Ադրբեջանն արհամհարեց Վենետիկի հանձնաժողովի դիտողությունները
Այսրօր ժամը 8-ին Ադրբեջանում սկսվել է սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվե, որը որակվել էր, որպես նախագահական։
Հանրաքվեի արդյունքում երկրի սահմանադրության մեջ առանցքային փոփոխությունը կլինի նախագահի պաշտոնը 2 ժամկետից ավելի զբաղեցնելու անթույլատրելիության արգելքի վերացումը։ Եվ, չնայած, Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի բացասական գնահատականին, Ադրբեջանի ընդդիմության հուսահատ ահազանգերին, թե երկիրը վերածվում է միապետության, կասկած չկա, որ Ալիևների տոհմը, ինչպես որ փաստացի 60 տարի Ադրբեջանի տերն ու տիրակալն էր, մի այդքան էլ, եթե ոչ ավելի, կտնօրինի երկիրը։
Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է սահմանադրական 41 փոփոխություն, մասնավորապես. անհրաժեշտության դեպքում Միլի Մեջլիսի (Ազգային ժողով) ընտրությունների հետաձգում, արգելել անձի լուսանկարումը, ձայնագրումը առանց նրա թույլտվության, Ադրբեջանի նախկին նախագահների ֆինանսական ապահովվածության ամրագրում...
Դժվար չէ կանխատեսել, թե այս փոփոխություններով ինչպիսի երկրի կվերածվի մեր հարևանը։ Միայն այն, որ պարզապես արհամհարվեցին Վենետիկի հանձնաժողովի մտահոգություններն ու դիտողությունները, վկայում է, որ նույն եվրոպացիների կողմից Ադրբեջանում ժողովրդավարության ամրապնդման վերաբերյալ արվող գնահատականները առասպել էին։ Վենետիկի հանձնաժողովը նշել է, որ արված դիտողություններն անտեսելը տեսականորեն կարող են փչացնել Ադրբեջանի և Եվրախորհրդի հարաբերությունները։ Աակայն հանձնաժողովի ներկայացրած գնահատականներում «տեսականորեն» արտահայտությունը, ըստ ադրբեջանական Azeri.Ru կայքի, պատահաբար չի արված։ Իրականում ամեն ինչ կարող է այլ կերպ լինել։
Ստացվում է, որ Եվրոպային կարող է և չմտահոգել այն, որ 2009 թ.-ի մարտի 18-ից տարածաշրջանում կհայտնվի ավտորիտար ռեժիմով պետություն, դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Հատկանշական է, որ այս համատեքստում Բաքվում գնալով ակտիվանում են պնդումները, որ եթե Ադրբեջանում հայտնվի իսկապես մասսայականություն վայելող քաղաքական գործիչ, ապա հասարակաության մի ստվար զանգված առանց վարանելու կգնա նրա ետևից։ Ամեն դեպքում, դա ադրբեջանցիների գործն է։ Այստեղ է, որ Հայաստանը պետք է անի հնարավորինը, աշխարհին ներկայանալու, որպես Հարավային Կովկասում իրական ժողովրդավարական արժեքային համակարգի կրող պետություն։ Կա նաև վտանգ՝ չընդօրինակել մեր հարևանին։ Ինչպես ռուսական ասացվածքն է ասում. «дурной пример заразителен»։ Հուսանք, որ նման սցենար մեր պետությանը երբեք չի սպառնա։

Азербайджан пренебрег замечаниями Венецианской комиссии
Сегодня в 8 часов в Азербайджане начался референдум по конституционной реформе, более известный как президентский.  В результате референдума будет снято ограничение на занятие президентского поста в течение не более, чем 2-х сроков. Несмотря на отрицательное заключение Венецианской комиссии и тревожные заявления представителей оппозиции о том, что новая Конституция превратит страну в монархию, практически ни у кого нет сомнений, что клан Алиевых, владеющий Азербайджаном в течение десятилетий, продолжит свое царствование и дальше.
Референдум предусматривает 41 изменение в Конституции. В частности, в случае необходимости выборы в Милли меджлис (парламент) можно будет отложить, а аудио и видеосъемку кого-либо -запретить, если на съемку не дано разрешения. Денежное содержание экс- президентов  (таковых уже нет) станет законодательной нормой.
Нетрудно предвидеть, во что  превратится наш сосед в результате этих изменений. Заключение Венецианской комиссии в определенной степени опровергает европейские заявления о том, что «широко шагает Азербайджан в демократию». Комиссия даже пригрозила тем, что пренебрежение ее замечаниями теоретически способно ухудшить отношения Азербайджана с Евросоюзом. По мнению же сайта Azeri.Ru, столь мягкая формулировка - «теоретически» -  отнюдь не случайна. Она означает, что в действительности все может сложиться совершенно иначе.
Если следовать логике Azeri.Ru, то получается, что Европу не сильно тревожит появление на Южном Кавказе авторитарного государства со всеми вытекающими отсюда последствиями. Вместе с тем примечательно, что в Баку все чаще слышны  заявления, что если в стране появится политик, пользующийся симпатиями масс, то значительный массив людей, не колеблясь, пойдет за ним. Так это или нет - сказать трудно. В любом случае, это дело Азербайджана. Что же касается нас, то именно сейчас Армении следует сделать все возможное, чтобы предстать пред миром страной, на самом деле исповедующей демократические ценности. Правда, есть и опасность уподобиться нашему соседу по принципу: «дурной пример заразителен». Будем надеяться, что этот «дурной» сценарий нас минует.