսկ քաղաքագիտության վատթարագույն ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողը չի կարող արդպիսի բան ասել։ Իհարկե կա՛։ Այս տարածաշրջանում ամեն ինչ կապված է ղարաբաղյան խնդրի հետ,- ասել է Ալ. Իսկանդարյանը։

Александр Искандарян признал, что был не прав
Отвечая на вопрос «7or» директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян признал, что ошибался в некоторых своих прогнозах. Он, в частности, сказал, что ошибся, переоценив возможности США в вопросе оказания давления на Турцию.
«Я не оценил по достоинству противодействие, которое оказывает Турция по отношению к процессу. Мне казалось, что ратификация протоколов  была возможна этой весной до 24-го апреля. Как оказалось, это невозможно, или это было возможно, но не получилось,  то есть давления оказалось не достаточно»,- сказал Искандарян, «причины ошибки понятны, я плохо представляю себе турецкую внутриполитическую жизнь, я не тюрколог».
А. Искандарян отметил также, что ему казалось, что 2-х лет было достаточно, для урегулирования армяно-турецких отношений до парламентских выборов в Турции, однако оказалось этого времени не достаточно.
Сейчас А. Искандарян также думает, что ближайших двух лет будет достаточно, чтобы после парламентских выборов подписанные протоколы или какой-нибудь другой документ были бы быстро ратифицированы. Но политолог отметил, что может ошибаться и в этом вопросе.
Однако A. Искандарян заявил, что не ошибся в вопросе Азербайджана, и по достоинству оценил его реакцию на процесс урегулирования армяно-турецких отношений. Он также отметил, что не ошибался, настаивая на том, что между армяно-турецким процессом и Карабахским конфликтом с правовой точки зрения взаимосвязи не было и сейчас тоже нет, потому что в 2-х протоколах отсутствуют слова «Карабах» и «Азербайджан». Но с политической точки зрения они не могут не быть взаимосвязаны.
«Я никогда не говорил о том, что политической взаимосвязи нет, и не мог этого сказать. Даже самый плохой студент второго курса политологического факультета не может сказать такого. Конечно, есть взаимосвязь! В этом регионе всё взаимосвязано с Карабахским конфликтом», -сказал А. Искандарян.