Պետական համակարգի կրճատումների մասին ԱԺ խմբակցությունների կարծիքը
Ապրիլի 29-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ պետական համակարգում օպտիմալացման խնդիր կա. պետք է աշխատակիցների կրճատում կատարվի։
-Կրճատումներից գոյացած ֆինանսական միջոցները կմնան նախարարությունների տնօրինման տակ և կուղղվեն աշխատակիցների պարգևատրման ֆոնդին,-ասել էր վարչապետը։
Խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներից ճշտեցինք, թե ինչ կարծիք ունեն Տիգրան Սարգսյանի այս մտադրության մասին և, ըստ նրանց, դրա բուն նպատակն իրականում որն է։
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը չի կարծում, որ խնդիրն աշխատակիցների ավելի կամ պակաս լինելն է։
-Այսինքն, այս 2 տարին, ինչ վարչապետը պաշտոնավարում է, չէ՞ր նկատել, որ աշխատակիցներ կան, որոնք իրենց գործառույթները չեն իրականացնում կամ ավել աշխատակազմով են աշխատում կառավարությունում։ Չեմ կարծում, որ դա է խնդիրը, բայց կառավարության գործունեության գնահատականը, կարծում եմ, պայմանավորված է նրանով, թե որքան են բարեկեցիկ դարձել քաղաքացիները, որքան են ավելացել նրանց եկամուտները, և քաղաքացիների մոտ որքանով է ավելացել նաև պետության, իշխանությունների նկատմամբ վստահությունը։ Այս առումով կարծես թե դրական որևէ առաջխաղացում գոյություն չունի։ Հասարակությունն ինքը ցույց տվեց, որ եթե կառավարությունը նույնիսկ իմիտացիոն, բայց ինչ-որ դրական քայլ կատարում է, անմիջապես արձագանքում է դրան, և իրական գործառույթ, որպես այդպիսին, մեզ մնաց միայն ամրագոտիներ կապելը,- ասաց Ա. Մարտիրոսյանը՝ հավելելով նաև, որ թեև ամրագոտիներ կապելու որոշման մեջ ինքն էլ էր իմիտացիա տեսնում, բայց կուսակից ընկերների հորդորներով նույնպես կապում է ամրագոտին.
-Մենք տեսնում ենք, որ եթե իսկապես դրական քայլեր կատարվեին, հասարակությունը կաջակցեր, բայց սա այդ քայլերի շրջանակում չի տեղավորվում։
Այն, որ պետական ապարատն ուռճացված է, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը որևէ մեկի համար գաղտնիք չի համարում։
-Իհարկե ռիսկ կա, որ աշխատանքից ազատվելու թիրախ և օբյեկտ միշտ կարող են դառնալ առավել անպաշտպանները. միևնույն է, ներթափանցած այդ նորեկները, որոնց համար նոր պաշտոններ և նոր կարգավիճակներ են հորինվել, դժվար թե տուժեն դրանից։ Բայց, միևնույն է, պետական համակարգը ուռճացված է, և կարծում եմ՝ վաղ թե ուշ այդ քայլը պետք է արվի,- հայտարարեց Ս. Սաֆարյանը։
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանին էլ մտահոգել են աշխատատեղերի կրճատման մասին խոսակցությունները, որովհետև, նրա խոսքերով, առանց այն էլ տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով մենք այսօր գործազուրկների բավական մեծ քանակ ունենք։
-Բայց եթե դա միտված է կառավարության արդյունավետությանը, ես ինչ-որ տեղ կարող եմ հասկանալ, թե ինչ են ուզում անել։ Իսկ եթե դա ինքնանպատակ է, սա արդեն անընդունելի տարբերակ է, և ես գտնում եմ, որ մենք պետք է առաջարկենք, որ կոալիցիայի նիստին անպայման քննարկվի այդ խնդիրը, թե ինչի մասին է խոսքը,- ավելացրեց Հ. Բիշարյանը։
ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը նույնպես կարծում է, որ Հայաստանում պետական ապարատն ավանդաբար ուռճացված է լինում.
-Այս իմաստով կողմ ենք կրճատումներին, միայն թե մեզ մոտ սովորաբար այսպես է լինում՝ որևէ պետական կառույցում սկզբում կրճատվում է, հետո սկսում է ուռճանալ և ավելի մեծ ձևեր է ընդունում, քան մինչ այդ էր։ Եթե սա նաև հիմքում նպատակ ունի, որ պետական, հանրային ծառայողն արդյունքում ավելի բարձր վարձատրություն ստանա, ողջունելի է։
ՀՅԴ անդամը նաև համամիտ է, որ ցածր աշխատավարձի պատճառով պետական ապարատից լավ կադրերի հոսունություն կա.
