«Լուսակերտի» սեփականատեր, ՀՀԿ–ական պատգամավորը ՏՄՊՊՀ որոշումը անհասկանալի է համարում
«Լուսակերտի» թռչնաբուծական ֆաբրիկայի սեփականատեր, ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Խաչիկ Մանուկյանը շատ բացասական է վերաբերվում ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կայացրած որոշմանը, համաձայն որի վարչական վարույթ կհարուցվի «Լուսակերտ» ՍՊԸ–ի նկատմամբ:
–Ես չգիտեմ՝ ինչի՞ հիման վրա և ինչի՞ համար են վարույթ հարուցել։ Ես չեմ հասկանում այդ կազմակերպությանը,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է Խ. Մանուկյանը՝ հավելելով, թե ինքն այդ որոշման վերաբերյալ պաշտոնապես ոչնինչ դեռ չի ստացել։
–Ինձ համար ժամանակագրությունն էլ է անհասկանալի,–ավելացրել է նա։
ՏՄՊՊՀ-ն այսօր ավարտել է ձվի շուկայում իրականացվող ուսումնասիրությունը։ Հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, թե 2010թ. դեկտեմբերին ձվի շուկայում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով հանձնաժողովը ուսումնասիրություն էր սկսել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ միջոցառումների, նաև ստուգումներ է իրականացրել տվյալ շուկայում աշխատող ընկերություններում:
Խ. Մանուկյանը, սակայն, պնդում է, թե մասնավորապես իրե՛նց ՍՊԸ–ում որևէ մեկը ստուգում չի իրականացրել։
–Երևի ուսումնասիրությունները դրսում են արել։ Համենայնդեպս, մեզ մոտ իրենցից մարդ չի եկել, որ ստուգում անի,–ասել է Խ. Մանուկյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ «Լուսակերտի» թռչնաբուծական ֆաբրիկան դեկտեմբերին ձվի գինը չի բարձրացրել, գնի բարձրացման հեղինակները միջնորդներն են, խանութները և այլն.
–Մեզ մոտ գները եղել են մինչև 60–65 դրամ։ Պահպանված են այսօրվա գները։
Իսկ թե ինչպե՞ս է գնահատում այն, որ վարչական վարույթը միայն «Լուսակերտի» նկատմամբ է հարուցվել, այն դեպքում, երբ 2010թ. դեկտեմբերին գրեթե բոլոր ընկերությունների հավկիթների գներն էին բարձրացել, Խ. Մանուկյանը նկատել է.
–Ա՛յ, դա շատ վատ է։ Դա ինձ համար անհասկանալի է։ Անձամբ իմ դեմ չէ, բայց երևի անձամբ «Լուսակերտի» դեմ բան ունեն։ Դա հանձնաժողովից պետք է ճշտել։ Երևի՝ որ «Լուսակերտի» ձվերը համով են։

Владелец Лусакертской птицефабрики считает непонятным административное производство в отношении своей компании
Владелец Лусакертской птицефабрики, депутат парламентской фракции РПА Хачик Манукян крайне отрицательно относится к решению Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) РА о возбуждении административного производства в отношении птицефабрики ЗАО «Лусакерт».
«Я не знаю, на каком основании они начали это судопроизводство», - заявил Хачик Манукян в беседе с «7or», добавив, что в связи с этим решением он официально пока ничего не получал.
«Для меня непонятна и хроника», - отметил он.
Отметим, что сегодня ГКЗЭК РА закончила проводимое на рынке яиц исследование. В распространенном комиссией заявлении отмечается, что в связи с возникшим в декабре дефицитом и беспрецедентным повышением цен на яйца комиссия провела также проверки в компаниях, занимающихся производством яиц.
Хачик Манукян, однако, утверждает, что, в частности, в их ЗАО никто не проводил проверку.
«Наверное, они провели исследования за пределами страны. Во всяком случае, к нам никто из их комиссии не приходил с проверкой», - сказал он.
Манукян добавил, что в декабре Лусакертская птицефабрика не поднимала цены на яйца: это делали посредники, то есть, магазины  и т.д.
«У нас цены составляли 60-65 драмов. Сегодняшние цены удерживаются», - отметил он.
На вопрос о том, как он оценивает тот факт, что административное производство возбуждено лишь в отношении птицефабрики ЗАО «Лусакерт» в том случае,  когда в декабре 2010 года повысились цены на яйца почти всех компаний, Хачик Манукян ответил:
«Вот это очень плохо. Это для меня непонятно. Никаких проблем, связанных лично со мной, нет. Наверное, у них есть что-то, связанное с самой птицефабрикой. Это нужно уточнить у комиссии. Наверное, потому, что яйца Лусакертской птицефабрики вкусные».