Վահագն Խաչատրյան. «Այստեղ աթոռակռվի խնդիր չկա, լուծվում է Հայաստանի Հանրապետության ճակատագիրը»
Երևանի նախկին քաղաքապետ, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը «Իրավունք դե ֆակտո» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Երևանի քաղաքապետի ընտրությունները ՀԱԿ-ի համար քաղաքական միջոցառում է, ևս մեկ անգամ ապացուցելու, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններում հաղթել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը.
- Գիտենք, որ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են իրենց թեկնածուին անցկացնելու համար, սակայն մենք պատրաստվում ենք հաղթել, և հաղթելու ենք։ Երևանում կեղծելը միշտ էլ դժվար է եղել,- ասել է նա։
Անդրադառնալով ընտրություններին Ժառանգություն կուսակցության հետ միասնական ցուցակով հանդես գալուն՝ նա նշել է, որ բանակցությունները դեռ շարունակվում են։
Միավորվելու հնարավորություններ դեռ կան։ Համագործակցության կասկած չկա, ցուցակի շուրջ բանակցությունները  շարունակվում են։
Նախկին քաղաքապետը նշել է նաև, որ ընտրություններին ՀԱԿ-ի շանսերն ավելի բարձր է գնահատում, քանի որ իրենց ցուցակը գլխավորում է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։

Ваагн Хачатрян: «Мы не ведем борьбу за кресло, здесь решается будущее Армении»
Во время встречи с журналистами в клубе «Иравунк де факто» бывший мэр Еревана, представитель Армянского национального конгресса Ваагн Хачатрян отметил, что выборы мэра Еревана для АНК - политическое событие, возможность еще раз доказать, что на выборах президента РА в 2008-м году победу одержал Левон Тер-Петросян.
- Мы знаем, что власти сделают все возможное, чтобы прошел их кандидат, однако мы готовимся к победе, и мы одержим ее.  Подтасовка результатов в Ереване всегда была трудным делом, - сказал   Ваагн Хачатрян.
Вернувшись к вопросу выдвижения на выборах совместного с партией «Наследие» списка, Ваагн Хачатрян  отметил, что  переговоры продолжаются.
- У нас еще есть возможности для объединения. Мы продолжаем сотрудничать, переговоры по поводу списков продолжаются.
Бывший мэр отметил также, что шансы АНК оцениваются намного выше, так как их список возглавляет  первый президент РА Левон  Тер-Петросян.