-Եթե սա պետք է նաև նպաստի նրան, որ իսկապես որակյալ կադրերը մնան ծառայության մեջ, ոչ թե գերադասեն հոսել դեպի մասնավոր հիմնարկություններ, հաստատություններ, մենք դրանից կշահենք։ Ուրեմն ողջունելի է, միայն չլինի՝ ինչպես սովորաբար լինում է, այլ իսկապես գործընթացը ծառայի իր բուն նպատակին, և արդյունավետություն ապահովվի։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանի կարծիքով էլ պետական կառավարման ապարատի կրճատումն ինքնանպատակ խնդիր չէ։
-Ես հասկանում եմ, որ կա պետական կառավարման համակարգը մոդեռնիզացնելու, ժամանակակից պահանջներին բավարար դարձնելու խնդիր, բայց այս ճգնաժամի պայմաններում այդ նպատակը՝ գործադիրի արդիականացման, բարեփոխման խնդիրը, կարծում եմ, որ պետք է լինի հասարակական քննարկման առարկա,-նշեց Ա. Սաֆարյանը,-նախքան հասարակության մեջ այդ ըմբռնմանը հասնելը կտրուկ քայլերի իրականացումը դժվարամարսելի եմ համարում։
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանն էլ կադրային դաշտի օպտիմալացումը պայմանավորում է կառավարման արդյունավետությամբ։
-Ցանկացած բարեփոխում իր մեջ պարունակում է նաև որոշակի ռիսկային տարրեր։ Իհարկե այդ ռիսկերը շատ դեպքերում նաև անցանկալի են լինում, սակայն բարեփոխումները հենց նրա համար են, որ հանրային կյանքի կարգավորման, պետական կառավարման և սոցիալական համերաշխության կամ սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված բոլոր մեթոդները և մեխանիզմները հնարավորինս լինեն արդյունավետ, տնտեսապես ավելի հիմնավորված,- անդրադառնալով պետական ապարատի կրճատումների հետևանքով հնարավոր դժգոհությունների և լարվածությունների առաջացմանը՝ ասաց Ա. Զաքարյանը։

Мнение фракций о сокращении штатов в Национальном Собрании РА
29-го апреля на заседании правительства премьер-министр  РА  Тигран Саркисян заявил, что в государственной системе стоит вопрос оптимизации и должно произойти сокращение штатов.
"В государственной системе должно произойти сокращение штатов. Финансовые средства, образовавшиеся в результате сокращения, останутся в распоряжении министерств и будут направлены в премиальный фонд сотрудников",- сказал премьер.
У  представителей фракций в парламенте мы выяснили какого они мнения об этом намерении Тиграна Саркисяна и какова, по сути, цель этого решения.
Председатель правления партии "Наследие"  Армен Мартиросян не думает, что проблема в количестве сотрудников.
"То есть, последние два года премьер не заметил, что есть сотрудники которые  не исполняют своих функций, или работают в избыточном составе в правительстве?  Не думаю, что проблема в этом, но оценка деятельности правительства , думаю обусловлена тем, насколько стали лучше жить граждане страны, как увеличились их доходы, и насколько возросло доверие граждан по отношению к государству и властям. В этом плане, кажется, никаких положительных сдвигов нет. Общество само показало, что если правительство даже имитационно, но делает какие-то положительные шаги, то оно сразу реагирует на них и единственным реальным шагом, как таковым, является  пристёгивание ремня безопасности",- сказал А.Мартиросян, добавив также, что если в ремнях безопасности он тоже видел имитацию, но он также пристёгивает его.
"Мы видим, что если действительно были бы сделаны положительные шаги, общество оказало бы содействие, но это не умещается в рамки этих шагов".
"То, что государственный аппарат раздут, ни для кого не является секретом",- считает председатель правления партии "Наследие" Степан Сафарян.
"Конечно, существует  риск, что жертвами сокращения штатов могут стать наиболее незащищенные  тем не менее, новички, для которых выдуманы новые должности и статусы вряд ли пострадают от этого. Но государственная система раздута и, думаю, рано или поздно этот шаг будет сделан",- заявил С. Сафарян.
У главы фракции "Оринац еркир» Эгине Бишарян разговоры о сокращении рабочих мест вызвали беспокойство, поскольку, по ее словам, и без того вследствие экономического кризиса у нас сегодня достаточно большое число безработных.
"Но если это направлено на эффективность правительства, то я в какой-то степени могу понять, что они хотят сделать. Если же это самоцель, то это уже неприемлемый вариант,  и я считаю, что мы должны предложить, чтобы на заседании коалиции обязательно была обсуждена эта проблема, чтобы прояснить, о чем речь", - добавила Э. Бишарян.
Секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян также считает, что в Армении государственный аппарат традиционно бывает раздутым.
"В этом смысле мы выступаем за сокращения. Однако обычно у нас бывает так: сначала в какой-либо государственной структуре сокращают, а потом начинают раздувать и это принимает еще большие формы, чем было до того. Если же в основе этого лежит цель повысить зарплату государственному, общественному служащему, то я приветствую это".
Член АРФД также согласен с тем мнением, что по причине низкой зарплаты в государственном аппарате происходит утечка кадров:
"Если это должно способствовать тому, чтобы качественные кадры остались на службе, а не предпочитали переходить в частные учреждения, то мы выиграем от этого. Значит это похвально. Лишь бы только не было, как обычно бывает, а действительно, чтобы процесс служил своей основной цели и обеспечил результативность"
По мнению секретаря фракции "Процветающая Армения" Арама Сафаряна сокращение аппарата госуправления не является самоцелью.
"Я понимаю, что есть задача модернизации системы государственного управления, но, думаю, что в условиях этого кризиса данная цель должна быть предметом общественного обсуждения", - отметил А. Сафарян, - Считаю, что, не достигнув осознания этого в обществе, осуществление кардинальных действий будет трудно переварить".
Член фракции РПА Артак Закарян тоже обуславливает оптимизацию кадрового поля эффективностью управления.
"Любая реформа содержит в себе и определенные элементы риска. Конечно, во многих случаях эти риски бывают нежелательными, однако реформы как раз для этого и существуют, чтобы все методы и механизмы, направленные на урегулирование общественной жизни, государственного управления, социальной солидарности и на решение социальных проблем были, по возможности, эффективными и экономически обоснованными", - сказал А. Закарян, комментируя вопрос о вероятном недовольстве и напряженности вследствие сокращения государственного аппарата.